Egy horgony, amelyet biztonsági megfontolásokból leengedtek, gyanúra adhatott okot a bolgár hajóval kapcsolatban.


A Vesselfinder hajómegfigyelő platform információi alapján a Vezhen hajója pár nappal ezelőtt indult útnak az orosz Uszty-Luga kikötőjéből. A vasárnapi esemény során éppen a svéd Gotland szigete és Lettország között tartózkodott.

Szabotázs gyanújával vizsgálatot indított a svéd ügyészség a Lettország és Svédország között a Balti-tenger fenekén futó optikai kábel vasárnap történt megrongálódása miatt; a szabotázsakció elkövetésével gyanúsított hajót további utasításig feltartóztatták - közölte hétfőre virradó éjjel a vádhatóság. A hajót üzemeltető bolgár társaság vezetője szerint balesetről lehet szó.

A közlemény alapján a nyomozásban együttműködik a svéd rendőrség, a hadsereg, valamint a parti őrség is. Utóbbi egységei a további utasításokig a Vezhen hajó közvetlen közelében tartózkodnak, amely máltai zászló alatt hajózik.

A Vesselfinder hajómegfigyelő platform információi alapján a Vezhen hajója pár nappal ezelőtt indult útnak az orosz Uszty-Luga kikötőjéből. A vasárnapi esemény során éppen a svéd Gotland szigete és Lettország között tartózkodott.

Alekszandar Kalcsev, a bolgár tengerhajózási társaság vezetője azt mondta, a flottájukhoz tartozó hajó véletlenül rongálhatta meg a tengerfenéken futó optikai kábelt, amikor egyik horgonyát az erős szél miatt kieresztették.

Evika Silina miniszterelnök vasárnap bejelentette, hogy a reggeli órákban egy külső hatás következtében megrongálódott egy optikai szálas kábel, amely Lettországot Svédországgal köti össze a Balti-tenger mélyén. Ez a vezeték különösen fontos, hiszen a lett Ventspils városát összeköti a svéd Gotland szigetével. A kormányfő azonnali intézkedésként rendkívüli kormányülést hívott össze, hogy megvitassák a kialakult helyzetet.

Ulf Kristersson, a svéd miniszterelnök, vasárnap az X közösségi platformon bejelentette, hogy Svédország szoros együttműködésben áll Lettországgal és a NATO-val a kérdés ügyében.

A NATO december végén megerősítette balti-tengeri haderejét, miután a finn hatóságok szabotázs gyanúja miatt feltartóztatták az Eagle S nevű tartályhajót, amely a Cook-szigetek zászlaja alatt hajózott, de az Európai Unió szerint Oroszország úgynevezett árnyékflottájához tartozik. A hajó horgonyát a tengerfenéken húzva, december 25-én károkat okozott az Estlink 2 finn-észt villamosvezetéken, valamint négy másik távközlési kábelen. Az elmúlt években hasonló incidensek történtek, és nyugati tisztségviselők nem zárják ki, hogy ezek mögött külföldi szabotázsakciók állhatnak.

Hírszerzési beszámolókat idézve a The Washington Post című amerikai lap viszont arról írt a napokban, hogy az amerikai és az európai biztonsági szolgálatok között kialakulóban lévő konszenzus szerint a Balti-tengeri kábeleket ért károk feltehetően balesetek, és nem az orosz hibrid hadviselés keretében végrehajtott szabotázsakciók következményei. Az Egyesült Államok külföldi hírszerző szolgálatai és mintegy féltucatnyi európai biztonsági szolgálat bevonásával folytatott vizsgálatok nem találtak szabotázsra utaló jeleket, az eddig összegyűjtött bizonyítékok - beleértve a lehallgatott kommunikációt és más titkos hírszerzési információkat - pedig arra utalnak, hogy rosszul karbantartott kereskedelmi hajók tapasztalatlan legénysége okozta a baleseteket.

Related posts