A fenntartható fejlődés és a társadalmi felelősségvállalás ma már nem csupán trendi fogalmak, hanem elengedhetetlen irányelvek a jövőnk alakításában. Egyre több vállalat és közösség ismeri fel, hogy a környezeti és társadalmi kihívásokkal való szembenézés


Az I. DE-ESG Konferencia és Fórum a legújabb ESG keretrendszerrel kapcsolatos szabályozásokat, kutatási eredményeket és empirikus tapasztalatokat helyezte középpontba. E rendezvény, amely hagyományteremtő szándékkal jött létre, arra törekedett, hogy a régióban páratlan módon összekapcsolja az akadémiai és a vállalati szektor képviselőit, lehetőséget biztosítva számukra, hogy átfogó betekintést nyerjenek az ESG keretrendszer nyújtotta lehetőségekbe és az azokat övező kihívásokba.

Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja a Gazdaságtudományi Kar kétnapos rendezvényének megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy a fenntarthatóság már hosszú ideje kulcsszerepet játszik az intézmény működésében.

A nemzetközi egyetemi rangsorok egyik kiemelt szempontja a fenntarthatóság, és ezen a területen folyamatosan előrelépéseket teszünk. E téma nem csupán gazdasági aspektusokat ölel fel, hanem szociális dimenziókkal is bővül. Egyetemünk számára alapvető fontosságú, hogy támogassuk a mindennapi életminőség javítását, legyen szó sportról, kultúráról, közösségi programokról vagy étkezési lehetőségekről – mindarról, ami hozzájárul a jólétünkhöz. Ezt a törekvést tükrözi, hogy Magyarországon elsőként értük el a FISU Healthy Campus minősítési rendszerének legmagasabb, platinum fokozatát, így jelenleg a világ 38 legjobban teljesítő intézménye között foglalunk helyet az egyetemi életminőség és életmód területén – nyilatkozta Bács Zoltán.

A kancellár kiemelte, hogy a Gazdaságtudományi Kar már a tavaszi időszakban felismerte az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) elvek fontosságát. Rámutatott arra, hogy a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarával, valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége hajdú-bihari szervezetével együttműködve érdemes előmozdítani és népszerűsíteni ezeket az elveket. Céljuk, hogy a közvélemény számára világossá tegyék, miért előnyös az ESG integrálása, valamint hogyan járulhat hozzá a vállalatok gazdasági teljesítményéhez.

A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánja, Fenyves Veronika beszédében felhívta rá a figyelmet: az egyetem és a GTK hosszú ideje elkötelezett az ESG témakörökhöz kapcsolódó oktatási tevékenységek és kutatások iránt.

A fenntarthatóság, a társadalmi felelősségvállalás és az etikus irányítás napjainkban már nem csupán választható irányvonalak, hanem a gazdaság, a tudomány és a társadalom minden szereplője számára elengedhetetlen elvek. Az ESG, azaz környezeti, társadalmi és irányítási elvek integrálása kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen ez az egyik leghatékonyabb módszer arra, hogy közösen szembenézzünk a korunk legnagyobb kihívásaival, és felelősségteljesen formáljuk a jövőnket. A Debreceni Egyetem határozottan elkötelezett az ESG elvek oktatása és gyakorlati megvalósítása mellett. A Gazdaságtudományi Karon idén szeptemberben elindult az ESG szakirányú mesterképzés, míg decembertől az ESG tanácsadó részismereti képzés is elérhetővé válik. Célunk, hogy a jövő szakemberei olyan tudással és szemlélettel lépjenek a munka világába, amely a fenntartható fejlődést és a társadalmi felelősségvállalást helyezi a középpontba - emelte ki Fenyves Veronika.

Skultéti Éva, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára kifejezte örömét a Gazdaságtudományi Karral való közös munka megkezdésében. Hangsúlyozta, hogy a kar mindig készen áll az új kihívásokra, legyen szó akár sportról, marketingről vagy friss EU-s irányelvekről. A gyors reagálás és a proaktív hozzáállás jellemzi őket, ami lehetővé teszi, hogy azonnal lépjenek és cselekedjenek a változó környezetben.

- Nem könnyű a jelentéstételi kötelezettségnek maradéktalanul megfelelni, a vállalkozókat segíteni, támogatni, érzékenyíteni kell, amihez komoly humánerőforrásra is szükség van. Az együttműködés elengedhetetlen annak érdekében, hogy valóban tudjunk valami újat nyújtani - nyilatkozta a főtitkár.

