Elkezdődött a demonstráció az egészségügyi reform érdekében a Kossuth téren.


Magyarország egészségügyi kiadásai csupán feleakkorák, mint az Európai Unió átlagos ráfordításai.

Magyarország kevesebbet költ az egészségügyre, mint az európai uniós átlag: utóbbi évente 3319 euró, vagyis 1 350 ezer forint, Magyarországon viszont csak 1352 euró, ami 550 ezer forintnak felel meg. Ez a legkevesebb költést jelenti az egészségügyre az Európai Unióban - mondja a Magyar Orvosi Kamara a tüntetés előtti felvezetőjében.

Az egészségügyi dolgozók kevesen vannak, túlhajszoltak, kiégettek, a betegeknek pedig több száz napos várólistákkal is szembesülniük kell. A kórházak felújításra szorulnak és eladósodottak, 2024-ben 200 milliárd forint adósságot halmoztak fel.

A MOK szerint a kormánynak évente a GDP 0,5 százalékával kellene növelnie az egészségügyi ráfordításokat. Azt mondják: ha ez elmarad, hosszú távon egyre nagyobb hátrányba kerülünk az EU többi országával szemben.

Itthon az egészségügyi ellátás 30 százalékát a magyarok a saját zsebükből fizetik. Ennek a MOK szerint az az oka, hogy a magánellátást fizetjük meg, a magánegészségügy bevétele 4 év alatt 40 százalékkal, évi 900 milliárd forintra növekedett. A MOK szerint a magánszolgáltatóknak fontos szerepe van egy modern egészségügyben, de az elsődleges az állami egészségügy, ehhez több pénzre van szükség a mindenkori kormánytól.

A magyar háziorvosi rendszer jelenleg komoly válsággal néz szembe, és ennek két fő oka van. Először is, a háziorvosok száma drámaian csökkent: az országban több mint 940 praxis üresen áll, miközben az átlagéletkoruk már 60 év felett jár, és a fiatal orvosok utánpótlása is elmarad. Másodszor, a finanszírozási és jogosultsági keretek hiányosságai miatt a háziorvosok nem tudják megfelelően diagnosztizálni és kezelni számos alapbetegséget, ami rendszerszintű feszültségeket okoz, és a szakellátás túlterheltségéhez vezet.

A gyerekek egészségügyi ellátásával kapcsolatban komoly aggodalmak merülnek fel: a statisztikák szerint minden huszadik magyar gyermek nem kapja meg a szükséges ellátást. A szakemberhiány tovább súlyosbítja a helyzetet, és az elérhető orvosok is gyakran távol vannak. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) álláspontja szerint elengedhetetlen, hogy a háziorvosi ellátásra több forrást fordítsanak, valamint a háziorvosok jogosultságait is bővíteni kellene, hogy hatékonyabban tudják segíteni a kicsiket.

Miért veszítünk el évente annyi magyart, mint Eger lakossága? - tették fel a kérdést. Magyarországon 60 ezren halnak meg évente olyan betegségben, ami kezelhető lenne, ez a szomszédos országok átlagát is meghaladja, és az EU-ét is. Ezen okok egyike az, hogy generációról generációra rossz minta öröklődik az életmódot illetően: egészségtelen táplálkozás, dohányzás, alkoholfogyasztás, kevés mozgás. Másik ok még az egészségügyi rendszerünk alulfinanszírozása, az orvos- és ápolóhiány és rossz szervezés. Az ellátás minősége is rossz, a hátrányos helyzetű településeken kisebb eséllyel jutnak megfelelő ellátáshoz az emberek.

Related posts