Békepárti diskurzus zajlott Pozsonyban, ahol Szijjártó és Blanár találkoztak, hogy megvitatják a közös jövőt és a békés együttműködés lehetőségeit.


A szlovák diplomácia irányítója, Juraj Blanár (Smer) újra vendégül látta magyar partnerét, Szijjártó Pétert a szlovák fővárosban. A "békepárti" tárcavezetők ezúttal is kiemelték, hogy a háborús konfliktusnak sürgősen véget kell vetni. Kifejezték kritikájukat Brüsszel irányába, amely véleményük szerint a harcok folytatására ösztönöz. Emellett a tranzit orosz gáz kérdése is terítékre került. Érdekes módon azonban a Pozsonyban magyar nemzetiségű fiatal ellen irányuló támadásról egy árva szót sem váltottak.

Juraj Blanár, a szlovák külügyminiszter, nyíltan kifejezte örömét, hogy újra találkozhat a magyar külügyi és külgazdasági miniszterrel, Szijjártó Péterrel Pozsonyban. Blanár hangsúlyozta, hogy Magyarország Szlovákia negyedik legjelentősebb üzleti partnere, és ezt a korábbi nyilatkozatokban is többször kiemelte. Ezen kívül arra is felhívta a figyelmet, hogy a két ország politikai kapcsolatai is rendkívül pozitívak.

A két tárcavezető eszmecseréjének középpontjában a béketeremtés kérdése, Ukrajna tiszteletlensége, Brüsszel befolyásának erősödése, a szuverén politikai irányvonalak és Donald Trump szerepe állt. Ezek a témák nem véletlenül köszönnek vissza, hiszen kísértetiesen hasonlítanak a szlovák kormányfő, Robert Fico (Smer) és a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor januári tárgyalásának napirendjére.

Végre felcsillant a remény az alagút végén, ami arra utal, hogy diplomatikus megoldásokkal képesek vagyunk lezárni ezt a konfliktust. Az elmúlt három év tapasztalatai világosan mutatják, hogy a háború befejezésére nincs katonai válasz.

Juraj Blanár hangsúlyozta, hogy nemcsak Robert Fico és Orbán Viktor gyakran emlegetett narratíváira hívta fel a figyelmet, hanem arra is, hogy az uniós tagállamok többsége a harcok folytatását pártolja. Ezzel szemben Szlovákia és Magyarország a béke híveiként üdvözlik Donald Trump régi-új amerikai elnöki törekvéseit.

Ezekre a kérdésekre végül Szijjártó Péter is reagált.

"Mi ketten egy hajón evezünk, de Brüsszel irányvonalával nem találkozunk" - nyilatkozta Szijjártó, aki hangsúlyozta, hogy a Blanárral folytatott megbeszélésük kulcsfontosságú időpontban zajlott, amikor "az európai patrióta erőknek elengedhetetlen, hogy a lehető legszorosabban együttműködjenek, hogy megvédjék nemzeti szuverenitásunkat."

Related posts