A rák kialakulásának kockázata jelentősen megnőhet, ha az alábbi két dolgot figyelmen kívül hagyunk.
Egy amerikai kutatás rámutatott, hogy a rendszeres testmozgás és a megfelelő mennyiségű alvás hiánya drámaian fokozza a rák kialakulásának kockázatát.
Amerikai kutatók figyelemre méltó összefüggéseket fedeztek fel a mozgásszegény életmód, a megfelelő alvás minősége és a rák előfordulása között. Egy hosszú távú, 6 ezer nő részvételével végzett vizsgálat során kiderült, hogy azoknál, akik aktívan mozogtak, a rák előfordulása 25%-kal alacsonyabb volt a passzívabb életmódot folytatókhoz képest. Ezzel szemben a fiatal, fizikailag aktív nők körében, akik napi 7 óránál kevesebb alvást kaptak, a rák előfordulásának aránya 47%-kal emelkedett a legalább 7 órát alvó társaikéhoz viszonyítva.
A kutatók egyetértenek abban, hogy az alváshiány negatívan befolyásolja a test kulcsfontosságú hormonális és anyagcsere-folyamatait, és ez a fizikai aktivitás ellentétes hatásával összefüggésben áll. Bár a pontos mechanizmusokat még nem teljesen értik, úgy vélik, hogy a rendszeres testmozgás hozzájárulhat a rák kockázatának csökkentéséhez. Ennek oka lehet a sportolás révén elért alacsonyabb testsúly, valamint a javuló immunrendszeri működés és hormonális egyensúly.
Az alváshiányról már korábban megállapították, hogy közrejátszik a szívbetegség, az elhízás és a cukorbaj kialakulásában, de a pontos mechanizmus e tekintetben sem ismert.
Egy ausztrál kutatás új megvilágításba helyezte a testedzés jótékony hatásait, felfedve, hogy az izmok a mozgás során speciális fehérjéket, úgynevezett miokineket bocsátanak ki a véráramba. Az Edith Cowan Egyetem (ECU) tudósai felfedezték, hogy ezek a miokinek képesek gátolni a daganatok növekedését, sőt, hozzájárulhatnak a rákos sejtek elleni védekezéshez is. E felfedezés új perspektívát nyit a sportolás és a rákmegelőzés kapcsolatában.
Klinikai kutatásuk keretében elhízott prosztatarákos betegek 12 héten át folytattak rendszeres testmozgást. A program megkezdése előtt és annak befejezése után is vérmintákat vettek tőlük. Ezen vérmintákat közvetlenül élő prosztatarákos sejtekre alkalmazták.
A kutatás során megfigyeltük, hogy a betegek rákellenes miokinjeinek szintje jelentősen megemelkedett a három hónapos időszak alatt. Amikor az edzésprogram előtt és után vett vérmintákat élő daganatsejtekre helyeztük, világosan látszott, hogy az edzések utáni minták drámaian csökkentették a daganatsejtek növekedését. Ez rendkívül fontos megállapítás, mivel azt sugallja, hogy a rendszeres fizikai aktivitás képes rákellenes környezetet kialakítani a szervezetben – nyilatkozta Robert Newton professzor, a kutatás vezetője a Medical Pressnek.
Jin-Soo Kim, a kutatás vezetője kifejtette, hogy noha a miokinek képesek jelet adni a rákos sejteknek, hogy lassítsák a növekedésüket vagy akár meg is álljanak, maguk nem rendelkeznek azzal a képességgel, hogy elpusztítsák ezeket a sejtképződményeket. Ugyanakkor a miokinek fontos szerepet játszanak abban, hogy a véráramban keringő immunsejtek aktiválódjanak, így hatékonyan felléphetnek a rák ellen.