Az amerikai Legfelsőbb Bíróság határozatot hozott, amely szerint fel kell oldani a USAID-támogatások befagyasztását.


A Legfelsőbb Bíróság szerdán elvetette Trump elnök sürgősségi kérelmét, amely a kormány kiadásainak csökkentésére irányuló törekvések részeként közel 2 milliárd dollár értékű külföldi segély zárolását kérte, számol be róla a New York Times. A bíróság döntése 5:4 arányban született, és az eljáró bíró feladata még hátravan: tisztázni kell, hogy pontosan milyen kötelezettségeket kell a kormánynak teljesítenie.

A kormányzat január 20-án, Trump elnök első hivatalos napján, több ezer segélyprogramot felfüggesztett, hivatkozva arra, hogy szükséges felmérni, mennyire összhangban állnak ezek az Egyesült Államok külpolitikai irányelveivel. Az érintettek és különféle nonprofit szervezetek azonban hevesen ellenálltak ennek a lépésnek, amelyet alkotmányellenes elnöki hatalomgyakorlásnak tartottak. Aggodalmaik szerint a források befagyasztása súlyos válságokat idézhet elő, veszélyeztetve a globális egészségügyi ellátást, tönkretéve vállalkozásokat, és fokozva a politikai instabilitást.

Miután Trump leállította az USAID-programokat, a magyar kormány úgy határozott, hogy itt az idő, hogy alaposan megvizsgálják, kik és mennyi támogatást kaptak az Egyesült Államoktól. Ehhez egy kormánybiztost, László Andrást, akit korábban a Megafon influenszereként ismerhettünk, jelöltek ki. Feladata az lesz, hogy az Egyesült Államokban feltérképezze a magyar érintettek számára kifizetett támogatások mértékét és forrásait.

Related posts