Georgia új elnöke a Manchester City korábbi csatára lett - Világgazdaság.


A Georgiai Álom jelöltje nyerte a georgiai elnökválasztást. Az ellenzék azzal vádolja a kormányt és az új elnököt, hogy Georgia Oroszország felé fordulását készítik elő.

Georgia szombaton elnökválasztást tartott, miközben a jelenlegi államfő által támogatott demonstrációk továbbra is zajlanak. A tiltakozások oka az, hogy a kormány a Nyugat felől Oroszország irányába terelte a politikai irányvonalát.

Az októberben vitatott parlamenti választásokon győztes, jelenleg a kormányzó Georgiai Álom párt törvényhozójaként tevékenykedő egykori labdarúgó, Mikheil Kavelashvili az egyetlen jelölt nagyrészt ceremoniális feladatokat jelentő tisztségre. Az elnököt - első ízben ebben a formában - egy 300 fős választási testület választja, amelybe a parlament összes képviselője beletartozik.

A központi választási bizottság elnöke szombat dél körül be is jelentette, hogy a testület megválasztotta az új elnököt.

A folyamat a közelmúltban életbe lépett alkotmányos reformok keretében zajlik, amelyek megszüntetik az elnök közvetlen választását. Ahhoz, hogy a jelölt győzelmet arathasson, a testület szavazatainak kétharmadát kell megszereznie. A beiktatási ceremónia várhatóan december 29-én fog megtörténni.

Georgia választott

Az 53 éves Kavelashvili Salome Zourabichvili utódjaként lép hivatalba, aki 2018-ban, a kormánypárt támogatásával nyerte meg az elnökválasztást. Zourabichvili mandátuma azonban politikai nézeteltérések miatt konfliktusba torkollott, és a két politikai figura viszonya megromlott. A Georgiai Álom által megnyert legutóbbi parlamenti választásokat a jelenlegi elnök illegitimnek minősítette, és aktívan támogatta az állítólagos szavazathamisítás ellen szerveződő ellenzéki demonstrációkat. Kijelentette, hogy a választás egy "fordulópont", amely döntő szerepet játszik abban, hogy a 4 milliós kaukázusi ország folytatja-e integrációs törekvéseit az Európai Unióhoz és a NATO-hoz, vagy visszatér Oroszország befolyási körébe.

A hónap elején a Bloomberg Televíziónak adott interjújában hangsúlyozta, hogy munkáját továbbra is az alkotmányos keretek között végzi. Ugyanakkor megjegyezte, hogy "Georgiában ő az egyetlen független és legitim intézmény", amely folyamatosan a "nemzet hangját" képviseli. Ezzel párhuzamosan az Európa-párti ellenzéki politikai képviselők bojkottálják az új parlamentet, ezzel együtt a választási testületet is.

A Georgiai Álom politikai irányvonala jelentős változásokat hozott az ország Moszkvával való kapcsolataiban. Bidzina Ivanishvili, a milliárdos alapító, éles kritikát fogalmazott meg a Nyugattal szemben, kijelentve, hogy az egy "globális háborús párt", amely Grúziát egy Oroszországgal való konfliktusba akarja sodorni. A kormányellenes demonstrációk új erőre kaptak, miután a kormány a múlt hónap végén bejelentette, hogy négy évre felfüggeszti az uniós tagságról folytatott tárgyalásokat. Ezt a lépést a közvélemény úgy értékelte, mint az ország Oroszország felé való elmozdulását.

Related posts