Együtt ropni a tánc ritmusára, közösen énekelni a szívünk dallamát.

A nagysármási Sárma Hagyományőrző Csoport történetét bemutató május 6-i összeállításunkban a Trombitás Jolán, jelenlegi alpolgármester és lelkes pedagógus által irányított csapat tevékenységeit és fejlődését emeltük ki. A csoport egyre nagyobb népszerűségnek örvend, hiszen egyre több rendezvényre kérik fel őket táncbemutatóra vagy énekes fellépésre, gyakran ötvözve a két műfajt is. A 29 fős csapat nem csupán a színpadon nyújt maradandó élményeket, hanem számos szervezési feladatot is vállal, gazdagítva ezzel a helyi közösségi életet.
- Amikor elkezdődött a mandátumom, és szükségünk volt segítségre, mindenhol ez a csapat volt jelen magyar sátor és magyar napok szervezésekor. Így lett végül is Hagyományőrző Csoport a neve, körülbelül öt éve. Azóta népdalt is énekelünk, s hogy a meghívásoknak eleget tegyünk, megkértem Szikszai Erika kántornőt, hogy segítsen. Néha rossz vagyok, kiabálok, amikor kihoznak a sodromból, de azért nem hagynak el. Néha "osztályfőnöki órát" kell tartani, hogy békesség legyen.
Amikor elérkezünk a mondandónk végére, a csoport négy tagja, Székely Katalin, Borbély Erika, Szikszai Erika és Szántó Éva megérkezik. Székely Katalin, aki egyedül él, a Sárma Hagyományőrző Csoportban találta meg a legnagyobb örömét. Itt mindenfélével foglalkoznak: táncolnak, énekelnek és különböző programokat szerveznek, ami számára igazi közösségi élményt jelent.
Semmiféle anyagi ellenszolgáltatás nem tudna meggyőzni arról, hogy ne látogassam azt a helyet. Számomra ez egy igazi menedék, ahol feltöltődöm, és ahol mindig otthon érzem magam. Egyszóval, imádom!
Borbély Erika családorvosi asszisztens azért jár szívesen a csoportba, mert Székelyföldről származik, ahol a hagyományok, a népi kultúra virágzik. Mivel gyermekei vannak, azt szeretné, hogy ők is ismerjék, ápolják és majd továbbadják a népi kultúrát, hagyományainkat.
- A heti egy vagy két találkozás minden egyes nehézséget elfeledtet velünk - fűzi hozzá.
Szikszai Erika: - A csoport vezetője keresett meg azzal a feladattal, hogy dalokat tanítsak. Habár a népdalok oktatása nem volt a fő területem, mivel kántorként az egyházi zene világába merültem el, örömmel vállaltam a kihívást. Az éneklés iránti szenvedélyem és az a boldogság, amit az együtt éneklés nyújt, mindig motivál. A fellépéseink során szívből adtuk elő a dalokat, és éreztük, hogy a közönség is élvezi az előadásainkat, mivel az alapos felkészülés meghozta gyümölcsét. Hagyományos kántáló dalokat is énekeltünk a meghívások során. Számunkra minden korosztály fontos, így kicsik és nagyok egyaránt szívesen csatlakoznak a csoportunkhoz.
Szántó Éva is örömmel jár ide felejteni a mindennapi gondokat, és a lánya is elkíséri, amikor otthon van. - Sajnos nem minden alkalommal tudok részt venni, most is egy idős asszonyt gondozok, de amikor lehetőségem van rá, akkor segítek, és örülök, hogy tagja tudok lenni egy csoportnak.
A csoport tagjai önálló munkával készítették el a székely és mezőségi népviseletet, ami igazán különleges és autentikus. A gyermekek számára is varázslatos ruhák születtek, amelyek méltóképpen tükrözik a hagyományokat. Jelenleg 21 nő és 8 férfi alkotja a közösséget, akik már sikeresen megszerveztek népdal- és néptánckalákát is, mint például a „Járd ki lábam, járd ki most” című dalt. Nagy örömmel várják az új tagok jelentkezését, hogy együtt bővíthessék a csapatot és gazdagíthassák a közös élményeket!