Ez a világ legferdébb, mégis álló torony – és nem, nem a pisai!
A világ legferdébb tornya Németországban található
A világ legferdébben álló tornya, ahogy korábban említettük, nem Pisában, hanem a Rajna-vidék-Pfalz tartományban, Gau-Weinheim kis településén található. Ez a torony egyedülálló a maga 5,4277 fokos dőlésszögével, amelyet 2022 szeptemberében mértek. Ez a különleges építmény valódi kuriózumnak számít, és felhívja a figyelmet a helyi közösségre.
Ez annyit tesz, hogy bekerül a Guinness Rekordok Könyvébe, és egyben építészeti csodának is számít. A torony különlegessége, hogy mind a négy oldala eltérő dőlésszöggel büszkélkedik.
2022-ig a kelet-fríz település, Hinten területén található Suurhusen-torony büszkélkedhetett a világ legferdébb tornya titulussal. Ez a különleges építmény 5,19 fokos dőlésszögével igazi kuriózumnak számít. Érdemes megjegyezni, hogy a híres pisai ferde torony ezzel szemben "csak" 3,97 fokkal dől, így a Suurhusen torony egyedülálló helyet foglal el a ferde tornyok között.
A világ legferdébb tornya valószínűleg a 16. században épült, eredetileg védelmi célokat szolgáló toronyként. Ezen építmény egykor a templomot és a temetőt övező fal része volt, amely biztonságot nyújtott a környék lakóinak. A háborús időkben ez a védett terület lett a menedék a támadások elől menekülők számára, akik itt kereshettek oltalmat a veszély elől.
A torony 1749-ben nyerte el impozáns íves tetőszerkezetét és harangját, amely azóta is a település ékessége. 1991-ben átfogó felújításon esett át, és azóta minden nap 11, 13 és 18 órakor csodálatos dallamokkal tölti meg a levegőt. Ma már nem csupán egy építmény, hanem Gau-Weinheim közösségi életének szimbóluma is, a műemléki védelem alatt álló épület pedig a helyi történelem egyik fontos mérföldkövévé vált.
Nem teljesen világos, miért is dől meg a híres torony. Három fő elképzelés kering a köztudatban: az egyik szerint az évszázadok alatt a föld lassan oldalra tolta az építményt, míg a másik azt sugallja, hogy a torony alatt lévő agyagos talaj elmozdulása játszott közre. A falubeliek viszont egy harmadik, szórakoztatóbb elméletet is megosztanak: szerintük az építők a legendás Gau-Weinheim borból annyit ittak, hogy az végül a torony ferdeségéhez vezetett.
Olaszország egyik legismertebb építészeti csodája a Pisa városában található Dóm téren helyezkedik el, és az UNESCO Világörökség részét képezi. A pisai ferde torony valójában a katedrális harangtornya, amelynek építkezése 1173-ban indult, és az utolsó szintet 1372-re fejezték be. A torony dőlése miatt 1990-ben elkezdődött egy átfogó restaurálási projekt, amely tíz éven át tartott, és sikeresen megállította a torony elhajlását, lehetővé téve, hogy újra látogathassák a kíváncsi turisták.
Pisa városában az utóbbi időszakban aggasztó mértékben romlott a közbiztonság, és a zsebtolvajlások sajnos mindennapos jelenséggé váltak. Ezzel összefüggésben a hatóságok döntöttek egy vörös zóna kialakításáról, amely célja, hogy felhívja a figyelmet a zsebtolvajok módszereire és tevékenységeire. Mi is beszámoltunk erről, hiszen fontos, hogy a lakosok és a turisták is tisztában legyenek a kockázatokkal, és felkészülten járjanak el.