Ha a Google-t kiszorítják a monopol pozíciójából, az komoly kihívás elé állíthatja a Firefoxot, és akár a böngésző jövőjét is megkérdőjelezheti.

A Firefox egy különösen nehéz helyzetbe került: alapvetően mindenki számára előnyös lenne, ha a Google irányításától megszabadulna, ám éppen ez a kontroll biztosítja a versenyképességét.
Az amerikai igazságügyi minisztérium komoly aggályokat támasztott a Google üzleti gyakorlataival kapcsolatban. Az utóbbi hónapok során többször is szóba került, hogy a minisztérium célul tűzte ki a keresőóriás üzleti struktúrájának lebontását, mivel az elsődleges elemzések alapján monopóliumként működik. A DOJ azon dolgozik, hogy rákényszerítse a Google-t a Chrome böngésző értékesítésére, és szeretné megakadályozni, hogy a cég pénzügyi juttatásokat nyújtson más böngészőgyártóknak a Google kereső alapértelmezettként való beállításáért.
Számos böngészőcsoport jelentős bevételekre tesz szert azáltal, hogy a keresőmotorok fejlesztői komoly összegeket invesztálnak náluk. E "támogatás" fejében a böngészőfejlesztők az adott weboldalt állítják be a telepítés után alapértelmezett keresőként. Bár ez elvileg nem okozhatna problémát, a Google hatalmas anyagi ereje miatt a licitek kimenetele egyértelmű. A JOD célja, hogy kiszorítsa a Google-t a keresőpozíciókért folyó versenyből, de ez komoly nehézségeket okozhat, különösen a Chrome legfőbb ellenfele számára.
A Mozilla pénzügyi igazgatója, Eric Muhlheim azt nyilatkozta, hogyha a Google nem fizetne nekik, akkor bezárhatnák a boltot. A Firefox böngésző hozza a Mozilla bevételeinek 90 százalékát, és a Muhlheim által vezetett, profitorientált ág az, amelyik aztán ennek a 90 százaléknak a jelentős részét a non-profit részlegbe folyatják. A pénzek 85 százalékát a Google szállítja.
Ha a Google a jövőben nem fizethetne a keresőjük priorizálásáért, akkor Muhlheim szerint a cégnek jelentősen le kellene építenie a személyzetét, ez pedig lassítaná a fejlesztéseket, ami egy lefelé tartó spirálba kényszerítené az egész céget. A Mozilla által fejlesztett Gecko böngészőmotor jelenleg az egyetlen, ami nem egy nagy techcég kezében van, és szándékosan azért született, hogy ne a Microsoft (és később a Google) szabhassa meg egyedül a világnak az internet böngészésének szabályait.
Ha a Google nem tudna anyagi támogatást nyújtani a Mozillának, az komoly veszélyt jelentene az alapvető működésükre. A Bing talán egy elfogadható alternatívát kínálhatna, de a Google nélkül a Mozilla kiszolgáltatottá válna a Microsoft által kínált bármilyen pénzügyi ajánlatnak. Az Opera mint lehetőség sem igazán életképes, hiszen ők a reklámokból szerzik bevételeiket, míg a Mozilla elkötelezett az adatvédelem és biztonság mellett, és nem kíván lemondani erről az elvről.
A JOD éppen ezekre a csapdákra hivatkozva igyekszik felszámolni a Google dominanciáját. Az egész helyzet egy igazán zűrzavaros összkép, és a hirtelen döntéseknek komoly következményei lehetnek. Kíváncsian figyeljük, hogy merre alakulnak a dolgok, de az kétségtelen, hogy senkinek sem tenne jót, ha a Mozilla véglegesen bezárná kapuit.