Romániában elképzelhető, hogy bevezetik az önkéntes katonai szolgálatot, amely új lehetőségeket nyithat meg a fiatalok számára. Ez a lépés nemcsak a katonai tapasztalat megszerzését segítheti elő, hanem hozzájárulhat a közösség védelméhez és a hazafias ér


A 18 és 35 év közötti fiatalok számára egy izgalmas, 4 hónapos képzési programot kínálnak, amely lehetőséget ad számukra, hogy fejlődjenek és új készségeket sajátítsanak el. A törvénytervezet, amely ezt a kezdeményezést támogatja, a román parlament napirendjén szerepel, és várhatóan ősszel kerül végleges elfogadásra.

Önkéntes katonai szolgálat bevezetését tervezi Románia a tartalékos állomány megerősítése érdekében. A parlamentben vita tárgyát képező törvényjavaslat értelmében 18 és 35 év közötti fiatalok 4 hónapos képzési programban vehetnének részt, amiért fizetést kapnának.

Vajon mit gondolnak erről romániai fiatalok?

"Ha háborúra vagy bármilyen más krízisre kerül sor, elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk azzal, mit kell cselekednünk" - mondta egy fiatal lány.

Egy fiatal férfi arról beszélt, hogy nagyon szeretne egy kis plusz mozgást, aktivitást, egy kicsit komolyabbat is. Úgy érti, ez nem olyan, mintha az ember elmenne játszani a barátaival.

A romániai önkéntes sorozás az európai újrafegyverkezési program keretében valósulhat meg. A katonai struktúrák átalakítása és a fegyveres erők létszámának bővítése kiemelt szerepet játszik az EU és NATO tagállamok katonai stratégiájában, valamint gazdasági törekvéseikben.

A román honvédelmi minisztérium szóvivője, Corneliu Pavel ezredes kiemelte, hogy a tartalékosok átlagéletkora nem éppen ideális, jellemzően 48 és 50 év között mozog. Az előttünk álló törvénytervezet célja, hogy jelentősen megnövelje a tartalékosok létszámát.

Az önkéntes katonai szolgálatról szóló törvénytervezet, amely 2022-ben indult el, várhatóan idén ősszel kerül a román parlament elé, ahol a képviselők szavazhatnak róla.

"A javasolt törvény értelmében négy hónapos katonai képzésen kell részt venniük a fiatal önkénteseknek, amely időszak alatt a képzésben részt vevők az aktív katonákhoz hasonlóan juttatásban részesülnének. A képzés végén pedig közel 2500 eurós támogatásban is részesülnének" - nyilatkozta Mihaela Barbu, az Euronews Románia munkatársa.

Related posts