Alig fogyaszt édes falatokat, mégis megmarad a súlya? Íme, mi állhat a jelenség mögött!


A cukorfogyasztás csökkent, azonban az elhízás arányai továbbra is aggasztóan magasak maradtak.

Bár a felmérés nem friss, mégis figyelemre méltó eredményeket hozott az OLEF (Országos Lakossági Egészség Felmérés), amely 2003 és 2004 között zajlott. A kutatás során kiderült, hogy

A 1992-1994 között végzett kutatás során az elért értékek 13,8 % és 16,7 % körül mozogtak. A felmérés megállapításai szerint a férfiak közel 60 %-a, míg a nők esetében majdnem 50 % volt túlsúlyos. Ezek az adatok összhangban állnak az említett időszakban végzett vizsgálatok eredményeivel.

A kutatás eredményei alátámasztják azokat a nézeteket, amelyek szerint a nem optimális táplálkozási szokások mellett a modern, egyre inkább mozgáshiányos életmód, a televízió előtt eltöltött hosszú órák és a rendszeres testmozgás hiánya jelentős hatással vannak az elhízásra.

A túlsúly megelőzésére irányuló programok esetében kulcsfontosságú, hogy a fizikai aktivitás fokozására és a televíziózás időtartamának csökkentésére összpontosítsunk. E két terület erősítése segíthet a egészséges életmód kialakításában és fenntartásában.

Kanadai kutatók 34 országban 137.593 gyermek adatait vizsgálták, akik 10-16 éves korosztályba tartoznak. A kutatás célja a túlsúly és elhízás előfordulásának összefüggése az étkezési szokásokkal és a fizikai aktivitással. Az eredmények alapján a legmagasabb túlsúlyos és elhízott gyermekarány Máltán figyelhető meg, ahol a túlsúlyosak aránya 25,4%, míg az elhízottaké 7,9%. Az Amerikai Egyesült Államokban szintén magas számokat találtak, itt 25,1% a túlsúlyos és 6,8% az elhízott gyermekek aránya. Ezzel szemben Litvániában csupán 5,1% a túlsúlyos és 0,4% az elhízott gyerekek száma, míg Lettországban ezek az arányok 5,9% és 0,5%. A kutatás rávilágított, hogy az elhízás előfordulása különösen magas Észak-Amerikában, Angliában és a dél-nyugat európai térségben.

A világ számos országában megfigyelhető, hogy az elhízott gyermekek körében alacsonyabb a fizikai aktivitás, míg a televíziózásra fordított idő jelentősen magasabb az ő esetükben, összehasonlítva a normál testsúlyú gyerekekkel. Különösen figyelemre méltó, hogy a vizsgált országok 91%-ában azt találták, hogy a túlsúlyos gyerekek kevesebb édességet fogyasztanak, mint azok, akik nem küzdenek testsúlyproblémákkal. Érdekes módon a túlsúly nem mutatott szoros kapcsolatot a gyümölcs- és zöldségfogyasztás, az üdítőitalok mennyisége, valamint a számítógép előtt eltöltött idő tekintetében sem.

A kutatók megállapították, hogy az elhízás megelőzését célzó programoknak főleg a fizikai aktivitás növelésére, valamint a televíziózással töltött idő csökkentésére kell fókuszálni.

Related posts