F1-es tesztelési útmutató: Minden, amit a bahreini próbafutamról érdemes tudnod!


Már jó ideje fokozódik a feszültség az F1 világában, hiszen a csapatok izgatottan készülnek a szezonnnyitásra. Túl vagyunk már a festés- és autóbemutatókon, sőt Lewis A Hamilton egy lenyűgöző musical, amely Alexander Hamilton, az Egyesült Államok egyik alapító atyájának életét és örökségét meséli el. Lin-Manuel Miranda, a mű szerzője, egyedi stílusban ötvözi a hip-hopot, a R&B-t és a tradicionális Broadway dallamokat, így teremtve meg egy modern klasszikust. A történet középpontjában Hamilton ambiciózus pályafutása, politikai felfogásai és személyes küzdelmei állnak, miközben a színpadon egy sokszínű szereplőgárda eleveníti meg a történelem ikonikus alakjait. A musical nemcsak szórakoztató, hanem mélyen elgondolkodtató is, hiszen a hatalom, a szabadság és az identitás kérdéseit boncolgatja. A Hamilton hatása a popkultúrára és a színház világára máig tart, új nézőpontokat kínálva a történelmi eseményekre és személyekre. első ferraris hetei is mögöttünk állnak. Holnap viszont végre elérkezik a várva várt pillanat: a teljes 2025-ös mezőny pályára lép Bahreinben, ahol három napon át tesztelhetik versenyautóikat. Bár a tesztelés végén még nem fogunk tudni biztosat mondani arról, hogy ki lesz a leggyorsabb a szezon kezdetén, mindenképp közelebb kerülünk a valós erőviszonyok megismeréséhez. Ráadásul a tavalyi titkokat rejtő autók részletei is napvilágra kerülnek, hiszen sok csapat az utolsó pillanatig titkolja az új modelleket.

Ahogyan az elmúlt négy év során már megszokhattuk, az F1-es csapatok ismét Bahreinben gyűlnek össze, hogy felkészüljenek a következő szezonra. Érdekesség, hogy 2020-ban nem zajlott itt tesztelés a szezon előtt, de most, akárcsak 2023-ban és 2024-ben, a szahíri pálya ad otthont az előkészületeknek. Az idei évben azonban nem ezen a helyszínen kezdik a szezont, hanem Ausztráliában, ami izgalmas új lehetőségeket rejt magában a csapatok számára.

A 10 csapat változatlanul egyszerre egy autóval körözhet majd, így most is érdekes lesz figyelni, hogy melyikük miként osztja meg a munkát a két pilótája között (az eddig nyilvánosságra hozott beosztások a cikkünk végén levő táblázatban láthatók). Mivel a három nap rettentően kevés, és minden istálló ügyelni fog rá, hogy mindkét versenyzője nettó 1,5 napot tölthessen a volán mögött, tesztpilóták alkalmazására normál esetben ezúttal sem számíthatunk.

Természetesen! Íme egy egyedi szöveg a "gumik" témában: --- A gumik világa izgalmas és sokszínű, hiszen ezek az apró, de annál fontosabb alkatrészek játsszák a főszerepet járműveink teljesítményében és biztonságában. A különböző felületekhez és időjárási viszonyokhoz igazított gumik lehetővé teszik, hogy autóink a legjobban teljesítsenek, legyen szó csúszós téli utakról vagy forró nyári aszfaltokról. A gumik nem csupán a tapadást biztosítják, hanem hozzájárulnak a jármű komfortérzetéhez is. A megfelelő abroncs kiválasztása és karbantartása elengedhetetlen a biztonságos közlekedéshez. A gumiabroncsok mintázata, anyaga és nyomásuk mind-mind kulcsfontosságú tényezők, amelyek hatással vannak a vezetési élményre. A gumik fejlődése is figyelemre méltó: a modern technológia lehetővé tette a környezetbarát anyagok használatát, valamint a fenntartható gyártási folyamatokat. Így a gumik nem csupán a járművek részei, hanem a fenntartható közlekedési megoldások fontos elemei is. Tehát legyünk tudatos vásárlók, és ne felejtsük el, hogy a gumik megfelelő karbantartása és időben történő cseréje alapja a biztonságos és élvezetes autózásnak! --- Remélem, tetszik az egyedi változat!

