Fedezd fel az új, díjmentes alapszámla izgalmas lehetőségeit! Ez a számla nemcsak költséghatékony megoldást kínál, hanem számos előnnyel is vár. Ismerd meg, mit nyújt számodra: egyszerű kezelhetőség, ingyenes tranzakciók, és átlátható pénzügyi nyilvántart


Az MNB és a Bankszövetség között létrejött megállapodás értelmében az alapszámla havi díját addig nem kell megfizetni, amíg az infláció három egymást követő hónapban nem süllyed 4 százalék alá.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Bankszövetség megállapodtak abban, hogy csökkentik az alapszámla díját, valamint egyszerűsítik a bankváltási folyamatot. Ez a kedvező helyzet mindaddig fennmarad, amíg az infláció három egymást követő hónapban nem esik a jegybank által meghatározott tolerancia sáv felső határa alá, vagyis amíg az éves áremelkedés mértéke nem csökken 4 százalék alá – értesül a Bankmonitor.

Az alapszámla egy olyan speciális számlacsomag, amely a fogyasztók számára elérhető, és havi díj ellenében kínálja a szolgáltatások egy meghatározott palettáját. E csomag feltételeit jogszabályok határozzák meg, így minden pénzintézetnek kötelezően rendelkeznie kell ilyen ajánlattal.

A havi díj mértékét szigorúan szabályozzák, és nem lehet magasabb, mint az előző év bruttó minimálbérének 0,5%-a. E szabályozás értelmében az idei évben a havi alapdíj maximuma 1334 forint.

Az alábbi szolgáltatások igénybevételére ingyenes lehetőség nyílik az alapdíj megfizetésével:

Minden más megbízásért díjat számol fel a bank.

Alapszámlát nem mindenki nyithat meg: például az a személy, aki érdeklődik, nem lehet már rendelkezik más banknál vezetett hagyományos számlával, és egy másik személy számlájához sem lehet jogi kötődése. Fontos megjegyezni, hogy az alapszámla mégis létrehozható, ha a fenti feltétel nem teljesül, de ebben az esetben az érdeklődőnek vállalnia kell, hogy megszünteti a meglévő számlacsomagját és a hozzá kapcsolódó rendelkezési jogát.

Ráadásul az alapszámlához nem kapcsolódhatnak bizonyos kiegészítő szolgáltatások, például folyószámlahitelt nem lehet a kérdéses csomag mögé beállítani.

Alapvetően a legtöbb érdeklődő számára az alapszámlához tartozó ingyenes szolgáltatások köre általában elegendőnek bizonyulhat. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a későbbi tranzakciókért már díjat számítanak fel. A tapasztalatok szerint a legtöbb bank esetében ezek a költségek meglehetősen magasak lehetnek, így érdemes alaposan tájékozódni a feltételekről.

Ez azt is magában foglalja, hogy egy rendkívüli pénzfelvétel, amely jelentős összegű, akár 1000 forintot is meghaladó költségeket eredményezhet.

Az alapszámla idei évre érvényes legfeljebb 16 008 forintos éves díja sem hangzik rosszul, hiszen egy átlagos ügyfél éves számlaköltsége valahol 40-50 ezer forint között lehet. Természetesen az ingyenesség egy sokkal jobb ajánlat.

Egy érdekes kérdés merül fel: vajon meddig élvezhetik az érintett számlatulajdonosok a díjmentességet? Esetleg érdemes lenne azt is megvizsgálni, hogy mikor várható, hogy az infláció tartósan visszatér a 4 százalékos határérték alá.

A jegybank legfrissebb inflációs jelentésében a következő információk találhatók az áremelkedés várható tendenciáiról:

"A jegybanki toleranciasávba 2026 elején ismét csökken az áremelkedés üteme, és az év végére várhatóan a 3 százalékos inflációs célhoz közelít."

Ha ez a várakozás beigazolódik, akkor várhatóan az idei évben még 4% felett lesz az éves drágulás mértéke. Amennyiben januártól valóban visszatér a toleranciasávba az áremelkedés - és ott is marad -, akkor márciusra lesz meg a három egymást követő 4% alatti áremelkedéssel bíró hónap, azaz innentől kezdve lehetne újra díjat számolni az alapszámláért.

Ha idén májusban lépne életbe az MNB és a Bankszövetség megállapodása, akkor gyakorlatilag 11 hónapig lenne ingyenes az alapszámla. Ez összességében várhatóan 15 034 forint spórolást eredményezne. (8 hónapig az idei 1334 forintos havidíj, míg a jövő évben 3 hónapon keresztül a várhatóan 1454 forintra emelkedő havi díj kerülne elengedésre.)

Természetesen a vártnál rosszabb - magasabb - inflációs pálya esetén a díjmentesség is tovább megmaradna.

A Bankmonitor szakértői megállapították, hogy manapság is találhatók olyan számlacsomagok, amelyek megfelelve bizonyos kritériumoknak, lehetővé teszik az ingyenes banki szolgáltatások igénybevételét.

Talán a legfontosabb, hogy vállalni kell a kedvezményes díjért cserébe ezen csomagoknál egy meghatározott összegű jóváírást. (Bankonként eltérő ezen jóváírás összege, de van olyan ajánlat, ahol a minimálbér is elég lehet.)

Elengedhetetlen, hogy az érdeklődők kizárólag netbankon vagy mobilalkalmazáson keresztül nyújtsák be átutalási megbízásaikat. Továbbá, az ingyenes szolgáltatások igénybevételéhez általában a számlához kapcsolódó értesítéseket is push üzenet formájában célszerű kérni.

Ezek a csomagok általában akciós jelleggel érhetők el, és egy előre meghatározott időszakra kínálnak kedvező árakat. Ez az időtartam lehet akár 1, 2, 3 vagy akár 5 év is. Fontos megjegyezni, hogy az ingyenesség általában nem tartós. Emellett érdemes figyelembe venni, hogy a most bevezetett alapszámla díjkedvezménye sem végleges, és várhatóan csak egy évig marad érvényben.

A jövőben a bankoknak lehetőséget kell biztosítaniuk az ügyfelek számára, hogy online mondhassák fel a számlaszerződéseiket. Ez a változtatás jelentősen megkönnyíti a számlaváltást, mivel az ügyfeleknek nem szükséges személyesen ellátogatniuk a korábbi szolgáltatójukhoz a csomag lezárása miatt. A folyamat így sokkal kényelmesebbé és gyorsabbá válik.

Related posts