Azeri légi tragédia: a túlélők történetei Az azeri repülőgép-katasztrófa után, amely sokak életét követelte, a túlélők végre megszólaltak, hogy megosszák fájdalmukat és élményeiket. A baleset részletei mellett az emberi kitartás és a remény üzenete is át
Az Azerbaijan Airlines Kazahsztánban bekövetkezett repülőgép-balesetének túlélői sokkoló részletekkel szolgáltak a tragédiáról. A szemtanúk elmondása szerint a gép lezuhanását megelőzően legalább egy hangos robbanás hallatszott, ami új dimenziót ad a katasztrófa körülményeinek megértéséhez.
A J2-8243-as járat szerdán zuhant le Aktau város közelében, miután eltért eredeti útvonalától. A balesetben 38 ember vesztette életét, 29-en túlélték. Subhonkul Rakhimov utas a Reutersnek elmondta:
A robbanás visszhangja még mindig a fülemben zsongott, amikor azt hittem, a gép minden egyes alkatrésze darabokra szakad.
Hozzátette, hogy a gép működése drámaian megváltozott, "mintha csak részeg állapotba került volna".
Egy másik túlélő, Vafa Shabanova is megerősítette, hogy hallott egy éles csattanást, sőt, később egy második is következett. Mindkét utas azt tapasztalta, hogy a robbanást követően komoly nehézségek léptek fel az utastér oxigénellátásában.
Az Azerbaijan Airlines pénteken bejelentette több oroszországi járatának felfüggesztését, és közölte, hogy véleményük szerint a balesetet "fizikai és műszaki külső beavatkozás" okozta. Négy, a vizsgálattal kapcsolatos forrás a Reutersnek azt nyilatkozta,
Az orosz légvédelem valószínűleg tévedésből nyitott tüzet a repülőgépre.
A baleset színhelye, noha több mint 850 kilométer távolságra fekszik az ukrajnai fronttól, korábban mégis az ukrán drónok figyelem középpontjába került. Oroszország a drónok ellen kifejlesztett fejlett elektronikus zavaró eszközöket és légvédelmi rendszereket alkalmaz, hogy megakadályozza a légi támadásokat.
Az orosz légiközlekedési hatóság tájékoztatása szerint a repülőgép a sűrű köd és az ukrán drónokkal kapcsolatos helyi riasztások közepette úgy határozott, hogy elhagyja eredeti célját, Csecsenföldet, és alternatív útvonalat keres. A kapitány végül Kazahsztánban, Aktau városában döntött a leszállás mellett.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov, tartózkodott a helyzet kommentálásától, amíg a hivatalos nyomozás be nem fejeződik.
Forrás: Reuters - Az információ forrása.