Az emberi tudatlanság felelős a tőrösdarazsak eltűnéséért | Sokszínű Vidék A tőrösdarazsak, ezek a lenyűgöző és különleges rovarok, fokozatosan eltűnnek a természetből, és ennek hátterében az emberi tudatlanság áll. A környezetromboló tevékenységek és a

Az óriási tőrösdarázs igazi szövetséges lehet a kertünkben.
A tőrösdarazsak az emberekre, a háziállatokra nem veszélyesek, irtásuk felesleges és törvénytelen - hívta fel figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Május beköszöntével egyre gyakrabban találkozhatunk a termetes tőrösdarazsakkal, amelyek a kertek és parkok zöld gyepén, egy korhadó fa környékén vagy a komposzt halom körül szorgoskodnak, akár nagyobb csoportokban is. Az MME hangsúlyozza, hogy ezek a rovarok nem jelentenek veszélyt sem az emberekre, sem a háziállatokra, ugyanakkor fontos ökológiai szerepet játszanak, mivel biológiai módszerekkel segítik a cserebogár populációjának kontrollálását.
A Magyarországon előforduló féltucatnyi faj irtása felesleges, mivel ártalmatlanok a környezetre. Különösen fontos kiemelni az óriás tőrösdarázst, amely védett fajnak számít. Természetvédelmi értéke 50 ezer forint, így ezeknek az élőlényeknek az elpusztítása törvénybe ütköző cselekedet is.
A tudatlanság évről évre számos ilyen állat pusztulását okozza, amikor a felesleges pánikkeltés hatására a munkájukat nem kellő szakmai felkészültséggel végző rovarirtók tömegesen mérgezik le a tőrösdarazsakat.
A rovarcsalád hazai képviselői túlnyomórészt termetesek és látványos megjelenésűek. Az óriás tőrösdarázs, amelynek nősténye csaknem öt centiméteres, egyben kontinensünk legnagyobb hártyásszárnyúja is.
Ezek a rovarok nem összetévesztendők a családi közösségekben élő, a ház környékén gyakran felbukkanó, jellegzetes fekete-sárga mintázatú és agresszív társas darazsakkal, mint például a lódarázs.
A tőrösdarazsak különleges képességgel bírnak: rendelkeznek fullánkkal, ám ezt a fegyvert csupán védekezésre használják, nem pedig támadásra, hacsak nem kényszerítjük őket erre. Mérgük nem a fájdalom okozására lett kifejlesztve, hanem arra, hogy megbénítsák lárváikat, amelyekre szükségük van a szaporodásuk során. Ezek a parazitoidok a peterakásukhoz általában nagyobb rovarokat, főként lemezescsápú bogarak lárváit keresik, hogy biztosítsák utódaik fejlődését.
Megjelenésükre ott érdemes figyelni, ahol a talajban, a korhadó fában vagy a komposztban jelentős mennyiségben találkozhatunk cserebogár-, szarvasbogár-, orrszarvúbogár- és rózsabogárlárvákkal. Ezek a kis élőlények elengedhetetlen szereplői a kiskert, a park és az ültetvény vegyszermentes, biológiai alapú védekezési rendszerének.
Korábban már beszéltünk arról, miként tarthatjuk távol a fügénk elpusztítására törő darazsakat, de ezek a kis rovarok nem csupán a gyümölcsök környékén okoznak fejtörést. Egy szolnoki otthonban például több száz darázs fúrta át a gyerekszoba falát, ami igencsak meglepő és aggasztó helyzetet teremtett.