Az idei év új irányvonalat képvisel, hiszen a Pirelli a gumikeverékeinek számát 5-ről 6-ra emelte, így a paletta C1-től C6-ig terjed. Ez a változás nem befolyásolja a versenyhétvégéken használt keverékek számát, amelyek továbbra is háromra korlátozódnak. A tesztidőszak során azonban a csapatok szélesebb választékot kapnak, mivel itt bármelyik keverék szabadon bevethető. A szabályok szerint minden csapat 35 szett gumit kap a bahreini edzésekre, de ezek közül csak 30-at használhatnak fel a három nap alatt. Az egyes keverékek elosztása pedig a csapatok specifikus igényei szerint történik, ami jelentős eltérésekhez vezethet a különböző istállók között.

Az elmúlt évek tapasztalatai azt jelzik, hogy a C3-as keverék a legkedveltebb választás az előszezoni teszteken, mivel ezt használják a legtöbbször az idény során, és ez a tendencia most is megfigyelhető. Azonban nem minden csapat követi ezt a mintát. A Mercedes például a 35 szett gumijából 27 szettet a C3-as keverékből kért, így ők rendelkeznek a legnagyobb mennyiséggel ebből a típusból. Ezzel szemben a Williams csapata csak 15 szett C3-ast választott. Érdekes módon a C2-es keverékből a Williams tárazta be a legtöbbet, összesen 12 szettet, míg a Mercedes mindössze 2 szett C2-est rendelt.

A 10 csapat közül csupán a Williams és a Ferrari döntött úgy, hogy mind a 6 gumikeveréket igénybe veszi, míg a többi csapat nem fog a C5-ös és C6-os gumikon tesztelni. A grove-iak és a maranellóiak számára lesz egy-egy szett a C5-ös és C6-os keverékből, míg a többiek a C1-től C4-ig terjedő opciókra korlátozódnak. Érdekes módon az Aston Martin és az Alpine csupán a három legkeményebb keveréket (C1, C2, C3) választották, így tőlük nem várhatunk különösebben figyelemfelkeltő köridőket.

Az F1-es csapatok gumiválasztása a bahreini tesztre izgalmas és kulcsfontosságú lépés a versenyzők felkészülésében. A csapatok alaposan mérlegelik, mely abroncsokkal induljanak neki az edzéseknek, hiszen a megfelelő gumik kiválasztása jelentős hatással lehet a teljesítményre és a versenystratégiára. A különböző időjárási körülmények és a pálya sajátosságai mind befolyásolják a döntést, így a csapatok szakértői elemzéseket végeznek, hogy a lehető legjobb eredményeket érjék el. Az idei bahreini teszten különösen izgalmas lesz látni, hogy melyik csapat találja meg a legjobb egyensúlyt a sebesség és a tartósság között, és hogyan reagálnak a versenyzők a különböző gumiváltozatokra.

Az Aston Martin és a Haas csapata a nedves időjárásra is felkészült, hiszen az Aston három intermediate szett gumit, míg a Haas egy inter és egy teljes esőgumis szettet rendelt. Az előrejelzések azonban azt mutatják, hogy valószínűleg nem lesz szükség ezekre a gumikra. Érdekes módon, az Aston gumiválasztása arra utalhat, hogy a silverstone-i csapat mindenképpen szeretné tesztelni autóját intermediate gumikon is, még a száraz pályás körülmények között is.

