Jelenleg Dél-Korea elnöke sikeresen elkerülte az impeachment eljárást.


Párttársai hirtelen felálltak, és higgadtan elhagyták a parlamenti üléstermet.

Szombaton a dél-koreai parlament ülésezett, hogy eldöntse Jun Szuk Jeol sorsát, miután az elnök helyi idő szerint kedden este váratlanul hadiállapotot hirdetett az országban. A parlament közjogi felelősségre vonási eljárást, más néven impeachmentet indított, amelyhez kétharmados többség, tehát 200 képviselő szavazatára van szükség. Ez azt jelenti, hogy az ellenzéki politikai erők mellett nyolc kormánypárti tag is az elnök ellen kellett, hogy szavazzon – olvasható a CNN jelentésében.

A konzervatív Népi Erő Párt (PPP) tagjai azonban a szavazás előtt kivonultak az ülésteremből, a Guardian tudósítása szerint egyetlen képviselő maradt a helyén (képünkön), aki korábban jegyezte, megszavazza majd az eljárást. "Árulók, menjetek vissza!" - kiabált rájuk több ellenzéki képviselő, a házelnök pedig szóvá tette, hogy a politikusok figyelmen kívül hagyják a lakosság akaratát, valamint rászólt egy képviselőre, hogy állítsa le az élő YouTube-közvetítést.

"Nem aggódnak amiatt, hogy a történelem, az emberek és a világ hogyan ítéli meg az önök cselekedeteit? Csatlakozzanak a szavazásunkhoz, hogy ezzel is megóvják demokráciánkat!" - buzdította a PPP tagjait egy demokrata képviselő.

Bár a szavazásra egy másik kormánypárti képviselő perceken belül visszatért, jóval később még hárman csatlakoztak, az indítvány azonban kellő szavazat hiányában így is elbukott a Reuters tudósítása szerint. Az ellenzék ennek ellenére azt ígéri, szerdán ismét nekifutnak majd, őket erősíti a parlament épülete előtt összegyűlt tüntető tömeg.

A Jun Szuk Jeol ügyével kapcsolatos szavazás előtt a parlament megvitatta, hogy szükség van-e egy külön ügyész kinevezésére a first lady ügyében. Őt tőzsdei manipulációval és a választási jelölésekbe való beavatkozással vádolják. Az indítvány, amely a kétharmados többséget igényelt, végül nem teljesült, mivel csupán 198 képviselő támogatta.

Ahogyan azt korábban említettük, a hadiállapot bevezetése után mindössze néhány órával ezrek vonultak a parlament elé, ahol a hatóságok rendőröket és katonákat mozgósítottak. A dél-koreai ellenzék hevesen bírálta ezt a döntést, és végül a parlament egyhangú szavazással hatályon kívül helyezte a hadiállapotot, amit az elnök azonnal végrehajtott. A hadiállapot bevezetését javasló védelmi miniszter lemondott, és nyilvánosan bocsánatot kért, miközben hazaárulással vádolják. Jun Szuk Jeol, az elnök, helyi idő szerint péntek este szintén bocsánatot kért, és ígéretet tett arra, hogy nem fogja elkerülni a jogi és politikai felelősségvállalást.

A dél-koreai eseményekkel kapcsolatos részletekért és elemzésekért ajánljuk figyelmedbe cikkünket, ahol mélyebben is belemerülünk a témába.

Related posts