Egy évszázados várakozás után végre visszatért régi otthonába a háromszáz éves különlegesség – nézd meg a videót!


Egy évszázadot követően került vissza egy igazi különlegesség a gyulai Almásy-kastélyba, hiszen a mintegy 300 éves alkotást még Almásy Dénes gróf ajándékozta Kovács Mihálynak, az uradalom kocsisának az 1920-as években. A leszármazottai úgy döntöttek, hogy a generációkon át őrzött emléket az Almásy-kastélynak adományozzák.

A gyulai Almásy-kastély falait ismét egy különleges festmény díszíti, amely körülbelül egy évszázada volt látható az épületben. Liska András, a gyulai Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője a keddi sajtótájékoztatón számolt be erről a jelentős eseményről. Azóta, hogy a kastély 2016-ban megnyitotta kapuit, számos értékes felajánlás érkezett, amelyek tovább gazdagítják a múzeum történeti gyűjteményét és hozzájárulnak a helyszín kulturális örökségének megőrzéséhez.

Fedezd fel a kalandokkal teli múlt titokzatos világát! Történeteink között hősök és hősnők, izgalmas felfedezések és merész vállalkozások elevenednek meg. Merülj el a régmúlt eseményeiben, ahol kalandvágyó lelkek küzdenek a lehetetlennel, és a történelem szövevényes szálai egy új, izgalmas narratívát rajzolnak ki. Készülj fel, hogy a múlt izgalmas és meglepő fordulatai magukkal ragadnak!

- Ez az első alkalom, hogy olyan értékes műtárgy került vissza, amiről hitelesen bizonyítható, hogy az Almásy-kastélyból származik - tette hozzá. Mint kifejtette, Nagy Károly kereste meg őket Békéscsabáról, hogy felajánlja a nagypapája egykori tulajdonában lévő festményt. A nagypapa, Kovács Mihály kocsisként szolgált az Almásy-uradalomban, és amikor letelt a szolgálati ideje egy festményt kapott Almásy Dénes gróftól az 1920-as években. A Békéscsabán élő család három generáción keresztül őrizte az értékes alkotást azzal a hagyománnyal és megbecsüléssel, hogy felmenőjüknek a néhai gróf ajándékozta azt. A közelmúltban pedig úgy döntöttek, hogy felajánlják a gyulai közgyűjteménynek.

A képet Petrovszki Zoltán, a békéscsabai restaurátor, ügyes kezű szakemberünk újította meg. E különleges munkálatokat a Nemzeti Kulturális Alap pályázati támogatása és az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. saját forrásainak segítségével valósították meg.

Christian Hilfgott Brand (1695-1756) "Alakok tájban" című festménye 2023-ban új fényben tündököl, miután adományként gazdagította az Erkel Ferenc Múzeum gyűjteményét.

A képen megjelenő ragszámok és gyűjteményi pecsétek további kutatásokat igényelnek, mivel még nem egyértelmű, hogy a festmény az Almásy-, a Wenckheim- vagy a Károlyi-hagyatékhoz tartozik. Azonban Liska András hangsúlyozta, hogy a műalkotás mindenképpen kapcsolódik az Almásy-családhoz és az Almásy-uradalomhoz.

Egy neves és közkedvelt festőművész 300 évvel ezelőtt készült remekműve, amely máig lenyűgözi a művészetkedvelőket.

A 18. század egyik legismertebb és legkedveltebb festője egy tehetséges német származású művész volt, aki Bécs vibráló kulturális életében alkotta meg műveit. Ez a közelség arra utal, hogy az alkotások nem véletlenül, hanem közvetlen vásárlás révén juthattak el az Almásy családhoz vagy annak egyes felmenőihez – hangzott el a sajtótájékoztató során. A festményt ünnepélyesen elhelyezték az Almásy-kastély Látogatóközpont állandó kiállításának grófi hálószobájában, ezzel is gazdagítva a kastély művészeti örökségét.

Az Almásy-kastély életében fontosak az adományok

Fekete-Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy a múzeumok működésében az adományozók szerepe rendkívül jelentős.

Related posts