2025-ben mindenki számára ennyi szabadságot biztosítanak, függetlenül az életkortól és más tényezőktől!
A munkaszüneti napok egyenlőtlen eloszlása miatt érdemes már az év elején alaposan megfontolni, miként éljünk szabadságunkkal.
A Munka Törvénykönyve értelmében minden munkavállalónak, függetlenül attól, hogy teljes vagy részmunkaidőben dolgozik, alanyi jogon jár évi 20 nap alapszabadság. Érdemes hangsúlyozni, hogy a rövidebb munkaidőval rendelkező dolgozók sem kapnak kevesebb szabadságot, mint azok, akik a hagyományos 8 órás munkarendben teljesítenek - tájékoztat a Pénzcentrum.
Ha év közben váltunk munkahelyet, akkor az alapszabadságra való jogosultságunk időarányosan alakul. A korábbi munkahelyünk a megmaradt szabadságainkat vagy kifizeti, vagy lehetőséget biztosít arra, hogy azokat kiadjuk. Fontos azonban megjegyezni, hogy a szabadságokat nem lehet átvinni az új munkahelyre.
Az alapszabadság mellett lehetőség nyílik pótszabadság és rendkívüli szabadság igénybevételére is. Érdekes módon, ahogy telnek az évek és gyűlnek a tapasztalatok, úgy a szabadságok mennyisége is bővülhet:
De a szülőknek is járnak extra szabadnapok, 2025-ben ez így alakul:
A munkavállalónak tizenhat évesnél fiatalabb gyermeke után is jár pótszabadság, a napok száma a gyerekek számától függ:
2025-ben a magyar munkavállalók három hosszú hétvégének örülhetnek, köztük egy háromnapos, egy négynapos, valamint egy ötnapos karácsonyi hétvége is szerepel a naptárban. Mutatjuk, mikorra esnek 2025-ben az ünnep- és munkaszüneti dátumok:
A munkaszüneti napok egyenlőtlen eloszlása miatt érdemes már az év elején alaposan megfontolni, miként éljünk szabadságunkkal.. A hosszú hétvégékre időzített pihenőnapokkal optimalizálhatjuk az éves regenerációs időszakot, míg a kevésbé szerencsés időszakokat átvészelhetjük a rendelkezésre álló szabadnapok beosztásával.