A kutyák és a "beszélgetőgombok": vajon valóban felfogják, amit mondanak?
Láttál már a közösségi médián olyan videót, ahol a kutya gombokkal beszélget a gazdájával? Érdekel, hogy valóban működik-e? Már kutatják az új módszert.
A kutyák és emberek közötti hatékony kommunikáció már a kezdetektől fogva kulcsfontosságú. Azonban, mivel nem osztozunk a nyelvben, a mai világban néha komoly kihívást jelent, hogy megfelelően megértsük egymást. Miközben mi, emberek, főként a szavakra támaszkodunk, és a nonverbális jelekre gyakran csak kiegészítőként tekintünk, kutyáink leginkább testbeszéd segítségével fejezik ki magukat. Amikor pedig véletlenül "beszélnek", a gazdik sokszor nem értik, és így azt kellemetlen vagy nem kívánt viselkedésnek könyvelik el. Egy új, interaktív megoldás, amely talán a legjobban a "beszélgetőgombok" elnevezést kapta, éppen ezt a kommunikációs szakadékot hivatott áthidalni. De vajon mennyire hatékonyak ezek a gombok a kutyák számára? Valóban képesek-e arra, hogy gazdáik jobban megértsék őket, vagy csupán a közösségi média felkapott trendjévé váltak? Érdemes elgondolkodni, hogy a kutyák számára mennyire természetes ez a módszer, és hogy a gazdik hogyan reagálnak a megváltozott kommunikációs formákra.
Az előbb említett kérdéskör, legyünk őszinték, nem csupán a kutyánk képességein múlik. Mert bár a kutyák remekül elsajátítják a vezényszavakat, sőt, van, hogy a játékok neveit is megjegyzik, mégis számos olyan kifejezés létezik, ami szinte "rájuk tapad". Gondoljunk csak a sétára, a vacsorára, a jutalomfalatra és más, rendszeresen használt szavakra. Az emberek számára azonban gyakran igazi talány marad, hogy mit is szeretne a kutyájuk, hiszen az állatok észlelési módja teljesen eltérő a miénktől.
Valóban nem egyszerű megfejteni kutyánk gondolatait, ezért is olyan fontos, hogy ismerjük a kutyák testbeszédét, és sokat foglalkozzunk kedvencünkkel. Ám még ezek ellenére is lehetnek olyan mindennapos helyzetek, amikor az ember azt kívánja, bárcsak megszólalna kedvence, és elmondaná, hogy mit szeretne. Ebben nyújthatnak segítséget az AIC (Augmented Interspecies Communication, avagy a kiterjesztett fajok közötti kommunikáció) eszközei, ezek közül pedig most a legújabb kerül a középpontba. Ez, egészen pontosan ezek a kommunikációs "beszélgetőgombok" pedig egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek.
Abból adódóan, hogy milyen újszerű ez a kommunikációs módszer, még nem igazán vizsgálták meg tudományosabb szemmel. Egészen pontosan vizsgálták, de eredmények még nem születtek. Ez nemrégiben megváltozott, ugyanis Federico Rossano és csapata megtették az első lépéseket ezen területen. A 2024 augusztusában publikált kutatásukban számos kérdésre keresték a választ az utóbbi években oly népszerűvé vált, interaktív gombokkal kapcsolatban. Elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy képesek-e a kutyák felismerni és megfelelően reagálni a gombokra rögzített szavakra. Erre pedig választ is kaptak.
A kutatás során két különböző kísérleti elrendezést alkalmaztak: az egyikben a kutyák reakcióit vizsgálták, míg a másikban a gazdák interakcióit elemezték. Érdekes módon a két kísérlet eredményei között nem mutatkozott lényeges eltérés, így nem volt számottevő hatása annak, hogy egy idegen vagy a kutya gazdája lépett-e kapcsolatba az állattal. Ráadásul az is kiderült, hogy a kutyák válaszait a hangforrás, legyen az egy gomb vagy egy emberi szó, nem befolyásolta.
A felmérés rávilágított arra, hogy a kutyák a legtöbb esetben, különösen amikor a gomb játékhoz vagy kültéri tevékenységekhez kapcsolódik, figyelemre méltóan reagálnak az elhangzó szavakra. Más szóval, a kutyák képesek összefüggéseket kialakítani a gombokból elhangzó szavak és azok következményei között, mindezt anélkül, hogy más környezeti jelek lennének jelen. Például, ha a gazdi megnyom egy gombot, amely azt mondja, hogy "játék", a kutya máris tudja, hogy következik a játék, anélkül, hogy a gazdi megmutatná neki a játékot vagy rámutatna. De hogyan tudjuk, hogy a kutya valóban érti a szó jelentését? A vizsgálat során a játék esetében például az derül ki, hogy az eb aktívan közelíti meg a játékot, ránéz, felveszi, vagy akár elkezd vele játszani, ami mind azt jelzi, hogy tudatában van a szó jelentésének.
Valószínűleg sokakat foglalkoztat a kérdés, hogy vajon mi zajlik a kutyák elméjében, amikor ezekkel a különleges gombokkal próbálnak "kommunikálni". A válaszok azonban még távoliak. Az első lépések viszont már megtörténtek. Bár a kutatás jelenlegi állása nem ad egyértelmű választ arra, hogy a kutyák valóban kommunikációra használják-e ezeket a gombokat, Federico Rossano és csapata elhatározta, hogy a jövőben tovább mélyítik ezt a témát, és remélhetőleg új megvilágításba helyezik a kutyák kommunikációs képességeit.
Talán kissé hirtelen vágtunk bele a kutatás eredményeinek bemutatásába. Ezért, ha valaki még sosem találkozott a gombos kommunikációval, nehezen tudhatja elképzelni, hogyan is működik mindez a gyakorlatban. Ha kíváncsi vagy arra, hogy a "beszélgetőgombok" használata miként valósul meg a valós életben, érdemes elolvasnod Benedek Rebekával készült interjúnkat. Ő mesél arról, hogyan indult el ebben a különleges műfajban kutyájával, Fülöppel, és mit ajánl azoknak, akik szeretnék kipróbálni a gombos kommunikációt saját kedvenceikkel.