"Aki elfelejti a múltját, az hagyja, hogy az idő elsodorja."


Losoncon emlékeztek meg Duray Miklós politikusról, íróról, nemzetstratégáról, a felvidéki magyar közélet meghatározó alakjáról, akinek neve elválaszthatatlan az Együttélés politikai mozgalom rendszerváltáskor kezdődő történetétől. A múlt heti emléknap nemcsak a személyes főhajtás tere volt, hanem szellemi számvetés is: egy életműé, amely máig ható kérdéseket vet fel nemzetről, közösségről, hűségről.

A megemlékezés a losonci református temető festői környezetében vette kezdetét, ahol a résztvevők tiszteletük jeléül gyönyörű virágokat helyeztek el Duray Miklós és felesége, Szabó Zsuzsanna sírjánál. A síremlék jelenleg közadakozásból valósul meg, és egy lenyűgöző kompozíciót alkot, mely gránit és fehér márvány elemekből áll. Az összefonódó négy kéz szimbolikája mélyen kifejezi a Kárpát-medencei magyar nemzetrészek összetartozását, valamint a keresztény hit összefogó erejét. A sírfelirat egyik különleges mondata így hangzik: "Aki felejt, átadja magát az enyészetnek."

A temető csendjében elhangzott szavak mélyen rezonáltak, emlékeztetve arra, hogy Duray nem csupán politikai figura volt, hanem a felvidéki magyarság lelkiismeretének megtestesítője. Élete a hontalanság, a jogfosztottság és az önrendelkezésért folytatott küzdelem szövevényes történetét szőtte. Születésének meg nem élt 80. évfordulója remek alkalmat teremtett arra, hogy a közösség ne csak az ő életpályáját idézze fel, hanem mélyebben is elmerüljön közéleti örökségében és annak hatásában.

A megemlékezés a Szabó Gyula Emlékházban folytatódott, ahol két, frissen megjelent kötetet is bemutattak.

A "Hogyan lett a kutyaszorítóból nyakörv?" című interjúkötet Duray Miklós személyes visszaemlékezésein keresztül tárja fel politikai és emberi életútját. Ezen kívül a "A nemzet szolgálatában" című mű a losonci és budapesti búcsúztatók beszédeit és gondolatait gyűjti össze, így átfogó képet nyújtva életművéről. A könyvbemutatón Gyurcsík Iván vezette a programot, aki egyben szerkesztőként is aktívan részt vett az emlékkötet összeállításában.

Az eseményen Szabó Kinga, a házigazda emlékház vezetője, szívhez szólóan osztotta meg a közönséggel férje, a neves képzőművész Szabó Gyula, valamint Duray Miklós barátságának emlékét. Szavaival felidézte a két művész közös gondolkodásának inspiráló helyszíneit, amelyek életük és munkájuk fontos állomásai voltak.

A délutáni esemény egyik kiemelkedő része volt a panelbeszélgetés, amelynek címe: "Együttélés 35 - mi maradt fenn az idő rostáján?". A diskurzusban neves közéleti szereplők, mint Bauer Edit, Flórián László, Kvarda József, Balassa Zoltán és Zachariás István, idézték fel az 1990-ben kezdődött politikai mozgalom lényegét és tanulságait. Beszéltek a demokratikus átmenet időszakának kihívásairól, a közösségi érdekérvényesítés nehézségeiről, valamint a közéleti szerepvállalás fontosságáról és értékéről. Az esemény során fontos kérdések merültek fel, amelyek a jövőbeni közösségi együttműködéseket is befolyásolhatják.

A hozzászólásokból egyértelműen kirajzolódott: Duray Miklós öröksége nem a lezárt múlt része, hanem máig tovább él.

A napot egy szabadon áramló beszélgetés zárta, amelyben személyes anekdoták és közös emlékek bontakoztak ki. A résztvevők egyhangúlag megállapították, hogy Duray Miklós nem csupán politikai vezetőként határozta meg magát, hanem szellemi iránytűként is, aki a közösség jövőjének jobbá tételét tekintette életcéljának.

A Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) 2024-ben Duray Miklós emlékére indított közadakozása különleges jelentőséggel bír. Az esemény címe: "Közös Összefogással", amely arra hívja fel a figyelmet, hogy közösen teremtsünk egy olyan síremléket Losoncon, ami több mint csupán egy sírhely. Ez az emlékhely a határokon átnyúló magyar összetartozás szimbóluma és a keresztény értékek fontosságát hirdeti. Célunk, hogy a közösség erejével egy maradandó üzenetet hagyjunk az utókor számára, amely összeköti a múltat és a jövőt.

A síremlék létrehozása a család hozzájárulásával történik. A műalkotás elkészítéséért Mag Gyula és Gáspár Péter szobrászművészek felelnek, míg a művészeti koncepció kidolgozásáért Farkas Veronika művészettörténész vállalta a feladatot.

A megvalósításhoz szükséges költségek nagy részét a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága 10 millió forintos támogatása fedezi. A fennmaradó részt - mintegy 6 millió forintot - a szervezők közösségi adakozásból kívánják előteremteni. A síremlék Duray Miklós születése 80. évfordulójának alkalmából 2025 őszén készülhet el.

A közadakozás nem csupán anyagi támogatás, hanem a közösséghez való tartozás mély elkötelezettségének kifejeződése is. A síremlék felállítása érdekében szükséges összeg összegyűjtése egy közös cél, amely nem csupán a Felvidék magyarságát érinti, hanem a Kárpát-medence minden olyan jószándékú magyart is, aki büszke nemzeti identitására és szabadságára. Ezen törekvéshez hasonlóan Duray Miklós élete is példát mutatott számunkra.

Related posts