Ha a kocsid lerobban, és nem tudod, mit tegyél, íme néhány hasznos tipp: sokan nincsenek tisztában a vontatás szabályaival, pedig fontos, hogy biztonságosan és szabályosan végezzük el ezt a feladatot.


Melyik magyar település nem a Tisza folyó mentén helyezkedik el? Íme egy különleges földrajzi kihívás: hét olyan kérdés, amely sokak számára fejtörést okozhat!

Amikor az autód váratlanul leáll, és autómentő hívására nincs lehetőséged, felmerülhet a kérdés: vontathatod-e egy másik járművel? A szakértők általában a tréler vagy az autómentő igénybevételét javasolják, mivel ez a legbiztonságosabb megoldás. Azonban bizonyos körülmények között előfordulhat, hogy nincs más választásod, mint a vontatás. Ilyenkor elengedhetetlen, hogy figyelembe vedd a vonatkozó szabályokat és előírásokat, hiszen így minimalizálhatod a balesetek, valamint a műszaki problémák kockázatát.

Vontatási kapacitás: minden járműnek meghatározott vontatási kapacitása van, amelyet nem szabad túllépni. A J. D. Power autósújság szerint például a Nissan Pathfinder SL 4WD legfeljebb 1587 kg-ot vontathat, míg a Pathfinder Rock Creek 4WD akár 2721 kg-ot is elbír. Ennek szerepelnie kell az autó kézikönyvében.

A vontatóautó súlyának kérdése alapvető fontosságú: általános irányelv, hogy a vontató járműnek mindig nehezebbnek kell lennie, mint a vontatott jármű. Ennek oka, hogy a nagyobb súly garantálja a stabilitást és a megfelelő fékteljesítményt. Ha ez a szabály nem teljesül, a helyzet könnyen veszélyessé válhat, sőt, akár a vontató autó kuplungjának meghibásodásához is vezethet.

A vontatóhorog típusa kulcsfontosságú tényező a vontatási teljesítmény szempontjából. Az egyes osztályok különböző vontatási súlyhatárokat határoznak meg, ami befolyásolja a horog használhatóságát. Például a Class I típusú horog maximálisan 907 kg-ot képes elhúzni, míg a Class IV horog akár 4536 kg-ot is elbír. E kérdések ismerete jogszabályi előírások szerint elengedhetetlen - további információkért kattints ide!

Fontos tudni, hogy a vontatott jármű kétkerék-hajtásos (2WD) vagy négykerék-hajtásos (4WD) rendszerrel rendelkezik. Ha kétkerék-hajtásos, akkor számít, hogy az első vagy a hátsó kerekek biztosítják a hajtást.

Ha a vontatott jármű elsőkerék-hajtásos (FWD), a legoptimálisabb megoldás, ha a vontatás során az első kerekeket felemelve tartod, vagy egy tréler igénybevételével oldod meg a szállítást. Ezzel a módszerrel megelőzheted a hajtáslánc alkatrészeinek túlzott kopását és biztosíthatod a jármű épségét.

Ha a hátsókerék-hajtásos (RWD) rendszerrel rendelkező járműről van szó, akkor fontos, hogy a hajtótengelyt le kell választani. Ezt megteheted egy kapcsoló segítségével, ha van ilyen, vagy akár manuálisan is. Miután elvégezted ezt a lépést, a sebességváltó típusától függően különböző teendők várnak rád: ha manuális váltós járművel dolgozol, tedd üresbe a vontatott autót, és ne felejtsd el elengedni a kéziféket. Automata váltó esetén pedig fontos, hogy felold a hajtótengelyt. Ha nem vagy biztos a teendőkben, mindig érdemes átnézni a jármű használati útmutatóját, ahol részletes utasításokat találhatsz.

Automata váltós autónál a jármű igazi szíve a váltórendszer, amely könnyen megsérülhet, ha helytelenül vontatjuk. Fontos, hogy a váltót üresbe (N) állítsuk, így a kerekek nem forognak, és elkerülhetjük a váltó túlterhelését. A vontatás során ügyelj arra is, hogy a kéziféket ne hagyd behúzva, mert ez megakadályozza a kerekek szabad mozgását, és súlyosan károsíthatja a fékrendszert. Néhány automata váltós autó esetében szükséges lehet, hogy a hajtástengelyt manuálisan leválaszd, vagy egy kapcsolóval oldd fel. Ha nem vagy biztos benne, hogy a saját autódnál van-e ilyen funkció, ne habozz, nézd meg a kézikönyvet, hogy elkerüld a problémákat!

Automata váltós autók vontatása során fontos figyelembe venni, hogy ezt legfeljebb kis távolságokra, általában 80 kilométerig ajánlott végezni. Ennek oka, hogy ilyenkor a váltóban található olaj nem kering megfelelően, ami hosszú távú vontatás esetén károsíthatja a jármű hajtóművét. Amennyiben hosszabb távú szállításra van szükség, a legjobb megoldás egy trélert igénybe venni, amely teljesen felemeli az autót, ezzel biztosítva a rendszer védelmét.

Számos vontatási technika áll rendelkezésünkre, de fontos megjegyezni, hogy nem mindegyik garantálja a biztonságot. Különösen lényeges, hogy amennyiben az autó kormányszerkezete meghibásodott, azt kizárólag emeléses módszerrel szabad vontatni! Fék nélküli gépjárművet sosem tanácsos vontatni, és ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha hiányzik az elakadásjelző, az irányjelző fény vagy bármilyen világító berendezés.

Vontatás kötéllel vagy lánccal: csak végső esetben ajánlott, kis távolságokon és alacsony sebességnél. A kötélnek vagy láncnak megfelelő erősségűnek kell lennie, és kerülni kell a hirtelen fékezéseket, mert a vontatott autó könnyen belecsúszhat az előtte haladóba.

Vontatás autószállító trélerrel: a legbiztonságosabb megoldás, mivel ilyenkor a vontatott autó teljes egészében a tréleren helyezkedik el, csökkentve a mechanikai károsodás kockázatát.

Vontatás vonórúddal: ez a masszív és strapabíró rúd biztosítja, hogy a vontatott jármű eleje szilárdan kapcsolódjon a vontatóhoz. Ennek köszönhetően a hátsó jármű mozgása simábbá válik, azonban a kanyarokban fokozott óvatosságra van szükség.

Vontatás nyerges kapcsoló-vontató berendezéssel (Dolly): Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a vontatott jármű első kerekeit felemeljük, ezzel csökkentve a meghajtásra nehezedő terhet. Ez a megoldás különösen előnyös az elsőkerék-meghajtású autók esetében, mivel így a vontatás simábbá válik, és a jármű motorjának terhelése is mérséklődik.

Ha nem a megfelelő technikát választod, az komoly műszaki problémákat idézhet elő a vontatott autó hajtásláncában. Különösen automata váltós vagy összkerékhajtású járművek esetében a helytelen vontatás súlyos károsodásokhoz vezethet, mint például a sebességváltó meghibásodása.

Mindig ellenőrizd az autód kézikönyvét, hogy milyen módon szabad vontatni, és ha bizonytalan vagy, inkább hívj szakembert!

Related posts