Új színdarabok érkeznek, amelyek a magyar tudósok életének izgalmait, felelősségvállalását és etikai kihívásait állítják a középpontba. Ezek a művek mélyen belemerülnek a tudományos élet rejtelmeibe, bemutatva a kutatók mindennapi küzdelmeit és döntéseike

Ezek elkészültét külön keretből - a nagyszínpadi produkciót tíz millióval, a stúdió előadást öt millióval - támogatja az MTA.
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Nemzeti Színház különleges együttműködésbe kezdett, amelynek keretében a "Tudomány éve a színházban" című tematikus programsorozatot indítanak. E program célja, hogy méltóképpen ünnepelje a Magyar Tudományos Akadémia 200 éves évfordulóját, és bemutassa a tudomány és a művészetek találkozásának izgalmas világát.
A sorozat hétfői bejelentésén Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke úgy fogalmazott, ezek azok az idők, amikor nem egyszerűen lehetőség, hanem kötelesség, hogy a művészetek és tudományok képviselői a nemzeti kultúra túlélése és fejlődése érdekében a megosztottságainkat áthidaló virtuális fórumokat teremtsenek. Az MTA kezdeményezte az együttműködést a Nemzeti Színházzal, aminek Vidnyánszky Attila vezérigazgató kifejezetten örült. Az Akadémia egyébként a Magyar Nemzeti Múzeummal is együttműködik, nemrég nyílt meg a szintén a jubileum alkalmából a "Varázshatalom - Tudás. Közösség. Akadémia" című tárlat, amely a 200 éves Magyar Tudományos Akadémiát mutatja be.
A most bejelentett közös színházi program főként új drámák írására jön létre, melyek a tervek szerint magyar tudósok életét, felelősségét, etikai dilemmáit dolgozzák majd fel. Kérdésünkre Vidnyánszky Attila elmondta,
először a hazai és külhoni magyar Nemzeti Színházakat keresték meg, hogy vegyenek részt a programban. Később elképzelhető, hogy tovább nyitják ezt a kört.
A Nemzeti Színház izgalmas új dráma elkészítésére készül, amely Semmelweis Ignác életét és munkásságát állítja a középpontba. Vidnyánszky Attila tájékoztatása szerint a darab írása már el is kezdődött, és a folyamatban Verebes Ernő dramaturg is részt vesz. Eközben a magyar kultúra más nagy alakjait is színpadra állítják: Győrben Jedlik Ányos, Szegeden Szent-Györgyi Albert, Kecskeméten Kodály Zoltán, Miskolcon pedig Szabó Gábor orvos-biológus életéről készülnek újabb darabok. Kolozsváron az "Atomtudósok" címmel egy különleges művet hoznak létre, amelynek rendezését Tompa Gábor vállalta. Marosvásárhelyen pedig a Bolyai fivérekről szóló új dráma születhet meg. A tervek szerint az elkészült művek bemutatására 2026 decemberében kerül sor a Nemzeti Színház keretein belül, ahol egy különleges fesztivál keretében találkozhat majd a közönség ezekkel az új alkotásokkal. A Déryné Program is szerepet kaphat a sorozatban, ezzel is gazdagítva a magyar színházi életet.
Az új drámák elkészültét külön keretből - a nagyszínpadi produkciót tíz millióval, a stúdió előadást öt millióval - támogatja az MTA.
Freund Tamás mindenki előtt felhívta Sulyok Tamás és Hankó Balázs figyelmét, hogy miközben a politika igazodást vár, az MTA léte egész Magyarország érdekeÚgy tűnik, az Orbán Viktor és a minisztere is távol marad az MTA ünnepi közgyűlésétől, ahol az akadémikusok egy része kivonulással tiltakozott volnaAkadémiai Dolgozók Fóruma: Az Orbán-kormány valódi szándéka az MTA vagyonának megszerzése és a kutatóhálózat lerombolása