Elnökjelöltek vitája - Simion és Ponta a legváratlanabb pillanatban visszalépett.


A Digi 24 hírtelevízió által szervezett hétfő esti televíziós vitán öt elnökjelöltből hárman vettek részt: Crin Antonescu, a koalíciós pártok közös jelöltje, Elena Lasconi, a Mentsétek meg Románia Szövetség (USR) elnöke, valamint a független induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan. A vitát megelőzően George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselője is megjelent a Cotroceni-palotában, de miután udvariasan átadott egy csokor rózsát Lasconinak, bejelentette távozását. Victor Ponta, aki szintén függetlenként indult, a vita előtt néhány órával jelentette be, hogy visszalép, de nem indokolta döntését. A Digi 24 tájékoztatása szerint az esemény csúcsidőszakában több mint 600 ezer néző követte a vitát. A közszolgálati televízió (TVR) kedden, míg az Antena 3 szerdán tervez hasonló elnökjelölti vitát.

"A jelenlévő jelöltek közül Lasconi asszony az egyetlen, akire a románok valóban szavaztak, neki kellett volna részt vennie a végső összecsapáson Călin Georgescuval" - mondta a virágátadás momentuma után George Simion, aki visszalépését Georgescu és a román nép akarata iránti tiszteletével magyarázta. Szavai szerint nem hitelesíthet a jelenlétével egy olyan vitát, amelyen a "románok által megválasztott" Georgescunak kellett volna részt vennie. Egyben értésre adta, hogy a szavazás napjáig több elnökjelölti vitán nem vesz részt.

A hétfő esti vita élénk szócsatákat hozott, ami nem meglepő, hiszen mindhárom jelölt célja szinte azonos: a nyugat-barát üzenetekkel próbálják meg elnyerni a választók bizalmát a szoros versenyben, ahol minden egyes szavazat kulcsfontosságú. Politikai elemzők egyetértenek abban, hogy George Simion visszalépése nem vet jó fényt rá, hiszen úgy tűnik, mintha elmenekült volna a kihívás elől, és indoklása sem volt elég meggyőző. Ponta döntését is értetlenül fogadták; sokan úgy vélik, hogy a volt szociáldemokrata kormányfő számára egy ilyen rendezvény igazán kedvező lehetett volna, figyelembe véve karizmatikus fellépését és megjelenését.

Amint várható volt, Elena Lasconi, az USR elnöke (hivatalosan továbbra is elnökjelöltje) kitámadta Nicusor Dant. Mint ismeretes, az USR országos testülete arra hivatkozva, hogy a novemberi első fordulóban másodikként tovább jutó Lasconi támogatottsága jelentősen visszaesett, és az elnökválasztás tétje hatalmas, tekintettel arra, hogy a szélsőségesen nacionalista George Simion biztos befutó, megvonta jelöltjétől a politikai támogatást és a sokkal esélyesebb Nicușor Dan mögé sorakozott fel. Dan USR-s politikus volt, a szövetség alapítója, jelenleg Bukarest főpolgármestere, aki függetlenként indul az elnöki tisztségért.

Lasconi azt állította Dant-ról, hogy a választási versenybe való belépése mögött csupán az a szándék áll, hogy az "USR-es árulókkal" együttműködve kiszorítsa őt a küzdelemből.

"Nicușor egy ügyes kisfiú. Teljesen biztos vagyok benne, hogy szándékosan próbált megakadályozni, mivel tavaly meglepetésként bejutottam a második fordulóba, ami felboríthatta a 'rendszer' egyensúlyát. Dan tisztában van vele, hogyha tovább jut, bárki mástól kikaphat, de én lennék az, aki legyőzné őt, ezért megpróbált keresztbe tenni nekem" - nyilatkozta.

Nicușor Dan válaszában hangsúlyozta, hogy a téma messze túlmutat Elena Lasconi érzésein: itt az emberek jövőjéről és sorsáról van szó.

Emlékeztetni szeretnék arra, hogy november 25-én, hajnali 4 órakor egy üzenetet küldtem a Facebookon a támogatóimnak, amelyet körülbelül 300 ezren olvastak el. Az üzenetben arra kértem a román közösséget az Egyesült Államokban és Kanadában, hogy támogassanak engem a szavazás során, hogy elkerüljük, hogy a választás George Simion és Marcel Ciolacu között dőljön el. Úgy vélem, hogy az érzelmeken túl fontos, hogy a román nép érdekeire összpontosítsunk, figyeljünk az elvárásaikra, és vizsgáljuk meg, mi okozza a politikai osztály iránti mély bizalmatlanságot. Jelenleg a valós lehetőségek között Crin Antonescu, George Simion, Victor Ponta vagy Nicușor Dan szerepel. Kérem Önöket, hogy ennek fényében hozzák meg szavazási döntésüket.

