### Tengerimalac Ápolása és Fürdetése: Praktikus Útmutató A tengerimalacok rendkívül aranyos és barátságos kis házikedvencek, akik különleges figyelmet igényelnek ahhoz, hogy egészségesek és boldogok legyenek. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan ápolhatjuk
Amikor végre megtaláltuk a tökéletes otthont malackánk számára, elérkezett az idő, hogy eldöntsük, milyen almozási megoldást válasszunk. A lehetőségek széles spektrumot ölelnek fel: faforgács, fapellet, fürdőszobaszőnyeg, betegalátét, vagy akár kutyapelenka is szóba jöhet. Egy dolog azonban biztos: a rendszeres takarítás kulcsfontosságú! Bármely almozó anyagot választjuk is, megfelelő gondozással megakadályozhatjuk a nem kívánt szagok megjelenését és a kórokozók elszaporodását. (A tengerimalacok nem büdösek, ha lakóhelyüket gondosan ápoljuk!)
A malaclak takarítása azért nagyon fontos, mert a vizelet és az ürülék bomlásából ammónia kerül a malacok életterébe. Mivel ez a gáz nehezebb, mint a levegő, a ketrec aljában reked. Pontosan emiatt tilos terráriumban tartani! Ha az állat túl hosszú időt tölt ammóniagázzal szennyezett légtérben, tüdeje és légutai is súlyosan károsodhatnak.
A malacok száma és a rendelkezésre álló alapterület nagysága alapvetően meghatározza a ketrec karbantartásának gyakoriságát. Például egy 100x50 cm-es ketrecben, ahol két tengerimalac él, elegendő négynaponta friss forgácsot cserélni, amennyiben alátétként betegalátétet vagy fapelletet használunk. Fontos megjegyezni, hogy a fapelletet önállóan nem ajánlott alkalmazni! Érdemes inkább forgáccsal beszorni, vagy lyukacsos fürdőszobaszőnyeget teríteni rá. Takarítás során soha ne használjunk vegyszereket! A rendszeres tisztítás érdekében az ecetes átmosás hatékony, amit forró vízzel leöblítve és dörzsszivaccsal végezve érhetjük el a kívánt tisztaságot. A takarítás után mindig hagyjuk, hogy a ketrec alja alaposan kiszáradjon, mert a hozzáadott forgács vagy almozó anyag gyorsan felszívja a nedvességet, ami káros lehet kedvenceink számára.
A tengerimalacok természetüknél fogva zsákmányállatok, így hajlamosak elrejteni a betegség tüneteit, amíg csak lehet. Ha észrevesszük, hogy a malackánk bágyadt, nem eszik, vagy csak gubbaszt a sarokban, azonnal érdemes felkeresni egy egzotikus állatorvost! A betegségek korai felismerésében segíthet a rendszeres súlymérés, amelyet digitális konyhai mérlegen végezhetünk el heti egyszer. Érdemes vezetni egy "naplót" a súlyváltozásokról, hiszen a heti 50-80 grammos fogyás már figyelmeztető jel lehet. Ilyen esetben szintén fontos, hogy orvosi segítséget kérjünk. Ne feledjük, a tengerimalacok egészsége a mi felelősségünk!
A tengerimalacnak 2-2 alsó és felső metszőfoga, hátul 16 őrlőfoga van. A fogtúlnövés az egyik leggyakoribb végzetessé váló egészségügyi probléma, mivel sokszor már csak akkor veszi észre a gazdi, amikor az állat egyáltalán nem tud enni. A tengerimalacok hátsó fogát nem tudjuk ellenőrizni, annyira hátul helyezkednek el az állkapocsban. Ezért ha a metszőfogaknál valami szokatlant veszünk észre, javasolt állatorvossal ellenőriztetni a malacka fogazatát. Az alábbi képen egészséges hosszúságú metszőfogakra láthatunk példát. A malacka fogazata egyenletes tejfehér színű, az íny halványrózsaszín. Ha a fogakon fehéres lepedékszerű lerakódást látunk, az íny gyulladt piros vagy sárgás színezetű, lepedékes, állatorvossal konzultáljunk, mivel ez nem lepedék, hanem gombás fertőzés jele lehet. Fogászati problémára utalhat, ha az állat nem eszik olyan gyosan ahogyan szokott, ha kihullik a szájából a széna, vagy el sem fogyasztja azt, ilyenkor általában súlyvesztés is történik, esetleg hasmenés jelentkezik, később nyáladzás. Minden ilyen tünet esetén azonnal forduljunk egzotikus állatorvoshoz. A fogásazti probléma helyes táplálással, rendszeres fogászati kontrollal karban tartható, de általában visszatérő probléma marad.
A fogak vizsgálatakor ne tévesszük szem elől az ajkak állapotának ellenőrzését. A tengerimalac ajkának szélén megjelenő apró szemcsés lerakódás lehet elsősorban az A és C-vitamin hiányában kialakuló szájsebesedés jele. Másrészt utalhat savval vagy peszticidekkel szembeni túlérzékenységre is, mely anyagokkal a malac a növényfélék fogyasztásakor találkozhat. Savas zöldségekre érzékeny malackáknál a probléma megoldása az irritáló zöldség teljes elhagyása az étrendből pl. almáé, paradicsomé. Mivel a szájszeglet sebesedése vitaminhiány tünete is lehet, javasolt kiegészítő vitaminozás pl. C-Vit csepp napi adagolása ivóvízhez.
