Egyedülálló agrárstratégia: a V4+ országok agrárkamarái összefogtak az együttműködés jegyében.


Elkötelezték magukat a folyamatos párbeszéd és az információk rendszeres megosztása iránt.

A lengyelországi Falentyben tartották legutóbbi találkozójukat a Visegrádi Csoport (V4) országainak agrárkamarái. A tanácskozáson a felek megvitatták a régió mezőgazdasága előtt álló kulcsfontosságú kihívásokat, és közös fellépésben állapodtak meg az Európai Unió jelenlegi és jövőbeni agrárpolitikájával kapcsolatban.

A lengyelországi Falenty adott otthont a Visegrádi Csoport (V4) országainak agrárkamarái által szervezett találkozónak. A február 10-11. között zajló eseményen részt vett az Agrárkamarák Nemzeti Tanácsa (Lengyelország), a Cseh Agrárkamara, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara, Magyarország képviseletében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Litván Agrárkamara is csatlakozott az eseményhez. Magyarországot Papp Zsolt kamarai elnök és Cseh Tibor András alelnök képviselte.

A találkozó célja az volt, hogy a résztvevők részletesen átbeszéljék a régió mezőgazdaságát érintő legfontosabb kihívásokat, és közösen meghatározzák azokat a prioritásokat, amelyek irányt mutathatnak az agráriumot érintő szakpolitikai döntésekhez.

A V4+ országok agrárkamarái megvitatták a lengyel EU-elnökség prioritásait. A hangsúly az élelmezésbiztonságon, a KAP 2027 utáni reformján, a KAP-eljárások egyszerűsítésén, valamint a gazdálkodók élelmiszer-ellátási láncban betöltött pozíciójának megerősítésén volt.

Az agrárkamarák képviselői hangsúlyozták, hogy az Európai Unió agrárpolitikájának középpontjában a kiváló minőségű élelmiszerek előállításának és biztosításának kell szerepelnie.

Cikkünk folytatása a következő részben található: Fedezd fel a napraforgó tápanyagellátásának 8+1 elengedhetetlen szempontját! Hirdetés

Fertőzésveszély napraforgóban! Hirdetés

Fedezd fel a Sumi Agro napraforgó-technológia teljes spektrumát! A-tól Z-ig minden, amit tudnod érdemes a napraforgók termesztéséről és gondozásáról. Ismerd meg innovatív megoldásainkat, amelyek segítenek a maximális hozam elérésében és a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok alkalmazásában. Legyél te is a napraforgó-termesztés mesterévé a Sumi Agro szakértelmével!

Mit rejt magában a tél? Hogyan készülhetünk fel a tavaszi gyomirtásra a kalászos kultúrákban? - Heti Körkérdés Hirdetés

Fedezd fel a mikrobiológiai készítmények forradalmian új világát a napraforgó termesztésében! Harcolj hatékonyan a Macrophomina gomba ellen, és biztosítsd növényeid egészségét és terméshozamát. Ne hagyd, hogy a kártevők és betegségek megfélemlítsenek – válaszd a természetes megoldásokat, amelyek a legmodernebb tudományos kutatások eredményeire építenek. Alkalmazd a legújabb mikrobiológiai innovációkat, és tapasztald meg a tartós eredményeket! Érd el a gazdag termést és a fenntartható mezőgazdaságot egy lépésben!

Fedezd fel a KWS napraforgóhibrideket, amelyek minden környezetben megállják a helyüket! Ideális választás minden gazdálkodónak, aki a legjobbra vágyik. Próbáld ki most, és tapasztald meg a kiváló teljesítményt!

LG napraforgó-hibrid: kiváló genetika, ami csodákra is képes! Hirdetés

Fedezd fel a mikrobiológiai készítmények csodálatos világát a napraforgó termesztésében! Ezek az innovatív megoldások nemcsak a növények egészségének megőrzésében játszanak kulcsszerepet, hanem hozzájárulnak a terméshozam növeléséhez is. A mikrobiológiai készítmények természetes, környezetbarát alternatívát kínálnak a hagyományos vegyszerekkel szemben. Segítenek a talaj tápanyagtartalmának javításában, fokozzák a gyökérzet fejlődését és támogatják a növények ellenálló képességét a kórokozókkal szemben. Válaszd a fenntartható megoldásokat, és tapasztald meg a napraforgód robusztus növekedését és bőséges virágzását! Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy a legjobbat hozd ki a napraforgódból!

Az EU mezőgazdaságának jövője szempontjából kulcsfontosságú az erős KAP-költségvetés fenntartása, kibővített válságtartalékkal a rendkívüli időjárási szélsőségekre. A V4 agrárkamarái szerint a környezetvédelmi intézkedéseket nem a gazdák támogatásainak a terhére kell finanszírozni.

Az EU agrárpolitikájában várhatóan bekövetkező változások kapcsán a V4 országok képviselői kifejezték bizakodásukat, hogy az Európai Bizottság hamarosan egy olyan cselekvési tervet fog bemutatni, amely prioritásként kezeli a gazdák jogos követeléseit. Ezen kívül a terv célja, hogy védelmet nyújtson a harmadik országokból származó, kérdéses eredetű élelmiszerekkel szemben.

Amennyiben az Európai Bizottság ennek ellenére mégis folytatná az európai gazdákra nézve hátrányos politikáját, a V4+ országok készek az együttes fellépésre - akár közös gazdatüntetés formájában is.

Az Európai Unió mezőgazdaságának jövőbeni fejlődése szempontjából elengedhetetlen a stabil KAP-költségvetés megőrzése, amely kiterjesztett válságtartalékot is magában foglal, hogy hatékonyan reagálhassunk a szélsőséges időjárási körülményekre. - fotó: pixabay.com

A résztvevők bírálták az Ukrajnával folytatott kereskedelem liberalizációját, az ideiglenes védőintézkedések 2025. júniusi lejárta komoly veszélyt jelenthet a kelet-közép-európai országok mezőgazdaságára nézve. Az Ukrajnából érkező olcsó mezőgazdasági termékek destabilizálják az EU piacát.

Az EU-Mercosur kereskedelmi megállapodással kapcsolatban a felek kiemelték, hogy a térségből várhatóan olyan mezőgazdasági termékek érkeznek majd a közös uniós piacra, amelyek nem felelnek meg az EU környezetvédelmi és minőségi előírásainak, miközben az ottani cégek az alacsonyabb energia- és munkaerőköltségek előnyeit élvezik. A V4 képviselői ezért az európai gazdálkodók érdekében védelmi mechanizmusok bevezetését szorgalmazzák.

A V4 országok agrárkamarái együttesen készülnek cselekedni az EU-Mercosur kereskedelmi megállapodás, valamint az Ukrajnával folytatott kereskedelem liberalizációja által jelentett kihívásokkal szemben. E cél érdekében elengedhetetlen a COPA-COGECA keretein belüli szoros együttműködés, hogy hatékonyan tudjunk reagálni a felmerülő fenyegetésekre.

Az agrárkamarák képviselői elhatározták, hogy folyamatos konzultációra és információcserére helyezik a hangsúlyt. A jövőben szorosabb együttműködéseket kívánnak kialakítani más kelet-közép-európai szervezetekkel is, hogy hatékony válaszokat adhassanak az agrárszektor előtt tornyosuló kihívásokra.

Indexkép: NAK

Related posts