Afrika egyik leggazdagabb üzletembere kihirdette harcát Nigériában az olajkartellek ellen.
Aliko Dangote merész kihívás elé állította az olajlobbit egy modern finomító megépítésével. Az afrikai kontinens legnagyobb olajtermelő országában egyre gyakrabban tapasztalható üzemanyaghiány, amely komoly problémákat okoz a lakosság számára.
A napokban a Dangote Petroleum Refinery nigériai vállalat elindította a finomított olajtermékek exportját számos nyugat-afrikai országba, ami rávilágított arra, hogy még Nigéria leggazdagabb üzletembere, Aliko Dangote számára is komoly kihívásokkal kell szembenéznie. A 67 éves üzletember döntése, hogy külföldre irányítja az üzemanyagot, azt követően született meg, hogy a hazai piacon nem tudta értékesíteni termékeit. Dangote azt hangoztatta, hogy az illegálisan importált, olcsó és gyenge minőségű benzin és gázolaj jelentette a legnagyobb konkurenciát az új, helyben finomított üzemanyag számára. Emellett kilátásba helyezte, hogy jogi lépéseket tesz a nigériai állami olajvállalat (NNPC) ellen, amelytől részben beszerzi a nyersolajat.
Furcsa és ellentmondásos helyzet, hogy a 2024. novemberi adatok szerint napi 1,8 millió hordós kőolajtermelésével - Algériát és Líbiát is jócskán megelőzve - Nigéria, Afrika legnagyobb olajtermelője, évtizedek óta képtelen biztosítani a megfelelő üzemanyagot. Az idei évben elindult Dangote 20 milliárd dolláros modern finomítójával, amely Lagos mellett található, a nigériai lakosság két fontos kérdést vetett fel: vajon olcsóbbá válik-e a benzin, és elegendő lesz-e a kínálat? Sokan abban reménykedtek, hogy bár valószínűleg nem csökken a benzin ára - hiszen Dangote a világpiaci árakon vásárolja az olajat az állami monopóliumtól és külföldi forrásokból -, legalább a hosszú órákig tartó várakozást elkerülhetik a töltőállomásoknál.
Mióta az afrikai országban, 1956-ban, először felfedezték az olajat, a kitermelés dominálta a szektort, míg a finomító és értékesítési ágazat sokáig háttérbe szorult. Az egymást követő abujai kormányok alatt ez a terület egyfajta sötét üzleti tevékenység központjává vált - állítja a londoni BBC. Az állami olajcég, az NNPC, olajat értékesített külföldre, majd onnan vásárolt finomított termékeket, mindezt azonban meglehetősen átláthatatlan módon. Az NNPC, amely 7%-os részesedéssel bír Dangote finomítójában, csupán az utóbbi öt évben kezdett el mérlegadatokat közzétenni. A fekete kontinens legnagyobb népességű országa számára az exportbevételek 90%-át a szénhidrogének adják. A pénzügyi transzparencia hiánya miatt nem tudni, mennyi pénz tűnt el a rendszerből; korábbi botrányok alapján arra lehet következtetni, hogy dollártízmilliárdok szivárogtak el az évek során. Számos politikus, kereskedő és üzletember hatalmas vagyonra tett szert, ám róluk csak pletykák keringenek, konkrét információk nem állnak rendelkezésre - tette hozzá az Africa Oil+Gas Report szaklap.