Balogh Károly, a VOSZ Hajdú-Bihar vármegyei szervezetének elnöke hangsúlyozta, hogy a leglényegesebb kihívásuk jelen pillanatban az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) elvek népszerűsítése és megismertetése a vállalkozók körében. Céljuk, hogy a vállalkozók megértsék e fontos koncepció jelentőségét és előnyeit.

Az egész gazdasági táj képét átalakítja a dinamikus ipari fejlődés, amelynek szemtanúi vagyunk. A kisvállalkozások számára ez a változás sok kihívást jelenthet, ugyanakkor új lehetőségeket is kínál. Ahhoz, hogy a KKV-k sikeresen alkalmazkodjanak, sürgősen szükséges a gondolkodásmódjuk megújítása, és lépést kell tartaniuk a modern kor elvárásaival, amelyhez az ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) ismeretek elsajátítása elengedhetetlen. A beszállítói szerepvállalásban komoly potenciál rejlik, de a fejlődés elkerülhetetlen - hangsúlyozta az elnök.

Idén ünnepli centenáriumát a Magyar Nemzeti Bank, ennek örömére megrendezett konferencia nyitóelőadását Hunyadi László, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért felelős helyettes államtitkára vezette. Az előadás fókuszában a tárca jogalkotói szerepe állt a hazai ESG (környezetvédelem, társadalmi felelősségvállalás és vállalatirányítás) szabályozásának alakításában.

A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának rendezvénye, amelyet a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Hajdú-Bihar vármegyei szervezetével, valamint a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarával közösen szerveztek, izgalmas plenáris előadásokkal várta a résztvevőket. A Böszörményi úti campuson zajló tanácskozáson neves kutatók, szabályozási és felügyeleti szakértők, valamint tapasztalt tanácsadók osztották meg tudásukat az ESG (környezetvédelmi, társadalmi és irányítási) kérdéseinek aktuális állásáról és jövőbeli kihívásairól.

A célunk az volt, hogy a helyi közösség számára neves szakemberek bevonásával bemutassuk az ESG keretrendszer aktuális helyzetét, valamint a benne rejlő kihívásokat és lehetőségeket. Az ESG-törvénynek való megfeleléshez kulcsfontosságú az oktatás és a vállalatok számára irányzott kommunikáció. Ennek keretében a törvény megalkotásának céljaitól kiindulva, a végrehajtás során felmerülő nehézségek és üzleti lehetőségek feltárásáig a résztvevők széles spektrumú, a gyakorlatba is átültethető tudással gazdagodtak – hangsúlyozta Szendrey Orsolya, akkreditált ESG-tanácsadó és a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar Ökonómiai Intézetének oktatója.

Szendrey Orsolya és Harazin Piroska adjunktus Lényeges(ségi) kérdések az ESG-ben - Útban az egységes ESG riportok felé címmel tartott előadást, melyben rávilágítottak a törvény által érintett vállalatok ESG jelentéstételi felkészültségére.

Az első körben érkezők láthatóan alaposan felkészültek, míg a későbbi csatlakozók is elkezdték a folyamatot, de fontos megjegyezni, hogy egy megbízható és hiteles ESG jelentés kidolgozása rendkívül időigényes feladat. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a felkészülést időben megkezdjük. A törvény bevezetése nyilvánvalóan megnövelheti a vállalatok adminisztratív terheit, viszont egy jól integrált ESG keretrendszer számos új üzleti lehetőséget kínál - foglalta össze a helyzetet egy akkreditált ESG-tanácsadó.

A kétnapos rendezvény során lebilincselő kerekasztal-beszélgetések zajlottak, ahol vállalati és banki tanácsadók, valamint egyetemi szakértők osztották meg tudásukat. A fókuszban a gyakorlatorientált kérdések álltak, amelyek valós tapasztalatokra és bevált módszerekre építettek. Az interaktív diskurzusok révén a résztvevők számos értékes információt és inspiráló jó gyakorlatot szereztek, amelyek segítik őket a jövőbeli kihívások kezelésében.

A konferencián különleges poszterek révén mutatták be a GTK hallgatóinak és oktatóinak az ESG témában végzett kutatásainak eredményeit.

Related posts