DELMAGYAR - Közel kétszáz túlélő gyűlt össze a pokol tornácánál, ahol a hadisíroknál felcsendült a tisztelet himnusza – galéria is készült az eseményről.


A szegedi harmadik zászlóalj katonái közül mindössze 192-en élték túl a harcok szörnyűségeit. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hőseinek emlékére március 6-án országszerte hadisír karbantartó napot rendeztek. A szegedi belvárosi temetőben koszorúkat helyeztek el, ezzel kifejezve tiszteletüket a bátor védők előtt.

Március 6-án országos hadisír-karbantartó napot ünnepeltek, amely keretében a szegedi belvárosi temetőben is tiszteletüket tették az 1848/49-es forradalom és szabadságharc bátor hősei előtt. A sírok ápolásáról a tartalékos katonák és a hódmezővásárhelyi intézmény kadétjai vállalták a gondoskodást, ezzel is kifejezve tiszteletüket és emlékezésüket a múlt hősies eseményeire.

1848/49: Tiszteletadás a szegedi hősök emlékének Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc szelleme tovább él szívünkben, különösen azok előtt a hősök előtt, akik Szeged földjén küzdöttek a szabadságért. E jeles alkalommal nem csupán emlékezünk, hanem mély tisztelettel adózunk azoknak, akik bátorságukkal és áldozatvállalásukkal írták be magukat a történelem nagykönyvébe. Szeged, mint a szabadságharc egyik fontos központja, tanúja volt a hősies cselekedeteknek és a kitartásnak. E város falai között születtek meg a legnagyobb álmok és vágyak, amelyek egy szabad és független Magyarországért lángoltak. Az itt harcoló férfiak és nők nem csupán a hazájukért, hanem a jövő generációiért is küzdöttek, hogy nekik egy jobb világot biztosíthassanak. Most, amikor összegyűlünk, hogy tiszteletünket tegyük, emlékezzünk a hősökre, akik nem féltek az áldozatoktól. Tartsuk meg élőnek a szellemiséget, amely összeköt minket, és amely a szabadság, a bátorság és az összefogás üzenetét hordozza. Az ő nevük örökre bevésődött a magyar történelembe, és emlékük minden évben újra és újra inspirál minket. Hajtsunk fejet a szegedi hősök előtt, és ígérjük meg, hogy továbbra is őrizzük emléküket, és küzdünk a szabadságért és az igazságért, ahogy ők tették. Emlékezzünk rájuk nemcsak szavakkal, hanem tetteinkkel is, hiszen a legnagyobb tiszteletadás, ha a hazánkért és a közösségünkért való küzdelem szellemiségét továbbvivjük.

A munkálatok keretében három sírt készítettek elő a délben kezdődő koszorúzásra és tiszteletadásra. A Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium Hódmezővásárhelyi Tagintézmény kadétjai különleges figyelmet fordítottak Beczkes József református lelkész és honvédőrnagy, Ollik Pál honvédszázados, valamint Kapcsándy Károly '48-as honvéd sírjának szépítésére. Az esemény részleteiről Bordás Sándor főhadnagy számolt be.

A koszorúzást ragyogó tavaszi napsütés ölelte körül, miközben a résztvevők katonai dísz- és harci öltözetben fejezték ki tiszteletüket a hősök emléke előtt. A megemlékezésen tiszteletét tette Vajda Zoltán t. szkv., a MATASZ (Magyar Tartalékosok Szövetsége) Csongrád-Csanád vármegyei elnöke, valamint az MH Dombay Miksa 4. Területvédelmi Ezred és a vitéz Heim Géza 46. Területvédelmi Zászlóalj, továbbá a 12. Hadkiegészítő és Toborzó Iroda, valamint a Szegedi Bajtársi Klub képviselői is jelen voltak. A rendezvényre meghívást kapott dr. Vass László ezredes is, aki az 1848/49-es Szabadságharc Szegedi III. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesület elnökeként képviselte a történelmi hagyományokat.

Hagyományőrzés és tiszteletadás

Dr. Vass László, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc kiemelkedő szakértője, 1998-ban hozta létre azt az egyesületet, amely mára már a katonai hagyományok megőrzésének elkötelezett őrzőjévé vált. Az egyesület tagjainak száma meghaladja a 30 főt, közöttük pedig fiatalok is helyet kapnak, akik 12-13 évesen kezdik meg a hagyományok iránti elköteleződésüket.

Related posts