Brexit: A britek újra követelik azt, amiért korábban kiléptek az EU-ból - Világgazdaság A Brexit folyamatának új fejleményei azt mutatják, hogy a brit kormány ismételten hangsúlyozza azon törekvését, hogy visszaszerezze azokat a jogokat és előnyöket, ame


Az orosz-ukrán konfliktus és Trump politikai visszatérése újraformálhatja az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti viszonyt. Friss közvélemény-kutatások alapján úgy tűnik, hogy még a Brexit legelkötelezettebb hívei is vágyakoznak arra, hogy visszanyerjék azt a rendszert, amelyért egykor a kilépés mellett döntöttek.

A 2016-os Brexit népszavazás során a britek többsége a kilépés mellett döntött, azonban az azóta eltelt időszakban a vélemények változása figyelhető meg. Egy friss felmérés szerint, amelyet a Külkapcsolatok Tanácsa (ECFR) készített, a brit lakosság jelentős része most már hajlandó lenne elfogadni a szabad mozgás visszaállítását, amennyiben azzal az uniós egységes piacra való visszatérés járna.

A csütörtökön nyilvánosságra hozott agytröszt-felmérés szerint Oroszország átfogó ukrajnai inváziója, valamint Donald Trump várható visszatérése a Fehér Házba "jelentősen átalakította azt a keretet", amelyen belül a britek az Egyesült Királyság és az EU közötti viszonyt szemlélik.

A kutatás keretében 2125 brit állampolgárt vontak be a felmérésbe, és arra a megállapításra jutottak, hogy...

A "vörös falra szavazók" - vagyis a legutóbbi választásokon a munkáspártiak és a konzervatívok között gazdát cserélő, kulcsfontosságú választókerületekben élők - mintegy 59 százaléka mondta azt, hogy támogatná ezt a kompromisszumot. Azoknak a 81 százaléka pedig, akik 2024-ben a Munkáspártra szavaztak, szintén támogatta az ötletet.

A Nigel Farage által irányított, Brexit-párti Reform UK hívei voltak az egyetlenek, akik szűk többséggel, 45 százalékos arányban ellenálltak ennek a cserének.

A kutatók véleménye szerint a figyelemre méltó irányváltás mögött az a jelenség állhat, hogy az Egyesült Királyságban az EU-ból való kilépés ellenére is továbbra is jelentős mértékű bevándorlás tapasztalható. Ez arra utal, hogy Nagy-Britannia távozását az unióból már nem csupán a határok szigorúbb ellenőrzésének eszközeként értelmezik.

Érdekes módon a Munkáspárt, amely jelenleg a történelem legnépszerűtlenebb brit kormánya, választási programjában ígéretet tett arra, hogy nem csatlakozik újra az egységes piachoz vagy a vámunióhoz. Júliusi hivatalba lépése óta azonban Keir Starmer miniszterelnök megkezdte az uniós kapcsolatok "újraindítását".

Related posts