A házimacskák 1400 évvel ezelőtt tettek először lábnyomot Kína földjén.


"Dzsingisz nem volt igazán kegyetlen figura, csupán a média torzította el a róla alkotott képet."

Kína első házimacskái körülbelül 1400 évvel ezelőtt tűntek fel az ország területén, vélhetően a legendás Selyemúton keresztül érkeztek. Ezt a megállapítást egy új kutatás támasztja alá, amely az ősi macskák DNS-ét elemzi.

A tanulmányt, amelyet "kiemelkedő kutatásként" üdvözöltek, arra a következtetésre jutott, hogy a házimacskák Kelet-Ázsiába való megérkezése több száz évvel később történt, mint ahogyan azt korábbi kutatások feltételezték. Új hazájukban a cicák azonnal nagy sikert arattak a helyi elit körében.

"A macskákat kezdetben ritka, egzotikus háziállatoknak tartották" - mondta Shu-Jin Luo, a Pekingi Egyetem Genomikai Diverzitás és Evolúció Laboratóriumának vezető kutatója a Live Science-nek küldött e-mailjében. "A macskák rejtélyes viselkedése - a távolságtartás és a szeretet váltakozása - misztikus jelleget kölcsönzött nekik."

A mai házimacskák (Felis catus) ősei az afrikai vadmacskák (Felis silvestris lybica) vonalából erednek. A kutatások alapján ezek a macskafélék körülbelül 10 000 évvel ezelőtt kezdték meg közös életüket az emberekkel a Közel-Keleten. Ezt követően, mintegy 3000 évvel ezelőtt, már Európában is elterjedtek, ahol hamar népszerűvé váltak a gazdák körében.

Körülbelül 600 körül a kereskedők és diplomaták felfedezték a házimacskák különleges varázsát, és elkezdték őket szállítani a Földközi-tenger keleti partjáról Közép-Ázsián át. Ezen utazások során gyakran ládákban és ketrecekben vittek magukkal e gyönyörű állatokat. Luo megjegyzései szerint csupán néhány macska érkezett el Kínába, ahol az elit körök tagjainak ajándékaként kínálták őket, így a macskák nemcsak házikedvenccé, hanem státuszszimbólummá is váltak.

A régészeti felfedezések azt sugallják, hogy a házimacskák Kínába való megérkezése előtt a vidéki közösségek már szoros kapcsolatban álltak az őshonos leopárdmacskákkal (Prionailurus bengalensis). Korábbi vizsgálatok során 5400 éves leopárdmacska-csontvázakat találtak egy ősi földműves településen Shaanxi tartományban, ami arra utal, hogy az emberek már ebben az időben is közel éltek a macskákhoz. A kutatók azonban hangsúlyozzák, hogy ez a kapcsolat nem feltétlenül jelentette a macskák háziasítását.

A Luo és csapata által végzett kutatás során 22 macska maradványait vizsgálták meg, amelyek 14 különböző kínai régészeti lelőhelyről származnak, és körülbelül 5000 évre nyúlnak vissza. A tudósok a csontokból kinyert nukleáris és mitokondriális DNS szekvenálásával azonosították a macskafajokat, majd az így kapott eredményeket 63 nukleáris és 108 mitokondriális genom korábbi adatbázisaival hasonlították össze.

A 22 macskacsont közül 14-et azonosítottak házimacskaként. A legkorábbi házimacska maradványokat Tongwan városában, a Shaanxi tartomány területén fedezték fel, melyek radiokarbonos kormeghatározása alapján Kr. u. 730-ból származnak. Ez a felfedezés arra utal, hogy a házimacskák már jóval a Han-dinasztia után kezdtek megjelenni Kína területén.

A Tongwan City macskájának DNS-elemzése alapján megállapítható, hogy az állat egy hosszú farkú, rövid szőrű hím volt. Bundája teljesen hófehér volt, vagy esetleg fehér foltokkal díszített, ami különleges megjelenést kölcsönözhetett neki.

A házimacskák Kínában olyan népszerűséget nyertek, hogy már a népi vallás részeivé váltak. "Az ősi kínai kultúrában különleges vallási szertartásokat végeztek, amikor egy macska lépett a háztartásukba. Ekkor nem csupán egy birtokolt állatként, hanem egy tiszteletreméltó vendégként fogadták őket" - osztotta meg Luo.

Related posts