Ekkora a helyzet? Már az oroszok is kinyilvánították véleményüket Grönland kapcsán!


Oroszország is reagált arra, hogy Donald Trump érdeklődést mutatott Grönland iránt.

Grönland egyre fokozódó jelentőséggel bír a nemzetközi kapcsolatok színpadán. Oroszország számára kulcsfontosságú, hogy megőrizze a békét és a stabilitást az Északi-sarkvidéken, mivel ezt a régiót nemzeti és stratégiai érdekeinek középpontjába helyezi – számolt be róla a 24.hu. Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy Moszkva nyitott az együttműködésre minden érintett állammal, válaszolva a TASZSZ orosz hírügynökség kérdéseire.

„Az Északi-sarkvidék kiemelten fontos a nemzeti és stratégiai érdekeink szempontjából. Aktívan részt veszünk az északi-sarkvidéki térség eseményeiben, és elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a jövőben is folytassuk jelenlétünket ebben a régióban” – nyilatkozta a szóvivő Donald Trump megválasztott amerikai elnök Kanadával és a szigetországgal kapcsolatos megnyilvánulásaira utalva.

Peszkov hangoztatta: Washington szerint figyelembe kell venni a helyiek véleményét ahhoz, hogy Grönland az Egyesült Államokhoz tartozzon. Ebben az esetben a Nyugatnak tiszteletben kell tartania a Donyec-medence és Novorosszija lakóinak véleményét is, akik az Oroszországgal való egyesülés mellett döntöttek.

Közölte: "Oroszország figyelemmel kíséri a Kanadára és a szigetországra vonatkozó amerikai követelésekkel kapcsolatos helyzet drámai alakulását, de úgy véli, hogy ez a kérdés Washington Ottawával és Koppenhágával fenntartott kétoldalú kapcsolatainak körébe tartozik."

Január 7-én Trump kijelentette, hogy Grönlandnak az Egyesült Államok részesévé kellene válnia a nemzetbiztonság érdekében, hogy megóvja az országot a kínai és orosz fenyegetésektől. Már első elnöki ciklusában felvetette, hogy az USA megvásárolhatná ezt a Dánia fennhatósága alá tartozó, széleskörű autonómiával bíró területet. Akkor a grönlandi és dán hatóságok egyöntetűen abszurdnak ítélték meg ezt az elképzelést.

Ezen felül a megválasztott amerikai elnök lelkesen áll a Kanada 51. államként való integrálásának ötlete mögött. Kiemelte, hogy az észak-amerikai ország lakosságának jelentős része állítólag kedvezően viszonyul ehhez a javaslathoz. Úgy véli, hogy egy ilyen egyesülés nem csupán gazdasági erőforrásokat biztosítana Kanadának, hanem egyúttal védelmet nyújtana a külső fenyegetésekkel szemben is.

„Grönland hihetetlen tempóban érkezik... de hát, valójában jéghideg!!!” – posztolta Trump legidősebb fia kedden az X közösségi oldalon, mellékelve egy valószínűleg Grönlandon készült videót is. Később még két fotót is megosztott, amelyekhez ezt fűzte: „Ez a hely csodálatos!!!”. Az egyik képen ifjabb Trump Sergio Gorral és Charlie Kirkkel látható, akik mindketten rengeteget dolgoztak az idei választási kampány során.

Trump hétfőn a Truth Social platformon közzétett bejegyzésében megerősítette, hogy fia "különféle képviselők kíséretében" látogat majd a szigetre, hogy "csodálja a lenyűgöző tájat és érdeklődjön a vásárlás lehetőségei iránt".

"Úgy értesültem, hogy a helyi közösség is "MAGA" - emelte ki a bejegyzésében, ezzel utalva a híres szlogenjére: 'Grönland egy lenyűgöző hely, ahol az emberek igazán jól fognak járni, ha csatlakoznak hozzánk. Megvédjük őket! Célunk, hogy Grönlandot újra naggyá tegyük!'"

Hétfőn a dán külügyminisztérium azt mondta a CNN-nek, "tudomásul vették" az utazást, de több kommentárt nem fűznek hozzá, mivel nem hivatalos amerikai látogatásról van szó.

A minisztérium reakciója a Reuters által közzétett hír nyomán érkezett, amelyben Mininnguaq Kleist, a szigetország külügyi államtitkára az utazást "magánlátogatásnak" nevezte. Egy meg nem nevezett forrásra hivatkozva azt is hozzátette, hogy a látogatás csupán egy egynapos esemény volt, amelynek célja a forgatási tevékenységek lebonyolítása volt.

Donald Trump a múlt hónapban ismét felforrósította a politikai légkört, amikor azt állította, hogy Amerika nemzetbiztonsági érdekei megkövetelik, hogy egy bizonyos terület újra az Egyesült Államokhoz kerüljön. Érdekes módon már első elnöki ciklusában is felmerült az ötlet, hogy az USA megpróbálja megvásárolni ezt a területet Dániától. A dánok viszont határozottan elzárkóztak a javaslattól, mondván, hogy "nem eladó".

Mute Egede, a szigetország miniszterelnöke még decemberben a Facebook-oldalon kommentálta Trump kijelentéseit, elismételve, hogy a sziget "sem most, sem később nem lesz eladó", ehhez pedig Mette Frederiksen dán miniszterelnök is csatlakozott.

"Ami Donald Trump Grönlanddal kapcsolatos kijelentéseit illeti, a miniszterelnöki hivatalnak nincs más hozzáfűznivalója, a grönlandi miniszterelnök már mindent elmondott: Grönland nem eladó, de nyitott az együttműködésre" - tette hozzá a dán miniszterelnöki hivatal.

Az Egyesült Államok 1867 óta többször is felmerült a gondolat, hogy megvásárolja a világ legnagyobb szigetét, amely egyben a legnagyobb szárazföldi terület, ami nem tekinthető kontinensnek. E különleges szigetország iránti érdeklődés többször is feléledt az évek során, tükrözve az amerikai politikai és gazdasági ambíciókat.

Grönland, bár az észak-amerikai kontinenshez tartozik, szoros geopolitikai kötelékek fűzik Európához. Az uniós támogatásokban való részesülése is ennek a kapcsolatnak a nyomán alakult, hiszen Dániához kapcsolódó tengerentúli területként van számon tartva. Emellett a régió szoros viszonyban áll az Északi-Sarkvidékkel, ahol a hatalmas erőforrásokért már most is ádáz verseny folyik a nagyhatalmak között.

Related posts