A művészet varázslatos világában a festészet színek táncát hozza elénk, ahol az ecsetvonások mesélnek a lélek mélységeiről. A grafika finom vonalai és részletei egy új dimenziót nyújtanak, ahol a formák és minták szavak nélkül kommunikálnak. A kerámia éri


Február 4-én, kedden 18 órakor kerül sor a Maros Megyei Múzeum Művészeti Osztályának Kultúrpalota épületében az "Adrian Chira. Nyomok és jelek" című kiállítás megnyitójára. Ez a tárlat a művész életművének első retrospektív bemutatkozása, amely hűen tükrözi Adrian Chira kreatív világát. A kiállítás kurátorai, Mariana Șerban és Cora Fodor, gondoskodtak arról, hogy a látogatók teljes képet kapjanak a művész munkásságáról. A tárlat február 4. és április 4. között lesz látogatható, és a Maros Megyei Múzeum Művészeti Osztálya, a művész családjának együttműködésével, szervezi ezt az izgalmas eseményt.

Az "Adrian Chira. Nyomok és jelek" című kiállítás az első nagyszabású esemény, amely Adrian Chira (1958-2017) művészetének szentel figyelmet. Az alkotások univerzális vizuális nyelve lehetővé teszi, hogy Chira művészete a különböző művészeti irányzatok előfutáraként lépjen fel, miközben határokon, kereteken és kulturális kontextusokon átível. Munkássága folyamatosan új értelmezési lehetőségeket kínál, újragondolásra és újbóli megjelenítésre ösztönöz. A művész intenzív, színpompás festői virtuozitása, az egzisztenciális expresszionizmus, valamint a humor és irónia jellemzi életművét, amelyben a giccs elutasítása mellett a tragikus és játékos dimenziók egyaránt feltűnnek. Chira alkotásai között a lírai hangvételű absztrakció és a konkrét referenciák egyedülálló kombinációja figyelhető meg. Ez a kiállítás alaposan és sokoldalúan vizsgálja a művész életét és alkotói pályáját, egy átfogó kronológiai keretben. A bemutatott művek, amelyek közül sok először találkozik a közönséggel, a tematikus ciklusok (mint például Ablak, Esetleges utazó, Álomírógép, Táplálék, Hely a léleknek, Totem a szívnek) egyedi kifejezésmódját igyekeznek kiemelni, az életmű mérföldköveinek segítségével. A Maros Megyei Múzeum gyűjteményében található alkotások a családi gyűjteményből kölcsönzött művekkel együtt világítják meg Chira életművét, felfedve annak kevésbé ismert aspektusait is. A kiállításon több mint 70 festmény, grafikák és kerámiák találhatók, valamint egy szegmens, amely a műterem hangulatát idézi meg a művészhez közel álló tárgyak és alkotások segítségével. Dorel David Morar szobrászművész így fogalmazott: "Akik ismertük őt, még mindig azzal áltathatjuk magunkat, hogy egyszer csak felbukkan a sarkon széles kalapjával, és folytathatjuk a valamikor félbehagyott beszélgetést úgy, mintha mi sem történt volna...". A kiállítás célja, hogy bemutassa a művész intimitásának egy eddig ismeretlen aspektusát is: az általa írt, eddig soha nem publikált verseket, amelyek kézirat formájában diszkréten kerülnek a művek közé. Emellett archív albumok is láthatók majd, amelyek vázlatokat, fényképeket, rajzokat és dokumentumokat tartalmaznak, kronologikus elrendezésben. Ezek az eredeti anyagok újabb rétegeket tárnak fel a művész életében és alkotói tevékenységében. A kiállításhoz kapcsolódó programok között rendezvények és gyerekeknek szóló multiszenzoros, interaktív tevékenységek is helyet kapnak, amelyeket Mariana Șerban művész koordinál.

Adrian Chira szoros kötelékben élt Marosvásárhellyel, ahová 1986-ban költözött, és ahol 31 évnyi alkotómunkát végzett. Eredeti, erős akaratú és éleslátó személyisége, valamint viharos szellemisége mély hatást gyakorolt a város művészeti színterére. Aktív részvételével és lázadó, ugyanakkor szervezői tevékenységével igazi mérföldkövet jelentett a helyi kulturális életben, véleményét sokan mértékadónak tartották. Tehetsége számos egyéni és csoportos kiállításon érvényesült, jellegzetes stílusa és művészi jegyei pedig könnyen felismerhetővé tették őt a művészeti közösségben. Az Interart-East szimpózium egyik kezdeményezőjeként hozzájárult installációk, performanszok és videóművészet bemutatásához, így gazdagítva a művészet iránti érdeklődést a közönség körében. Tagja volt a Képzőművészek Szövetsége marosvásárhelyi fiókjának, amelynek vezetését közel egy évtizeden át ellátta. A Maros Megyei Múzeum Kulturális Örökségvédelmi Hivatalában, majd a Művészeti Múzeumban a díszítőművészet szakértőjeként tevékenykedett. 2002 óta ő volt a Totem című, országos és nemzetközi szinten is jelentős kiállítás és művészeti tábor nyolc kiadásának motorja, szervezője és koordinátora.

A kiállítás ideje alatt lehetőség nyílik a tárlaton bemutatott művek reprodukcióit tartalmazó katalógus megvásárlására. Ez a kiadvány nem csupán életrajzi információkat kínál, hanem a családi archívumból származó, eddig sosem látott fényképekkel is gazdagítja a művész világáról alkotott elképzelésünket. A katalógusban a művészi pálya fontos mérföldkövei és ciklusai is vizuálisan megjelennek, lehetővé téve a látogatók számára, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a művész életművébe. A képeket kiegészítik Mircea Țoca, Virgil Mocanu, Adrian Guță, Corneliu Antim, Maria Magdalena Crișan, Aurora Dumitrescu, Liviu Suhar, Alexandra Titu és Constantin Prut, valamint Gheorghe Pogan, Valentin Ciucă, Vasile Duda, Petru Bejan, Luiza Barcan, Pavel Șușară, Marcel Tolcea és Oliv Mircea által írt esszék, beszámolók és kritikai írások, amelyek a művész munkásságát és hatását tárgyalják. A katalógus grafikai megjelenítése Andreea Șerban-Chira és Mariana Șerban művészi elképzelései alapján készült, tükrözve a tárlat szellemiségét.

Az Adrian Chira. Nyomok és jelek című időszaki kiállítás 2025. április 4-ig látogatható a Maros Megyei Múzeumban, a Kultúrpalotában. Nyitvatartás és belépőjegyek a www.muzeulmures.ro honlapon. (közlemény)

Related posts