Ha a tengerimalac szeme sarkában vagy szélén csípászerű lerakódást észlelünk, az gyakran megfázásos betegség előjele lehet. Ilyenkor fontos, hogy ne kamillával tisztítsuk meg, hanem inkább körömvirágtea főzetével. Ha a csípás nem múlik el 1-2 napon belül, vagy ha rendszeresen visszatér, mindenképpen konzultáljunk állatorvossal! Az alsó szemzugban található fehér váladék nem betegségre utal; a tengerimalacok mosakodás során választják ki ezt az anyagot, amit a mancsukra kennek fel a tisztálkodás érdekében. Ha a malac hunyorog, az általában fájdalomra utalhat. Gyakran előfordul, hogy a tengerimalac szemébe egy szénaszál kerül, ilyenkor a szem színe megváltozhat, vagy apró pötty jelenik meg benne. Ilyen esetben 24 órán belül érdemes állatorvoshoz fordulni, aki meg fogja festeni a szaruhártyát, hogy felmérje a sérülés mértékét. Ezt követően szemcseppet ír fel, amit naponta többször, általában 1-2 hétig kell alkalmazni.
A tengerimalacok orra alapállapotban száraz és tiszta. Ha váladék ürül belőle, sürgősen keressük fel az állatorvost! Az egyéb szennyeződéseket egy langyos vízbe mártott vattadarabbal könnyedén eltávolíthatjuk.
A fülek tisztántartásával megelőzhetjük a gyulladások kialakulását, illetve a paraziták megtelepedését. A tisztítás langyos vízbe vagy babaolajba mártott vattadarabbal történhet.
A tengerimalacok természetes élőhelyükön, például köves talajon élnek, ahol a karmai folyamatosan kopnak. Azonban a házi környezetükben, különösen forgácson tartva, ez a természetes kopás nem következik be. Ezért nekünk kell gondoskodnunk arról, hogy rendszeresen levágjuk a karmokat. Ha elhanyagoljuk ezt a feladatot, az állat karmainak túlnövése nemcsak karomrágáshoz vezethet, hanem komolyan akadályozhatja a mozgását is, ami hosszú távon egészségügyi problémákhoz is vezethet.
A karomvágás eleinte nem tűnik egyszerűnek, főleg akkor, ha a tengerimalac körme fekete. Vigyáznunk kell, hogy bele ne vágjunk a karom vérerekkel sűrűn átszőtt részébe. Rózsaszín lábujjak esetében fény felé tartva ez jól látszik. Ha véletlenül belevágnánk, és vérezni kezdene a malacka karma, száraz szappanon húzzuk át vagy Betadinos oldatba márott vattapamaccsal töröljük meg! Ha nem vagyunk biztosak magunkban, először fordulhatunk kisállat-kozmetikushoz, de akár az állatorvost is megkérhetjük, mutassa meg a fogásokat. Ha tenyésztőtől vásároltuk kedvencünket, bizonyára ő is szívesen tart bemutatót.
A procedúra általában kéthetente esedékes, de természetesen a tengerimalacunk igényeihez igazodva változhat. Ha a kis kedvencünket ölbe véve észleljük, hogy erősen "karmol", akkor itt az idő, hogy elvégezzük a karomvágást. A tapasztaltabbak hagyományos kisollót is használhatnak, de a legjobb választás a speciálisan erre a célra kifejlesztett karomvágó olló, amely garantálja a biztonságos és hatékony munkát.
A nemi szervek tisztasága kulcsfontosságú lehet komolyabb betegségek elkerülése érdekében. A nőstények gondozása viszonylag egyszerű: egy nedves vattakorong segítségével gyorsan eltávolíthatjuk a szennyeződéseket. A hímek esetében viszont a herezacskó tisztítása igényel némi odafigyelést. Itt egy langyos vízbe mártott vagy babolajjal átitatott vattadarab hasznos lehet. Amennyiben makacsabb szennyeződéssel találkozunk, érdemes egy rövid áztatást végezni meleg vízben, hogy megkönnyítsük a tisztítást.
Érettebb hímekre jellemző a végbélzsák eltömődése. A probléma nehezítheti, extrémebb esetben gátolhatja a széklet ürítését. Ezért a szennyeződés eltávolítása rendkívül fontos. A kellő eredményt óvatos mozdulatokkal, meleg vizes vattadarabbal érhetjük el.
A tengerimalac jellemző viselkedése a tisztálkodás, így nem szükséges őket fürdetni, sőt kifejezetten káros is lehet a gyakori fürdetés, mert lemossuk a malacka szőrén lévő faggyúanyagot, ami a bőrét védi.
Amennyiben bőrprobléma miatt orvosi javaslat alapján szükséges a fürdetés, ezt megtehetjük egy bedugózott mosdókagylóban vagy egy lavórban, melybe langyos vizet engedünk. Fontos, hogy a malacot úgy helyezzük bele, hogy a feje ne érje a vízfelszínt. Az orvos által ajánlott sampont használjuk, de ha csupán a bundája piszkos, elegendő a tiszta víz is. Fürdetés után finoman törölgetjük egy törölközővel, majd közepes hőfokon hajszárítóval szárítjuk meg a kis jószágot. Ne feledjük, hogy a fürdetés alatt folyamatosan biztosítsuk a malac meleg környezetét, és óvjuk meg a huzattól!
Ha a tengerimalacunk hosszú szőrű, a fürdetést követően érdemes alaposan fésülni is! Az ilyen fajták esetében a napi vagy akár kétnapi fésülés szinte elengedhetetlen. Ehhez bármelyik kisállatboltban beszerezhetjük a megfelelő bontókefét, amely kifejezetten kisállatok számára készült. Az abesszin tengerimalacok és a többi rövidebb szőrű fajta esetében nem jellemző a szőr csomósodása, de attól még nyugodtan fésülgethetjük őket is, ha úgy tartja kedvünk!