Fekete csütörtök borongós hangulatot hozott a tőzsdék világába, és a BUX index is súlyos veszteségeket könyvelhetett el.


Az április 3-i tőzsdenap könnyen fekete csütörtök lehet, hiszen a nyitás után egy órával már nyoma sincs a vevői aktivitásnak. Az amerikai indexek továbbra is lefelé haladnak: az S&P 500 index 3,8 százalékos veszteséget mutat, míg a Nasdaq 4,7 százalékos eséssel zár, a Dow Jones pedig 3,4 százalékkal csökkent. Számos szektor árfolyamkijelzője vörösbe borult, ami azt jelzi, hogy az összes részvényük lefelé tendál.

A legnagyobb vesztesek kétségtelenül azok a személyek vagy csoportok, akik valamilyen okból kifolyólag jelentős hátrányokat szenvednek el. Ezek az emberek gyakran szembesülnek kihívásokkal, amelyek nem csupán anyagi, hanem érzelmi és szociális szempontból is megterhelőek lehetnek. Az élet különböző területein, legyen szó gazdaságról, sportokról vagy akár politikai eseményekről, a veszteség nem csupán a számokban mérhető, hanem az élményekben, a lehetőségekben és az álmokban is tükröződik. A legnagyobb vesztesek történetei inspirálóak lehetnek, hiszen gyakran a legnehezebb helyzetekből születnek meg a legnagyobb tanulságok és újjászületések.

Apple: -8,8% csökkenés

Nvidia részvényei 4,8%-os csökkenést mutattak.

Amazon: -7% kedvezmény!

Persze! Íme egy egyedi változat: **Meta: - 7%**

Bank of America: -9,3 százalék

Tesla: -4% csökkenés.

JPMorgan: -6% változás

A nyersolajárak meredeken csökkenni kezdtek, mivel a globális kereskedelem visszafogása kevesebb szállítást követel. E változás tükrében az amerikai WTI kőolajtípus árfolyama 7 százalékos csökkenést mutatott, míg a Brent olaj ára 6,5 százalékkal esett vissza.

A nap folyamán az arany árfolyama, mint menedékeszköz, történelmi csúcsot ért el, 3168 dollár/uncia szinten, de a piacon megjelentek az eladók, és a kurzus 3100 dollár alá csúszott. Más nyersanyagok piacán általános pánik uralkodik, az ipari fémek, mint a platina, réz és palládium, 4-5 százalékkal olcsóbbá váltak, míg az ezüst árfolyama közel 7 százalékos zuhanást mutatott.

A vámháború következményeként egyre inkább valósággá válik a félelem, hogy az Egyesült Államok gazdasága elkerülhetetlenül recesszióba süllyed. Ennek hatására a kötvényhozamok is csökkenésnek indultak, például a 10 éves kincstárjegy hozama 4%-ra esett vissza, míg decemberben még 4,8%-on állt.

Nyilvánvaló, hogy a dollár értéke is csökken, mivel ha a hagyományos globalizmus kora lezárul, akkor a külkereskedelem résztvevőinek kevesebb dollárra lesz szükségük. Ezért nem meglepő, hogy az euró-dollár árfolyam ma 2,3 százalékkal nőtt.

Bár a magyar tőzsdecégek zömének nincs kitettsége Amerika felé, vagyis nem exportál közvetlen módon, azért a BUX is szenved: több mint 3 százalék a mínusz. Az OTP-papírok közel 5 százalékkal ereszkednek, a Telekom 4 százalékot vesztett értékéből, a Mol-részvények árfolyama 3 százalékkal csökkent. A Richter papírok stagnálnak, pedig a gyógyszergyártó üzletel az Egyesült Államokkal, de a vámháború talán mégse fogja őket nagyon hátrányosan érinteni, hiszen a fő termék esetében csak hatóanyagot szállítanak a tengerentúlra, a készítményt egy ottani partnervállalat állítja elő, a magyarok pedig az eladások után kapnak részesedést.

Európában is pirosak az árfolyamkijelzők, a német tőzsdén a nap vesztesei egyelőre a jelentős amerikai piaccal rendelkező cégek: az Adidas részvények 11 százalékkal zuhantak, a Siemens AG 7,5 százalékos mínuszt mutat, a Deutsche Banké pedig hatot.

Related posts