A hátfájás néha a tüdőrák korai jelére is utalhat.
A hátfájás már népbetegségnek számít, de bizonyos esetekben akár a tüdőrák is kiválthatja.
Kezdetben rengeteg kellemetlenséget, később akár komoly problémákat is előidézhet a hátfájás, amelyet szinte mindenki elbagatellizál, amikor először jelentkezik. Tény, hogy nagyon gyakran csak egy rossz ágymatrac váltja ki, ám az esetek egy részében azzal is számolni kell, hogy tüdőrák áll a háttérben - figyelmeztetett a Cancer Center.
Bármilyen daganatos betegség esetén elengedhetetlen, hogy a kezelést a lehető leghamarabb megkezdjük, hiszen ez alapvetően befolyásolja a gyógyulás esélyeit. Azonban a mielőbbi beavatkozás csak akkor lehetséges, ha a probléma időben észlelésre kerül, amelyben a betegek aktív részvétele kulcsszerepet játszik. Rendkívül fontos, hogy a páciensek tisztában legyenek azzal, mikor indokolt orvosi segítséget kérniük.
A hátfájás nem csupán a mindennapi teendők elvégzését nehezíti meg, hanem hosszú távon komoly következményekkel is járhat. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy foglalkozzunk a problémával, és ne halogassuk a szükséges kezeléseket. Fontos, hogy azok, akik nem érzik sürgetőnek az orvoshoz fordulást, tisztában legyenek azzal, hogy a hátfájás mögött akár súlyos, daganatos megbetegedések is állhatnak. A fájdalom figyelmeztető jel lehet, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Meglepő lehet, hogy egy reumatológiai panasz hátterében a tüdőrák áll, de ezen betegség egyik típusa nagyon gyakran idéz elő hát- illetve vállfájdalmat. A betegek ebben az esetben éppen azért vannak nagyobb veszélyben, mert fel sem merül a tüdőrák lehetősége. Arra azonban érdemes figyelni, hogy a hátfájás társul-e egyéb tünetekkel, amely gyanúra adhatnak okot.
A köhögés, amely elsőre talán banálisnak tűnik, a hangképzésben bekövetkező módosulások és a rekedtség mellett komoly figyelmet érdemel. Ezek a tünetek önállóan is figyelmeztethetnek a tüdőrák lehetséges jelenlétére, különösen ha hátfájással társulnak. Ilyen esetekben elengedhetetlen a részletes orvosi kivizsgálás.
Ezzel párhuzamosan, más, elsőre szokatlannak tűnő tünetek esetén is fontos a részletes kivizsgálás. Ilyen jelenségek közé sorolható például a ujjak görbülése és megvastagodása, a gyomorral kapcsolatos zavarok, továbbá a szédülés és a végtagok duzzanata, illetve vizesedése.
Ha valaki a fent említett tüneteket észleli, a szakértők erősen ajánlják, hogy ne halogassa az orvosi vizsgálatot. Fontos tudni, hogy a tünetek mögött súlyos, sürgős kezelést igénylő egészségügyi problémák is húzódhatnak. Daganatos megbetegedések esetén különösen igaz, hogy minden egyes várakozással eltöltött pillanat kockázatos lehet, hiszen az időben történő beavatkozás kulcsfontosságú.