80 év elteltével ismét felfedezhetjük a Budai Vár egyik igazi kincseit - Startlap Utazás


Újabb fontos lépést tettünk a budai Várnegyed megújítása során: befejeződött a Honvéd Főparancsnokság impozáns kupolájának rekonstrukciója, amelynek eredeti változata a II. világháború következtében tűnt el.

A Budai Várban található Honvéd Főparancsnokság kupolájának rekonstrukciója befejeződött, erről a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalán számoltak be. Az épület a II. világháború alatt súlyosan megsérült, ezt követően az első emeletig bontották le. Mostanra sikerült helyreállítani a háború előtti eredeti állapotát, így újra gyönyörű formájában tündököl.

"Munkatársaink a napokban távolították el az építési állványokat, így a látogatók immár végleges formájában csodálhatják meg a 15 méter magas és 9 méter széles tetődíszt, amelynek csúcsa több mint 50 méterrel emelkedik a Dísz tér szintje fölé", írják a Hauszmann Program Facebook-bejegyzésében. "Látható a tetődísz horganylemezből készült díszműbádogos borítása, helyére került a kupolát ékesítő lanterna és csúcsdísz, valamint az épületet szimbolikusan védelmező négy griffmadár szobra ismét elfoglalta végső helyét. A kupola különlegessége, hogy a tartóívek közötti felületek átlós mintázatú üvegfedést kaptak, amely nemcsak látványos megjelenést biztosít,

hanem arra is lehetőséget biztosít, hogy a látogatók a kupola belsejében kialakított kilátóból csodálhassák meg a lenyűgöző panorámát.

A griffmadarak újjáépítése volt a legnagyobb kihívás, ahogy egy másik bejegyzésben is olvasható: "A kupola négy sarkát díszítő, horganyöntvényből készült tetőelemek mindegyike több száz kilogrammot nyom, és szélességük közel három méter. Az archív fényképek alapján megalkotott madarakat az acélszerkezethez rögzítettük, így képesek ellenállni a legzordabb időjárási viszontagságoknak is."

A Honvéd Főparancsnokság épülete, melyet Kallina Mór álmodott meg a 19. század végén, a II. világháború viharos időszakában súlyos károkat szenvedett. A harcok hevében a monumentális kupola még állta a sarat, ám a kommunista hatalomátvétel után az épület jelentős része, a kupolával együtt, eltűnt a térképről. Most azonban új fejezet kezdődik: a Hadtörténeti Intézet és Múzeum költözik a hajdani Honvéd Főparancsnokság falai közé, és nemsokára megnyitja kapuit a látogatók előtt, így újra élet költözik e történelmi helyszínre.

Related posts