Hszi Csin-ping: A kínai-európai kapcsolatok stabilitása kulcsfontosságú az egész világ számára | Vajdaság MA Hszi Csin-ping, Kína elnöke, hangsúlyozta, hogy a kínai és európai országok közötti kapcsolatok megerősítése nemcsak a két régió, hanem a globáli

Hszi Csin-ping, a kínai államfő, kiemelte, hogy a stabil és kiegyensúlyozott kapcsolat Kína és Európa között nem csupán a kölcsönös eredmények kulcsa, hanem a globális közösség számára is iránymutató példát nyújthat. Ezt az üzenetet a Kína és az Európai Unió diplomáciai kapcsolatai megalapításának 50. évfordulója alkalmából küldte el az EU vezetőinek.
A beszélgetés során kiemelte, hogy a két ország közötti kapcsolat mára a világ legmeghatározóbb partnerségei közé emelkedett, amely alapvetően hozzájárult a globális stabilitáshoz és fejlődéshez. Rámutatott, hogy a mai, kihívásokkal teli világban különösen lényeges az igazságosság megóvása, az egyoldalú nyomásgyakorlás elkerülése, valamint a globális problémák közös megoldásának fontossága.
Az Európai Unió vezetői szintén üdvözlő üzenetet küldtek a kínai államfőnek, amelyben kiemelték: Kína történelmi gazdasági fejlődést ért el, az EU-val való együttműködés pedig kölcsönös jólétet hozott, írja az MTI.
Ugyanezen a napon a kínai külügyminisztérium bejelentette, hogy Kína és az Európai Parlament közös konszenzussal úgy határozott, hogy a kölcsönös kapcsolatokra vonatkozó korlátozásokat egyidejűleg és teljes mértékben eltörlik – közölte Lin Csien, a tárca szóvivője. Ezen korlátozások 2021-ben léptek életbe, amikor az Európai Unió szankciókat vezetett be Kínával szemben emberi jogi aggodalmakra hivatkozva. Peking erre válaszul szankciós listára helyezte az uniós parlamenti képviselőket, különböző intézményeket és kutatóintézeteket.
Lin emlékeztetett arra, hogy az elmúlt öt évtizedben a kétoldalú kereskedelmi forgalom elképesztő mértékben, 2,4 milliárd amerikai dollárról 785,8 milliárdra emelkedett, ezzel pedig gazdasági szimbiózis alakult ki a két ország között. Rámutatott, hogy a felek „többoldalú koordinációja” - különösen az éghajlatváltozás elleni intézkedések terén - lényeges mértékben hozzájárult a globális stabilitás és fejlődés előmozdításához. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a kapcsolatok alapja a kölcsönös tisztelet és a különbségek elismerése, amely lehetővé tette egy nyitott és együttműködő viszony kialakulását.
Lin hangsúlyozta, hogy a jelenlegi nemzetközi helyzet, melyet az egyoldalú lépések és a protekcionizmus fenyeget, komoly kihívások elé állítja a globális rendszert. Ugyanakkor Kína továbbra is lehetőséget lát az Európai Unióval való együttműködésben. "Az egyetértés ereje messze felülmúlja a nézeteltéréseket, és az együttműködés lehetőségei túlszárnyalják a kockázatokat" - fogalmazott Lin. Hozzátette, hogy Kína és az EU együtt a világ GDP-jének több mint egyharmadát, valamint a globális kereskedelem több mint egynegyedét képviseli.
"Ha a két fél a nyitottságot és az érdekazonosságra épülő párbeszédet választja, nem alakul ki blokkokra szakadt világrend, és a gazdasági globalizáció sem torpan meg" - emelte ki.
A szóvivő hangoztatta Kína üdvözölné, ha António Costa, az Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke "egy megfelelő időpontban" látogatást tenne Pekingben. Emlékeztetett arra, hogy az év folyamán a felek várhatóan stratégiai, gazdasági, kereskedelmi, környezeti és digitális kérdésekben folytatnak magas szintű egyeztetéseket.