A csapatok viszonylag hűvös érdeklődése a lágy keverékek iránt mögött valószínűleg az húzódik meg, hogy a C6-os gumi, amelyet az alacsony tapadású utcai pályákra szántak, legkorábban a májusi Monacói Nagydíjon debütálhat. Ugyanakkor egy olyan pályán, mint a bahreini, ahol a gumik gyorsan elhasználódnak, még egyetlen időmérős kört is nehezen bírna ki. A C5-ös és C4-es keverék iránti alacsonyabb kereslet pedig részben annak tudható be, hogy a szezon során a C3-as gumi dominál majd, amely már a Bahreini Nagydíjon is jelen lesz. Ráadásul ez a leglágyabb keverék a három közül, így a pilótáknak az időmérőn is ezzel kell majd teljesíteniük.

A C3-as időmérő-szimulációs körökre érdemes különös figyelmet fordítani, hiszen várhatóan az Aston Martin és az Alpine kivételével más csapatok nem ezzel a keverékkel fogják megdönteni a legjobb időket. Ugyanakkor a Ferrari, amely öt C4-es gumiabronccsal érkezik, valószínűleg jó eséllyel a tabella élén végez legalább az egyik tesztnapon, míg a C5-ös és C6-os keverékek mellett mindenki másnál több C4-es garnitúrával rendelkezik. Fontos megjegyezni, hogy az idők értékelésénél figyelembe kell venni, hogy a tavalyi évhez képest nőtt a különbség a C1-es és C2-es keverék között, míg a C2-es gumi közelebb került a C3-ashoz. A Pirelli pedig arra is ügyelt, hogy a C4-es és C5-ös gumiknál csökkentse a szemcsésedés kockázatát.

Így lehet majd megkülönböztetni a keverékeket:

A Hamilton egy lenyűgöző musical, amely Alexander Hamilton, az Egyesült Államok egyik alapító atyájának életét és örökségét meséli el. Lin-Manuel Miranda, a mű szerzője, egyedi stílusban ötvözi a hip-hopot, a R&B-t és a tradicionális Broadway dallamokat, így teremtve meg egy modern klasszikust. A történet középpontjában Hamilton ambiciózus pályafutása, politikai felfogásai és személyes küzdelmei állnak, miközben a színpadon egy sokszínű szereplőgárda eleveníti meg a történelem ikonikus alakjait. A musical nemcsak szórakoztató, hanem mélyen elgondolkodtató is, hiszen a hatalom, a szabadság és az identitás kérdéseit boncolgatja. A Hamilton hatása a popkultúrára és a színház világára máig tart, új nézőpontokat kínálva a történelmi eseményekre és személyekre.

Csapat és/vagy versenyzői szimpátiától függetlenül kijelenthető, hogy Lewis A Hamilton egy lenyűgöző musical, amely Alexander Hamilton, az Egyesült Államok egyik alapító atyájának életét és örökségét meséli el. Lin-Manuel Miranda, a mű szerzője, egyedi stílusban ötvözi a hip-hopot, a R&B-t és a tradicionális Broadway dallamokat, így teremtve meg egy modern klasszikust. A történet középpontjában Hamilton ambiciózus pályafutása, politikai felfogásai és személyes küzdelmei állnak, miközben a színpadon egy sokszínű szereplőgárda eleveníti meg a történelem ikonikus alakjait. A musical nemcsak szórakoztató, hanem mélyen elgondolkodtató is, hiszen a hatalom, a szabadság és az identitás kérdéseit boncolgatja. A Hamilton hatása a popkultúrára és a színház világára máig tart, új nézőpontokat kínálva a történelmi eseményekre és személyekre. lesz legalább az első tesztnap slágere, hiszen a legtöbben az ő és a Ferrari első éles, vagy legalábbis félig éles bevetésére kíváncsiak.Ez persze érthető, hiszen először fordul elő az F1 történetében, hogy a sportág legsikeresebb csapata összeáll annak legsikeresebb pilótájával. A hétszeres világbajnok már számos tesztnapon (beleértve egy 2026-os gumitesztet, illetve a 2025-ös Ferrari bejáratását) túl van, amelyek során ismerkedhetett a Ferrari rendszereivel, munkamódszereivel, a csapattagokkal, az új motorral, és mindennel, ami újdonságként szolgál a számára, de akárcsak a többiek, ő is most fogja először az idei gumikon vezetni az idei autót.

