A romániai autóalkatrész- és bútoripar számára különösen érzékeny területet jelenthetnek Trump vámintézkedései. Az amerikai elnök által bevezetett vámok komoly hatással lehetnek a helyi gyártók versenyképességére, hiszen a román termékek piaci helyzete je
Ciolacu: megvédjük a romániai cégeket
A kormány elkötelezett amellett, hogy minden elérhető eszközt felhasználjon a romániai vállalatok védelmében, különösen az Amerika és Európa közötti új kereskedelmi háború vámhatásainak enyhítése érdekében. Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtöki kormányülésén hangsúlyozta, hogy céljuk a legkorszerűbb és leghatékonyabb állami támogatási rendszerek kialakítása, amelyek révén gyorsan és hatékonyan tudják segíteni az érintett iparágakat. "Minden rendelkezésünkre álló erőforrást mozgósítunk a romániai cégek védelme érdekében. Olyan támogatási intézkedéseket dolgozunk ki, amelyek egyszerűen alkalmazhatóak és azonnali hatással bírnak" - tette hozzá a miniszterelnök.
Ciolacu üzenete azokhoz is eljutott, akik nap mint nap kritizálják a gazdasági helyzetet, hangsúlyozva, hogy érdemes lenne más szemszögből is szemlélniük a dolgokat.
"Az elmúlt napok adatai azt mutatják, hogy a román és külföldi befektetők bíznak a gazdasági potenciálunkban. A legnagyobb ipari vállalat, a Chimcomplex 100 millió eurót fektet be egy új gyárba Onești-en. A finn Nokian cég gumiabroncsgyártásba kezdett Nagyváradon. A forgalmuk idén meghaladja az 1 milliárd eurót. A Mobexpert, a Dedeman és az összes nagy hipermarketlánc több százmillió eurós beruházásokkal bővíti logisztikai hálózatát az országban. Egy amerikai befektetési alap több mint 1,3 milliárd euróért vásárolta meg a Regina Maria egészségügyi hálózatot" - mondta a miniszterelnök. "Összefoglalva: van bizalom Románia iránt, ezért komoly befektetők ennyi pénzt tesznek kockára. Ez az igazság és a gazdaságunk valós képe" - hangsúlyozta Ciolacu.
Tánczos Barna pénzügyminiszter kifejtette: a leendő állami segélyprogramhoz a cégek részéről várnak javaslatokat. "Ezeket (a megoldásokat) meg fogjuk vitatni a cégek képviselőivel, és megkeressük az igényeiknek leginkább megfelelő megoldást. Várjuk a javaslatokat, nem akarunk olyan állami támogatási sémákat erőltetni, amelyek nem hatékonyak" - mondta Tánczos Barna. A pénzügyminiszter elmondta, hogy a jövő héten, hétfőn vagy kedden megbeszélést folytatnak a Concordia munkaadói szövetség és az Acarom autóipari szövetség képviselőivel. A miniszter szerint ez a helyzet "újrarendezheti a kereskedelmi kapcsolatokat az Egyesült Államokkal". "Ha az export akadályoztatva van, akkor irányt kell váltani, és minél több terméket kell az EU-ban vagy valamelyik európai országban beszerezni" - mondta a pénzügyminiszter. Tánczos Barna azt állítja, hogy az ipari termelés helyzete jobban áll, mint tavaly. "Elmondhatom, hogy az év első hónapjai még mindig nem adnak okot aggodalomra, az ipari termelés még jobban áll, mint 2024-ben. A bevételek 2024-hez képest emelkedtek" - mondta a miniszter.