A Mi Hazánk párt feljelentést nyújt be Ruszin-Szendi Romulusz ellen.

Novák Előd közösségi platformján reagált a volt vezérkari főnök luxusingatlanjával kapcsolatos hírekre, emellett pedig feljelentést is tett Ruszi-Szendi Romulusszal szemben, amiért az ukrajnai útját kifogásolta. Az Index információi szerint a volt vezérkari főnök körülbelül egymilliárd forintot költött egy dunakeszi ingatlanra, amire Magyar Péter védelmébe vette politikai kollégáját. A Mi Hazánk párt szintén kritikus hangot ütött meg, amikor az ukrajnai útját önkényes eltávozásnak titulálta.
Szolgálati visszaéléssel vádolja a Mi Hazánk Mozgalom képviselője, Novák Előd csütörtöki Facebook-posztjában Ruszin-Szendi Romuluszt a mintegy egymilliárd forintos szolgálati villája ügyében, valamint kivizsgálná ukrajnai látogatását önkényes eltávozás miatt.
Az ellenzéki politikus rendkívül felháborítónak véli, hogy a hatóságok nem indítottak eljárást a volt vezérkari főnök és a honvédelmi miniszter ellen, amiért egy milliárdos értékű ingatlan beruházására került sor. Pénteki cikkünkben részletesen beszámoltunk arról, hogy a számviteli és könyvelési dokumentumok alapján Ruszin-Szendi Romulusz összesen 928 millió 145 ezer 850 forint értékben építtetett magának egy szolgálati villát Dunakeszin, amelynek finanszírozása kizárólag állami forrásokból történt.
Információink szerint a volt vezérkari főnököt szakmai ellentétei mellett éppen emiatt küldték el a Magyar Honvédség kötelékéből. Ruszin-Szendi Romulusz 2022. december 18-tól 2023. szeptember 25-ig lakott a villában, melyről részletesen leírtuk, milyen tételeket számoltak fel.
Az Indexhez eljutott egy 15 oldal terjedelmű főkönyvi kivonat, amely a 161-es beruházási számlához kapcsolódó anyagköltségeket részletezi. A dokumentum szerint a Dunakeszin megépített villa beszerzési ára 244 millió 400 ezer forint volt, ezt követően pedig több mint 683 millió forint értékben hajtottak végre felújítási munkálatokat az ingatlanon. A tételes elszámolás rendkívül terjedelmes, és több ezer egyedi tételt tartalmaz.
A listán szereplő számviteli bizonylatok mennyisége is feltüntetésre került, lehetővé téve számunkra a kimutatás hitelességének ellenőrzését. Szúrópróba jelleggel legalább 100 tételt vizsgáltunk át, és több számlán feltűnt az a helyrajzi szám, amely Ruszin-Szendi Romulusz szolgálati villájának helyét jelöli. Az Index forrása így fogalmazott:
Ruszin-Szendi Romulusz teljesen kifordult önmagából az elszámolás kapcsán, ami végül a végzetéhez vezetett. Bár nem szeretném boncolgatni, hogy pontosan mi történt, az biztos, hogy a helyzet tarthatatlanná vált, és a környezetében senki sem akarta a nevét hallani. A történtek mögött több rejtett probléma is húzódik, amelyek újabb kérdéseket vetnek fel az elszámolással kapcsolatban.
Magyar Péter reagált az ügyre, és éles kritikával illette az Indexet, amelyet propagandistának minősített, a cikket pedig aljasnak nevezte. A Tisza Párt elnöke ezután hangsúlyozta, hogy "az érintett ingatlan a mai napig a magyar állam tulajdonában maradt, a megrendelő pedig nem a vezérkari főnök, hanem a kaszinóminiszter irányítása alatt álló minisztérium háttérintézménye volt." Ezt a kijelentést mi sem cáfoltuk.
Magyar Péter megjegyzése szerint "ez az épület, ellentétben a korábbi honvédelmi vezetők számára kialakított ingatlanokkal, nem került piaci áron a leköszönő vezérkari főnök birtokába". Az ellenzéki párt vezetője ezzel csak kiegészítette a lapunkban megjelent információinkat, hiszen mi azt állítottuk, hogy a Dunakeszin található szolgálati villa árának mértéke a korábbi vezetők ingatlanjaihoz képest hatszoros növekedést mutat. Információink szerint a vezérkari főnök utódja éppen a túlságosan fényűző és felesleges pompával rendelkező épület miatt nem volt hajlandó az extrém árú ingatlanba beköltözni.
Novák Előd a másik üggyel kapcsolatban kifejtette, hogy "az ukrán híradásokból derült ki", amikor az ukrán fegyveres erők vezetője pozitívan nyilatkozott arról, hogy milyen szinten áll Ukrajna és Magyarország katonai együttműködése. Ezt követően megemlítette, hogy a Mi Hazánk Mozgalom feljelentést tett Ruszin-Szendi Romulusszal szemben, hivatkozva arra, hogy a Büntetőtörvénykönyv értelmében "aki szolgálati helyéről önkényesen eltávozik, vagy attól távol marad, és távolléte a két napot meghaladja, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható." Kiemelte azt is, hogy különös minősítő körülmény lehet, ha az önkényes eltávozás háborús időszakban, külföldi hadműveleti területen végzett humanitárius tevékenység vagy békefenntartás során történik.
A politikus azt is kiemelte bejegyzésében, hogy a volt vezérkari főnöknek van politikai múltja, hiszen humánpolitikáért felelős helyettes államtitkár volt. Korábban Hadházy Ákos is beleszállt Ruszin-Szendi Romuluszba, aki szerint a volt vezérkari főnök elkente a katonai és erkölcsi szempontból is legsúlyosabb ügyet, a kétezer tisztet érintő nagy tisztogatást, ami ugyan nem az ő döntése volt, de végrehajtotta. Emellett több súlyos ügyet is felemlegetett átláthatatlan fegyverbeszerzésekről, oroszpárti háborús narratíváról és luxusjetes utazásról írva,