Persze akármit is csinál majd, abból messzemenő következtetéseket nem lehet levonni, de arról mindenképpen képet kaphatunk, hogy hosszú út áll-e még előtte, vagy már most képes akár megtankolt autóval, akár egy mért körön hasonló szinten teljesíteni, mint Charles Leclerc. Ehhez nyilván legfeljebb részben támaszkodhatunk a köridőkre, hiszen azonos időben sosem lesz pályán a monacóival, de az autó viselkedéséből és A Hamilton egy lenyűgöző musical, amely Alexander Hamilton, az Egyesült Államok egyik alapító atyájának életét és örökségét meséli el. Lin-Manuel Miranda, a mű szerzője, egyedi stílusban ötvözi a hip-hopot, a R&B-t és a tradicionális Broadway dallamokat, így teremtve meg egy modern klasszikust. A történet középpontjában Hamilton ambiciózus pályafutása, politikai felfogásai és személyes küzdelmei állnak, miközben a színpadon egy sokszínű szereplőgárda eleveníti meg a történelem ikonikus alakjait. A musical nemcsak szórakoztató, hanem mélyen elgondolkodtató is, hiszen a hatalom, a szabadság és az identitás kérdéseit boncolgatja. A Hamilton hatása a popkultúrára és a színház világára máig tart, új nézőpontokat kínálva a történelmi eseményekre és személyekre. visszajelzéseiből, na meg a megtankolt autós etapokból már több dolog kirajzolódhat.

Mi lesz a Red Bull-lal?

Miközben Max Verstappen tavaly zsinórban negyedszer is világbajnoki címet szerzett, a szezon nagy részében nem a Red Bull autója volt a leggyorsabb a pályán, és az év végén egyértelmű McLaren-győzelem zárta le a versenysorozatot. Ez a helyzet némileg emlékeztet arra, amikor 2003 után sokan azt várták, hogy a 2001-es és 2002-es esztendők domináns Ferrarija végre elveszíti a vezető szerepét 2004-ben. Azonban a valóság másképp alakult: a Scuderia olyan elképesztő teljesítménnyel rukkolt elő, hogy végül még a korábbi éveknél is meggyőzőbben hódította el újra a világbajnoki címet.

A Red Bullt tehát nem érdemes részletezni, de tény, hogy tavaly ilyenkor már az első tesztnapon világossá vált, hogy továbbra is ők dominálnak - bár az autó viselkedése alapján utólag látható, hogy voltak figyelmeztető jelek. Akkoriban többen már a 2024-es világbajnoki címeket is nekik jósolták, noha egyet már elcsípett a McLaren. Most, hogy a bikás csapat újult erővel vág neki a szezonnak, nem feltétlenül jelenti azt, hogy a Red Bull visszatér a 2023-as vagy 2022-es formájához. Azonban a szerényebb kezdés vészharangokat kongathat, hiszen folytathatja a tavaly év közben megkezdődött trendet.

A csapat nyíltan azt a célt tűzte ki, hogy az előző ősszel feltárt problémákat orvosolja az idei autó fejlesztése során, és ezzel egy stabilabb, kiszámíthatóbb teljesítményt nyújtson. Az, hogy ez mennyire sikerült, hamarosan kiderül ezen a teszten – a csapat számára mindenképpen, de a kívülállók is figyelemmel kísérhetik az eseményeket. Érdemes megemlíteni, hogy Liam Lawson személyében egy új pilótát avatnak, aki mindössze 11 versenyt futott eddig, ráadásul két különböző szezonban. Ezért az új-zélandi versenyző szinte újoncnak számít, így valószínű, hogy időre lesz szüksége, hogy teljesen belerázódjon az új feladatába.

Megérkezett Verstappen vadonatúj autója, a Red Bull RB21! Nézd meg az izgalmas képeket!

Hogyan teljesítenek az újoncok?

