Egy rejtett dokumentum felforgathatja mindazt, amit eddig a kontinens bankrendszereiről feltételeztünk.


Az Európai Központi Bank (EKB) vezetői között heves diskurzus bontakozott ki arról, hogy érdemes-e nyilvánosságra hozni egy kényes kutatás eredményeit. A tanulmány rámutat, hogy amennyiben az amerikai tőkekövetelmények vonatkoznának az uniós nagybankokra, úgy azok tőkekövetelményei drámai mértékben megemelkednének. Ez a megállapítás azonban ellentmond a közvélemény általános nézetének, amely szerint a helyzet éppen fordított. A kutatás nyilvánosságra hozatalával a felügyeleti hatóságok ellensúlyozhatnák a bankszektor lobbizási tevékenységét, amely a globális tőkekövetelmények lazítására irányul – számolt be erről a Financial Times.

Az Európai Központi Bank (EKB) tavaly összeállította azt a jelentést, amely a bankok tőkekövetelményeit vizsgálta az amerikai prudenciális normák tükrében, de ezt a dokumentumot eddig nem tette közzé. A frankfurti szakemberek elemzése alapján a legnagyobb uniós pénzintézetekre vonatkozóan az amerikai szabályozás bevezetése jelentős hatással lenne a tőkekövetelményekre.

Tedd különlegessé a mondatodat: kétszámjegyű százalékos mértékben szeretnék emelni a minimális tőkeszintjüket.

A vita hátterében a Bázel III csomag áll, amely alapján a 2008-as pénzügyi válságot követően a felügyeleti hatóságok világszerte megállapodtak abban is, hogy korlátozzák a bankok saját modelljeinek használatát a tőkekövetelmények meghatározása során.

A várakozások szerint az uniós bankok helyzete egyre keményebb lesz, amennyiben az Egyesült Államok enyhít a bázeli szabályok bevezetésére vonatkozó elképzelésein, különösen Donald Trump esetleges elnökké választása után. Claudia Buch, az EKB felügyeleti vezetője viszont kiemelte:

Európának ragaszkodnia kell a bázeli szabályok végrehajtására vonatkozó tervekhez, bármit is tesz az USA."

Az Európai Központi Bank (EKB) néhány vezető döntéshozója a jelentés vagy bizonyos megállapítások nyilvánosságra hozatalát támogatja. Ugyanakkor mások óvatosak, mivel ezek a megállapítások olyan feltételezéseken alapulnak, amelyeket a bankszektor valószínűleg hevesen vitatni fog. Továbbá, a jelentés olyan bizalmas adatokat is magában foglal, amelyek megnehezítik a nyilvános közzétételt.

Idén véglegessé vált az uniós jogszabály, amely a bázeli szabályok végrehajtására vonatkozik, és a következő nyolc évben fokozatosan lép életbe. Az Európai Bankfelügyeleti Hatóság előrejelzése szerint a nagyobb, nemzetközileg aktív uniós bankok esetében a minimális tőkekövetelmények 8,6 százalékkal fognak növekedni. Ezen felül a rendszerszinten jelentős, legnagyobb bankok számára ez az arány akár 12,2 százalékra is emelkedhet.

Az Egyesült Államokban a Federal Reserve néhány hónapja jelentős csökkentette az ország legnagyobb bankjaira vonatkozó tőkekövetelmények javasolt emelését. Sok bankvezető most arra számít, hogy a Trump-kormányzat egy új szabályozói csapatot vet be Washingtonban, amely jelentősen gyengíteni fogja a Bázel Végjátéknak nevezett szabályegyüttest, vagy teljesen eltörli azt.

Related posts