Itt található a jelszavak gyűjteménye: ha te is közülük választasz, pillanatok alatt hozzáférhetnek a bankszámládhoz - Pénzcentrum

Annak ellenére, hogy évek óta figyelmeztetik a felhasználókat a gyenge jelszavak veszélyeire, továbbra is világszerte rendkívül népszerűek az egyszerű számsorozatok és könnyen kitalálható szavak. A NordPass legfrissebb adatai szerint az "123456" jelszó több mint hárommillió alkalommal szerepelt a nyilvánosságra került adatok között. A szakértők szerint az erős jelszavak hosszúak, összetettek és egyediek, mivel enélkül bárki könnyű célponttá válhat.
Mint áprilisban megírtuk, milliárdos nagyságrendű károkat okoznak a bankkártyás, illetve elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódó csalások Magyarországon, itthon az emberek csaknem 60 százaléka volt már ilyen kísérleteknek az áldozata. Az elmúlt fél évben még nőtt is a kártyaadatokkal elkövetett visszaélések száma és az elszenvedett károk összeértéke.
A világban minden egyes tizedmásodpercben kibertámadás zajlik. A csalók leggyakrabban hamis banki telefonhívásokkal próbálnak megtéveszteni, de az adathalász sms-ek, ál-webshopok, csomagküldéssel kapcsolatos átverések és fiktív befektetési ajánlatok is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Az ilyen jellegű csalások elkerülése érdekében fontos, hogy tudatosan és óvatosan járjunk el az online térben.
Egy korábbi jelentés szerint 24 milliárd felhasználónév és jelszó kombináció kering a kiberbűnözői piacon. Rengetegen még mindig nem szánnak kellő figyelmet arra, hogy erős jelszavakat válasszanak, és sokan kényelmi szempontból ugyanazokat a jelszavakat használják minden platformon, ahol regisztrációjuk van, pedig ezzel rendkívül megkönnyítik a hackerek dolgát, hiszen nem ritka, hogy a megszerzett jelszavakat minden népszerű online szolgáltatásban végigpróbálják a csalók, így pedig több fiókhoz is hozzáférhetnek.
A leggyakrabban alkalmazott jelszavak többsége gyakran egyszerű, egymás után következő számokból áll, mint például az "123456". Azonban, ha betűket és különféle szimbólumokat is beépítünk a jelszóba, az jelentősen fokozza annak védelmi szintjét. Ez a megközelítés bővíti a lehetséges kombinációk számát, így drámaian megnehezíti a jelszó feltörését.
Az alábbi infografika bemutatja a 20 legelterjedtebb jelszót, amelyek világszerte a leggyakrabban előfordulnak.
A vizualizáció adatai a NordPass- tól származnak, amely a leggyakrabban használt jelszavakat elemezte egy 2,5 TB-os, adatvédelmi incidensek során nyilvánosságra került hitelesítő adatokból álló adatbázis alapján.
A NordPass által végzett elemzés során megdöbbentő módon kiderült, hogy az "123456" jelszó több mint 3 millió alkalommal került felhasználásra.
A tíz leggyakrabban használt jelszó közül hat kizárólag számjegyekből áll, ami azt mutatja, hogy a kiszámítható számsorok továbbra is széles körben elterjedtek. Az ilyen jellegű jelszavak a hackereknek az egyik legkönnyebben kitalálható célpontot jelentik, hiszen a brute-force támadások során minden lehetséges karakterkombinációt sorra vesznek. Ez a módszer lényegében az összes elképzelhető variációt kipróbálja, amíg el nem éri a megfelelő jelszót. Minél hosszabb és összetettebb egy jelszó, annál nehezebb azt feltörni. Egy egyszerű, rövid jelszó esetében a feltörés mindössze néhány másodpercet vehet igénybe, míg egy bonyolultabb, speciális karaktereket is tartalmazó hosszabb jelszó esetén ez a folyamat akár éveket is igényelhet.
A számok használata mellett a felhasználók sokszor választanak olyan billentyűzetmintákat, mint például a "qwerty", vagy olyan elterjedt szavakat, mint a "jelszó" (vagy angolul "password"). Ezek a választások bár egyszerűen megjegyezhetők, de sajnos viszonylag könnyen feltörhetők is. Az olyan variációk, mint a "Jelszó" ("Password") vagy a "jelszó1" ("password1") pedig alig növelik a védelem szintjét. Érdemes tehát egyedi és bonyolultabb jelszavakat választani, hogy valódi biztonságot nyújtsunk fiókjainknak.
A 2024-es felmérés alapján Magyarországon a leggyakoribb jelszavak közé tartoznak a következők: 123456, qwerty123, qwerty1, 123456789, 63245009, 12345, 12345678, jelszo, password, asdasd, 111111, 83773049, 8933959, 000000, 1234567, attila, dick123, qwertz, asd123 és asdfgh. Érdemes megjegyezni, hogy ezek a jelszavak rendkívül gyengék, és könnyen kitalálhatók, ezért fontos, hogy biztonságosabb, egyedi jelszavakat válasszunk személyes fiókjaink védelme érdekében.
Csizmazia-Darab István, az ESET termékeit forgalmazó Sicontact Kft. IT biztonsági szakértője, a Pénzcentrumnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a biztonságos online jelenlét érdekében elengedhetetlen a robusztus és egyedi jelszavak alkalmazása. Ezeknek a jelszavaknak vegyesen kell tartalmazniuk kis- és nagybetűket, számokat, valamint speciális karaktereket, mivel a különféle elemek kombinációja a legnagyobb védelmet nyújtja a hackerekkel szemben. István azt is ajánlotta, hogy minden felülethez eltérő jelszót válasszunk, és soha ne használjuk újra a korábbi jelszavainkat. Emellett kiemelte a többfaktoros hitelesítés fontosságát, és javasolta, hogy a legkritikusabb fiókok esetében negyedévente frissítsük a jelszavainkat a maximális védelem érdekében.