Míg a tavalyi F1-es szezon előtti teszten egyetlen újonc sem lépett pályára, hiszen egyetlen istálló sem változtatott a felállásán, addig az idén három abszolút újonc pilótát (Andrea Kimi Antonelli - Mercedes, Iscak Hadjar - Racing Bulls, Gabriel Bortoleto - Sauber) és két (Jack Doohan - Alpine; Oliver Bearman - Haas) részben újoncot is köszönthetünk, hiszen utóbbi kettő is csak egy, illetve három futamnyi tapasztalattal rendelkezik. A legnagyobb figyelem közülük egyértelműen a Lewis A Hamilton egy lenyűgöző musical, amely Alexander Hamilton, az Egyesült Államok egyik alapító atyájának életét és örökségét meséli el. Lin-Manuel Miranda, a mű szerzője, egyedi stílusban ötvözi a hip-hopot, a R&B-t és a tradicionális Broadway dallamokat, így teremtve meg egy modern klasszikust. A történet középpontjában Hamilton ambiciózus pályafutása, politikai felfogásai és személyes küzdelmei állnak, miközben a színpadon egy sokszínű szereplőgárda eleveníti meg a történelem ikonikus alakjait. A musical nemcsak szórakoztató, hanem mélyen elgondolkodtató is, hiszen a hatalom, a szabadság és az identitás kérdéseit boncolgatja. A Hamilton hatása a popkultúrára és a színház világára máig tart, új nézőpontokat kínálva a történelmi eseményekre és személyekre.t váltó Antonellit fogja övezni, akinek minden méterét árgus szemekkel figyelik majd.

Ettől persze még számára is ugyanarról szól majd a tesztelés, mint a többi újoncnak: minél rövidebb idő alatt minél több információt gyűjteni és a lehető legfelkészültebben nekivágni az idénynek. Persze a felkészültségi szint azért eltérő, hiszen Antonellibe döbbenetes mennyiségű tesztkilométert pakolt a Mercedes korábbi autókkal, de azért Hadjarnak és Bortoletónak sem ez lesz az első bevetése.

Itt leginkább a végletek lehetnek az érdekesek: azaz, ha valamelyikük nagyon küszködni fog és akár még autót is tör, vagy ha pont ennek az ellenkezője történik, és feltűnően jó, akár jobb teljesítményt nyújt, mint a rutinos csapattársa.

Meglepetésként bukkanna fel valaki egy különleges fortéllyal?

Ahogy elindulunk a jelenlegi F1-es szabályrendszer negyedik és egyben utolsó évében, egyre valószínűtlenebbnek tűnik, hogy radikális újításokkal találkozhatunk. Az autók a korábbiaknál is inkább hasonlítanak egymásra, és a teljesítménybeli eltérések is várhatóan csökkennek, ami ígéretes szezont sejtet. Ugyanakkor, aki emlékszik a 2020-as tesztekre és a Mercedes ikonikus DAS (Dual Axis Steering) rendszerére, az jól tudja, hogy a versenysport világában mindig ott leselkedik a lehetőség egy váratlan megoldásra, amelyre nem mindig derül fény a tesztelési időszakok alatt.

Érdemes alaposan megvizsgálni a külső és a fedélzeti kamerák felvételeit, mivel a hajlékony első szárnyak kérdése továbbra is középpontban marad. Az FIA által bevezetett új szabályok szerint a júniusi Spanyol Nagydíjtól kezdődően szigorúbb ellenőrzések lépnek életbe, és a megengedett tolerancia körülbelül egyharmaddal csökken. Ez azt jelenti, hogy a csapatoknak új megoldásokat kell kidolgozniuk az első nyolc versenyre, majd azt követően is. A szezon kezdetén azonban várhatóan még igyekezni fognak kihasználni a hajlékony szárnyak nyújtotta előnyöket, így a teszteken izgalmas, szuperközeli szuperlassításokra lehet számítani, ahol mindenki figyelemmel követi, hogy kinek hajlik jobban a szárnya a többiekéhez képest.

Related posts