Kínában a mászótársak rendkívüli juttatásokat élveznek, de nem csupán a vonzó külső a követelmény. Az elvárások jóval túlmutatnak a külsőségeken. - Startlap Utazás
Általában fiatal nők bérelik fel a sportos férfiakat, akik cipelik a táskájukat, vagy akár őket is, és a csúcson segítenek elkészíteni a tökéletes fotót.
Wendy Chen úgy döntött, hogy megmássza a Taj-hegyet, egy jól ismert kelet-kínai hegyet. Egyetlen problémája volt: nem talált egy úti társat, aki csatlakozott volna hozzá az ötórás túrára. Ahelyett, hogy lemondott volna a terveiről, a 25 éves nő felfogadott egy "hegymászó cimborát", egy komoly természetjáró tapasztalattal rendelkező fiatalembert, aki elkísérte és támogatta őt az 1500 méteres csúcs magas csúcs megmászása során - írja a CNN.
A kínai nyelv lenyűgöző és sokszínű, amely több ezer éves kultúrára és hagyományra épül. A nyelv sajátos írásrendszere, a karakterek használata, valamint a tonális rendszer számos kihívást jelenthet a tanulók számára. A kínai nyelv nemcsak a kommunikáció eszköze, hanem a gondolkodásmódot és a kultúrát is tükrözi. A különböző dialektusok, mint a mandarin, a kantoni és más regionális változatok, gazdagítják a nyelv palettáját, lehetővé téve a sokféle kifejezési módot és stílust. A kínai nyelv tanulása nem csupán nyelvi készségek elsajátítását jelenti, hanem egy új világ felfedezését is, ahol a szó jelentései és a kulturális kontextus szorosan összefonódnak.
A "pei pa", vagyis hegymászó kísérők néven ismert fiatal kínai férfiak különleges szerepet töltenek be a népszerű hegyek meghódításában, hiszen az idegenek mellett haladva segítenek felfedezni a természet csodáit és biztosítják a biztonságos mászást.
Ezért a javadalmazásért felelnek. Az idei évben a tendencia egyre inkább elterjedt, köszönhetően a kínai közösségi platformok népszerűségének.
Sportos fiatalok, köztük egyetemi diákok és katonai veteránok, aktívan népszerűsítik magukat a Xiaohongshu és Douyin közösségi média platformokon. Profiljaikban büszkén megosztják magasságukat, fittségi állapotukat és túrázási tapasztalataikat. A túráikért általában 200 és 600 jüan (10 ezer és 32 ezer forint) közötti díjat kérnek.
A kirándulás során a mászócimborák mindent megtesznek, hogy eltereljék ügyfeleik figyelmét a kimerültség érzéséről, és motiválják őket:
Énekelnek, mesélnek vicceket, bátorítják őket, sőt, még a táskájukat is hordozzák, vagy fogják a kezüket, és fizikai támogatást is nyújtanak számukra.
Chen táskáját hűséges mászóbarátja vitte magával, ahogy a hegycsúcs felé közelítettek. A hideg ellen egy vastag kabátot szerzett be neki, hogy megóvja a zord időjárástól, és ügyesen elvezette a menedékhelyhez. Amikor végre felkelt a nap, a barát egy nemzeti zászlóval és egyéb kellékekkel készült, hogy Chen számára tökéletes fényképet készíthessen. A szolgáltatásért 350 jüant, azaz körülbelül 18 ezer forintot kértek el.
Chen átlagos árat fizetett, ugyanakkor a jóképűbb túratársak magasabb összeget kérhetnek.
A vonzerő is az előnyök egyik fontos összetevője.
„Tedd különlegessé a mondandódat!” – szólít fel Chen. A mászótársak legfőbb ügyfelei továbbra is egyedülálló fiatal nők, bár ez a jelenség fokozatosan változóban van.
Chris Zhang, egy fiatal, 20 éves egyetemi hallgató, idén nyáron felfedezte ezt a szokatlan pénzkereseti lehetőséget. A nemzeti ünnepek okozta megnövekedett keresletet kihasználva, az elmúlt három hónapban már körülbelül 20 000 jüant, ami több mint egymillió forintnak felel meg, keresett. Ezzel szemben néhány osztálytársa mindössze 2000 jüant (107 ezer forint) kapott havonta ügyfélszolgálatos munkájukért. Az ő sikerélménye jól példázza, hogy a kreatív lehetőségek kihasználása milyen jelentős jövedelmet eredményezhet a fiatalok számára.
Vannak olyanok, akik a mászást hivatásukként űzik. Például Chen Wudi, aki havonta közel 40 foglalást teljesít, ezzel 20 000 jüan jövedelmet biztosít magának – ez a kínai havi átlagfizetésnek több mint kétszerese a legfrissebb kormányzati statisztikák alapján. Az üzlete annyira virágzik, hogy a férfi egy másik városba költözött, közvetlenül a Taj-hegy lábához, hogy még közelebb legyen szenvedélyéhez.
Alapvetően minden egyes nap hegyet hódítok meg. Van, hogy naponta kétszer, sőt, néha még háromszor is nekivágok a meredek ösvényeknek.
- nyilatkozta. A hasonlóan népszerű hegyivezető barátai az ország minden tájáról érkeznek különféle hegyek meghódítására. Ő pedig bármilyen csúcsra felmászik, amennyiben az ügyfelek állják az utazási költségeket. Bár az anyagi juttatások csábítóak, Chen elismeri, hogy ez a munka nem feltétlenül fenntartható, mivel fizikailag rendkívül megterhelő.