A mobiltelefon a legerősebb szövetséges a demencia megelőzésében.


Sok tudós egyetértett abban az utóbbi évek kutatásai alapján, ha túl gyakran használjuk okoseszközeinket, annak demencia lehet az eredménye. Ha túl sok időt töltünk azzal, hogy a mobilunkat vagy a táblagépünket nyomkodjuk, az az agyi képességeink romlását okozza. Többek között koncentrációs- és memóriazavarokhoz vezet az ilyen életmód.

Friss tudományos kutatások indultak, amelyek célja, hogy megerősítsék ezeket az állításokat. Több mint 400 ezer, 50 év feletti egyént vontak be a vizsgálatokba, hogy feltérképezzék, milyen hatással van a szellemi teljesítményükre a digitális eszközök, például okostelefonok és táblagépek gyakori használata.

Meglepő eredmények születtek. Sokkal kisebb mértékű szellemi leépülés volt tapasztalható azoknál, akik gyakran használják az okoseszközeiket. Akik viszont kevésbé teszik ezt, azoknál nagyobb számban fordult elő a szellemi képességek csökkenése.

Úgy tűnik, hogy a digitális eszközök és az internet világa frissen tartja agyunk működését. Valójában a hálózat rengeteget hozzájárul ahhoz, hogy digitális formában, de folyamatosan kapcsolatban legyünk másokkal. Ez a szociális interakció pedig kulcsszerepet játszik a demencia megelőzésében.

Digitális eszközeink kulcsszerepet játszanak abban, hogy könnyebben birkózzunk meg az idősödés által hozott kihívásokkal. Például, emlékeztetők beállításával biztosíthatjuk, hogy soha ne feledkezzünk meg a fontos teendőinkről, mint például a számlák határideje vagy a gyógyszereink bevétele. A GPS-technológia pedig segít eligibilálni a városban, így nem kell a tájékozódás miatt aggódnunk. Ha ezeket a digitális segédeszközöket használjuk, agyunk felfrissültebb és aktívabb maradhat, még az évek múlásával is.

A tudósok jelenleg is mélyrehatóan elemzik az újonnan felfedezett eredményeket, hogy feltárják a közöttük lévő pontos összefüggéseket. Egy dolog azonban már most világos: az okoseszközeink ténylegesen akkor járulnak hozzá a demencia megelőzéséhez, ha aktívan használjuk őket. Például, ha barátainkkal chatelünk, vagy izgalmas cikkeket keresünk az interneten. A puszta képernyőnézés nem fogja serkenteni az agyunkat. Az aktivitás kulcsfontosságú ahhoz, hogy testben és lélekben is frissen tartsuk magunkat.

Related posts