Jóllehet a közvéleménykutatások nem sok esélyt adnak Lasconinak a továbbjutásra, a jelölt a tévévitán úgy fogalmazott: "Most is azt mondom, amit tavaly is mondtam, de senki sem hitt nekem: bejutok a második fordulóba, és én leszek Románia elnöke. Ez biztosan meg fog történni."

A kérdésre válaszolva határozottan kijelentette: az USR elnöki posztját továbbra is ő tölti be, hiszen a választmány 70 százaléka mögötte áll, míg a kongresszus 95 százaléka őt jelölte elnökjelöltnek. Lasconi megjegyezte, hogy az USR nem csupán 16 főből áll, ezzel utalva Dominic Fritz temesvári polgármester által vezetett csoportra, akiknek kezdeményezésére a párt Nicusor Dan támogatására ösztönzi szavazóit.

Vita robbant ki Antonescu és Dan között is, aki többek között azzal vádolta a koalíció jelöltjét, hogy ifjúsági és sportminiszterként (1997-2000 között - a szerk. megj.) törvénytelen módon juttatta ingatlanfejlesztők kezébe az állami vagyonnak minősülő 34 hektáros földterületet. Ezzel kapcsolatban pedig két elmarasztaló bírósági határozat is született.

Válaszában Antonescu kijelentette: legszívesebben beperelné Dant rágalom miatt a nyilvánosság előtt, főműsoridőben tett hamis állításai miatt. De ha arra gondol, hogy a perköltségeket, több millió eurót megint a szegény bukarestiek pénzéből törlesztenék, ahogy eddig is, akkor inkább nem teszi. "Mert ha elítélik, márpedig elítélik az ilyen vádaskodásokért, rágalmakért, akkor megint a főváros költségvetését fogja megcsapolni, ahogyan már többször is tette" - mondta Antonescu.

"Én mindig tisztelettel fordultam önhöz, de amikor a stábjában lévő volt SRI-tisztek és más, ki tudja milyen titkos ügynökök hatására ilyen alaptalan vádakra ragadtatja magát, talán célszerűbb lenne, ha olyan közegben keresne társaságot, ahol az önhöz hasonlók gyűlnek össze" - fűzte hozzá.

A kérdésre, hogy megtartanák-e tisztségében a jelenlegi kormányfőt, ha megnyernék a választást, Crin Antonescu elmondta: bár Románia nehéz gazdasági helyzetben van, magas inflációval és államháztartási hiánnyal, az alkotmány értelmében az államfőnek nem áll jogában saját belátása szerint váltogatni a kormányfőt. Amit megtehet, hogy leül a miniszterelnökkel megoldást találni az égető gondokra. Újságírói kérdésre, miszerint van-e valóságalapja annak a forgatókönyvnek, hogy Ciolacut egy másik szociáldemokrata politikus (az egykori nagyromániás - szerk. megj.) Lia Olguța Vasilescu krajovai polgármester váltsa, Antonescu nem tudta megerősíteni, viszont nagyrabecsüléséről biztosította Vasilescu asszonyt, akit jó miniszternek, jó polgármesternek tart, és meggyőződése, hogy jó miniszterelnök válna belőle.

Nicusor Dan kifejtette, hogy ha őt választják meg államelnöknek, az a jelenlegi vezetés iránti népi csalódottságot tükrözi. Ebben a helyzetben szerinte tisztességes lenne, ha Marcel Ciolacu lemondási ajánlatot tenne.

Elena Lasconi ez alkalommal is kifejtette: ha valóban ő lesz Románia elnöke, Ilie Bolojant kérné fel kormányalakításra egy PNL-PSD-RMDSZ-USR kabinet élén. "Nagyon csodálom őt, több évtizedes tapasztalata van a közigazgatásban. Profi miniszterelnökre van szükségünk, és szerintem ezt a PSD is megértené, amennyire rossz a helyzet..." - mondta.

Az aktuálpolitikai szempontok és Románia jövőbeni kihívásai terén sajnos nem sok idő jutott a mélyebb diskurzusra. Az egyik legfontosabb felvetés az volt, hogy a jelöltek milyen módon reagálnának államelnöki pozíciójukban, amennyiben Oroszország agressziót intézne Románia ellen. Crin Antonescu megosztotta véleményét, miszerint a helyzet komolysága ellenére nincs helye pániknak, de a nyugalom megőrzése sem tűnik elegendőnek. Ilyen körülmények között ő összehívná az érintett döntéshozókat, tájékoztatná a közvéleményt, és kezdeményezné a téma nyílt vitáját, hogy minden érdekelt fél hangot adhasson véleményének.

Nicuşor Dan szerint meg kell akadályozni, hogy ilyesmire sor kerüljön. Ezért van szükség a transzatlanti partnerség megerősítésére, az EU újrafegyverkezési programjában való aktív részvételre. Lengyelország példáját említve Elena Lasconi mindenekelőtt a hivatásos katonák számának növelését javasolja.

Related posts