A "Fogjuk meg, s vigyétek!" politikájától az "Utánam, vitézek!" politikájáig | Krónika Online A politikai diskurzus folyamatosan változik, és a különböző korszakokban újabb és újabb megközelítések jelennek meg. Az "Fogjuk meg, s vigyétek!" elvétől az "Ut

Ha az állam vezetői nem tudják hitelesen elmondani, hogy ők személyesen is készek részt vállalni a megszorításokból, a tömegek miért gondolnák, hogy ténylegesen szükség van a megszorításokra.
A középkor harcmezején a hadvezérek bátran vezették csapataikat az ellenség felé, hitük szerint a személyes jelenlét és a bátorság inspiráló erővel bírt. A hadi taktika rendkívül kockázatos volt, hiszen egy vezér halála vagy sebesülése komoly zűrzavart okozhatott a katonák soraiban. Ennek ellenére a vezetők úgy vélték, hogy a példamutatás kulcsfontosságú. A sereg minden tagjának látnia kellett, hogy a vezér is hajlandó kockáztatni az életét, így a bátorság és az elszántság közös erényévé válhatott a harcosok számára.
Az időben közelebbi példa is mutatja, hogy a személyes vagy családi áldozatvállalás hiteles módon képviselheti a közösség érdekeit. Kalotaszentkirály, Erdély egyik példamutató települése, ahol az RMDSZ polgármestere, Póka András György, izgalmas tapasztalatait osztotta meg. Amikor először lépett a község vezetői posztjára, önkormányzati képviselőivel együtt alaposan bejárta a település minden utcáját, és feljegyezte a helyi problémákat. Nem csak azokat a gondokat rögzítették, amelyek megoldása a hivatal feladata volt, hanem azokat is, melyek a lakók felelősségére hárultak. Levélben szólították cselekvésre azokat, akiknek kerítése düledezett, vakolat hullott a házuk homlokzatáról, elhanyagolták az udvarukat, vagy közterületen tároltak tűzifát, építőanyagot, esetleg mezőgazdasági gépeket. A felszólítások között különösen érdekes volt, hogy a polgármester édesanyja is szerepelt, aki fiától kért segítséget a szomszédos utcát csúfító kőhalom eltakarításához.