Az út a patikától a mentőszolgálathoz igazán hosszú, de cserébe a lépéseink egészségesek maradnak.


Bár kívülről talán nem sokat árul el magáról, a Várnegyed szívében, a Tárnok utca 18. szám alatt megbújó Arany Sas Patikamúzeum igazi kincseket rejt. Ahogy sétálunk az utcán, úgy érezzük, mintha egy varázslatos Harry Potter-univerzumban kalandoznánk, míg belépve az ajtón, az Abszol út bűvös atmoszférája azonnal magával ragad. Legyünk akár muglik, akár varázslók, a Patikamúzeum felfedezése igazán felejthetetlen élmény, amit semmiképp sem szabad kihagyni!

Könnyű sétával vagy busszal érhetünk le a Vár aljához, a Semmelweis Ignác szülőházában található Semmelweis Orvostörténeti Múzeum nemcsak az orvostudomány történetét mutatja be, de rávilágít az emberi test megismerésének fontosságára is. Mindemellett tisztelettel adózik azok előtt, akik kutatásaikkal, gyakorlati meglátásaikkal hozzájárultak a medicina fejlődéséhez - köztük van egy gazdag bemutató Semmelweis Ignác életének, orvosi pályájának és kultuszának legfontosabb fejezeteiből -, és így ahhoz, hogy ma sokkal hosszabban, kevesebb fájdalommal és egészségesebben élhessünk.

Az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeumában a rekonstrukciós munkálatok befejezését követően megnyílt egy új, állandó Petőfi-kiállítás, amely nem csupán a költő kultuszának lerombolására törekszik, hanem annak újjáépítésére. E tárlat célja, hogy bemutassa a legújabb Petőfi-kutatási eredményeket, valamint a költő korának képzőművészeti életét, továbbá Petőfi hatását és utóéletét is felvázolja. Különleges újdonság, hogy a kiállítás keretein belül első alkalommal láthatók eredeti Petőfi-kéziratok, melyeket sérülékenységük miatt háromhavonta frissítenek.

Csak egy rövid sétára vagy két buszmegállóra található a Kazinczy utca 47. szám, ahol a híres bulinegyed szívében, a mára egyre kevesebb romkocsmával rendelkező területen helyezkedik el a Mika Tivadar nevét viselő Hotel Mika Downtown. Ez a szálloda a környék tipikus képviselője, de ami igazán különlegessé teszi, az az, hogy a pincéjében nem egy szokványos zenés szórakozóhely, hanem egy izgalmas és gazdag múzeum várja a látogatókat. A múzeumban a kiállított relikviák mellett kilenc különböző idegen nyelven elérhető hangos tárlatvezetés segíti a vendégeket abban, hogy felfedezzék, milyen élet zajlott egykor a környező utcákon.

A Keleti pályaudvar közelében található Mosonyi utcában felfedezhetjük, hogy a rendőri hivatás sokkal bonyolultabb és árnyaltabb, mint ahogy azt a krimik világa sugallja. A Rendőrmúzeum kiállítása nem csupán a legkegyetlenebb bűncselekményekről ad számot, hanem bemutatja azokat a kifinomult módszereket is, amelyekkel a rendőrök a bűnözők nyomába erednek. Itt életre kel az első magyar sorozatgyilkos, Tibi, a gyilkos őz, valamint Kántor története is, amely még inkább megvilágítja a bűnüldözés sötét és izgalmas világát.

A 24-es villamossal eljuthatunk a Nagyvárad térhez, ahonnan érdemes egy kellemes sétát tenni az Orczy parkon keresztül, hogy stílusosan érkezzünk meg a Magyar Természettudományi Múzeumba. A múzeum kiállításai lenyűgöző betekintést nyújtanak a természet gazdag sokszínűségébe: a Bakonydraco, a barázdás bálna és a házi méh együttese emlékeztet minket az élet csodáira. Bár a látványos gyűjtemény főként a felnőttek számára nyújt élvezetes élményeket, sajnos a gyerekeknek szánt interaktív elemek száma meglehetősen korlátozott.

Csupán egy rövid séta választ el minket a 9-es busz megállójától, amellyel mindössze 15 perc alatt elérhetjük Kőbányát. Itt található a Tűzoltó Múzeum, ahol a főlépcső falán elhelyezett fényképek és illusztrációk révén ismerkedhetünk meg a magyar történelem híres katasztrófáival. A képek között felfedezhetjük a Buda ostrománál keletkezett lángokkal, a Párisi Nagyáruház és az Operaház tetőszerkezetének károsodásával, valamint a szegedi árvíz drámai eseményeivel. Ezek a történetek mind azt mutatják, hogy amikor a helyzet kritikusra fordul, a tűzoltók bátorsága és szakértelme nélkülözhetetlen.

Vonattal 12 perc a Nyugati, annak közelében pedig ott a Mentőmúzeum abban a Markó utcai Mentőpalotában kapott helyet, amely az 1887-ben Budapesti Önkéntes Mentő Egyesületet létrehozó Kresz Géza nevéhez fűződik. De ő volt az is, aki felismerte az oktatás és a relikviák megőrzésének fontosságát, így azokat az eszközöket, amelyeket a mentősök már nem használtak, egy gyűjteményben kezdték tárolni. Ebből nőtte ki magát aztán a Mentőmúzeum, amely már 1898-ban megnyitotta kapuit.

Budapest nem csupán a helyiek városa – hívja fel a figyelmet a kiadó Török András Budapest Könyve kapcsán. Ez az útikalauz nem klasszikus értelemben vett idegenvezetésre készült, hanem inkább városunk szívét és lelkét felfedező portréként funkcionál. A városportré jellege és az időigényes séták miatt leginkább azoknak a felfedező szellemű budapestieknek ajánlott, akik szeretnék mélyebben megismerni a főváros rejtett kincseit. Ha követjük az általunk javasolt útvonalakat, és a könyv ajánlatait a saját érdeklődésünkhöz és pénztárcánkhoz igazítjuk, a budapesti lakók könnyen Budapest-rajongókká válhatnak.

Related posts