Újabb izgalmas fejlemények várhatóak a vámügyek terén: a legfrissebb hírek szerint az EU és az Egyesült Államok egy eredménytelen tárgyaláson vannak túl.

A Bloomberg beszámolója szerint az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi feszültségek rendezésében alig tapasztalható előrelépés. A Trump-kormányzat jelezte, hogy a meglévő amerikai vámok nagy részét az EU-ra nem tervezik eltörölni.
Maros Sefcovic, az EU kereskedelmi biztosa, visszatérve washingtoni látogatásáról, meglehetősen homályos benyomásokkal távozott, mivel nehezen tudta kideríteni, mit is kíván pontosan az amerikai fél. Hétfőn körülbelül két órás megbeszélésen vett részt Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszterrel és Jamieson Greer kereskedelmi képviselővel.
A bennfentesek szerint az amerikai tisztviselők jelezték: bár a 20 százalékos "viszonossági" vámokat 90 napra ideiglenesen 10 százalékra csökkentették, valamint más, autókat és fémeket érintő vámokat is mérsékeltek, teljes eltörlésük nem szerepel a terveik között.
Donald Trump elnök ebben a hónapban bejelentette egy átfogó vámcsomag bevezetését, amelynek fő célja a globális kereskedelmi rendszer átalakítása, az amerikai munkahelyek megmentése és új bevételek generálása az adócsökkentések fenntartásához. A kormány emellett előrehaladott tárgyalásokat folytatott a félvezetők és gyógyszeripari termékek importjára kivetendő vámokról is. Az új vámintézkedések körülbelül 380 milliárd euró értékű uniós termékeket érintenek.
A múlt héten az Európai Unió döntést hozott arról, hogy 90 nappal elhalasztja az Egyesült Államokkal szembeni válaszvámok bevezetését. Ezeket a vámokat az amerikai kormány által az uniós acél- és alumíniumexportra kivetett 25%-os vámok miatt tervezték bevezetni. A halasztás hátterében áll, hogy Donald Trump ebben az időszakban mérsékelte a legtöbb uniós exporttermékre vonatkozó úgynevezett viszonossági vámokat, így alakult ki ez a diplomáciai lépés.
Brüsszel bejelentette, hogy amennyiben a tárgyalások nem hoznak kielégítő eredményeket, úgy a körülbelül 21 milliárd euró értékű amerikai termékekre vonatkozó ellenvámok automatikusan életbe lépnek a 90 nap letelte után. Továbbá, már folyamatban vannak újabb ellenintézkedések kidolgozása is, amennyiben a helyzet ezt megkívánja. Az Európai Unió emellett arra törekszik, hogy világszerte új kereskedelmi megállapodásokat kössön, és megerősítse egységes piacának hatékony működését.
Bár az amerikai fél véleménye szerint bizonyos szektorális intézkedések fenntartása elengedhetetlen, az autóipari vámok csökkentésére is lehetőség nyílna, amennyiben jelentősen megnövekedne az Egyesült Államokból származó európai befektetések, termelési kapacitások és export volumen.
A források ugyanakkor hangsúlyozták, hogy ha nem élénkül az amerikai kivitel, semmi sem zárja ki a jövőbeni vámemeléseket.
Az EU felajánlotta, hogy mindkét fél törölje el az ipari termékekre - így az autókra is - kivetett összes vámot, de az Egyesült Államok eddig elutasította ezt a kezdeményezést. Trump több alkalommal is kritizálta az EU-t, amely - blokk szinten - az Egyesült Államok legnagyobb kereskedelmi partnere. Azt állította, hogy az Uniót azért hozták létre, hogy "átverje" Amerikát, és hogy az EU árukereskedelmi többlete a tisztességtelen viszonyok bizonyítéka. A WTO adatai szerint az EU kereskedelemmel súlyozott átlagos vámtétele 2023-ban 2,7 százalék volt.
Washington célja, hogy az európai vegyipari cégek nagyobb mértékben vegyenek részt az Egyesült Államok gyógyszergyártási folyamatában, elősegítve ezzel a helyi alapanyagok előállítását és integrálva őket az amerikai ellátási láncokba. Az amerikai kormány kedvezőbb elbánást is ígér az állami beszerzések során a vállalatok számára. Továbbá felmerült az a javaslat is, hogy az Európai Unió emelje meg a gyógyszerek árát. JD Vance amerikai alelnök korábban így nyilatkozott:
Európa azért fizet kevesebbet sok gyógyszerért, mert az amerikaiak állják az egészségügyi rendszer költségeit.