Megnyitotta kapuit a legújabb kiállítás a Téglában!


A Tégla Közösségi Házban szombaton délelőtt megnyílt a 2025-ös évben végzett bútorfestő tanfolyam résztvevőinek lenyűgöző alkotásaiból készült kiállítás. A rendezvény keretében a megnyitót követően szakmai vizsgák zajlottak, ahol a 11. csoport tagjai büszkén szerezték meg bútorfestő végzettségüket Békéscsabán.

A bútorfestés napjainkban már reneszánszát éli, akárcsak a templomi kazetták festése. Az utóbbi 10 évben körülbelül 400 bútorfestő végezte el a tanfolyamot és a többsége műveli is a szakmát valamilyen formában.

A kiállítás nemcsak egy izgalmas bemutató volt, hanem a vizsgák időpontja is, ahol a kezdő és haladó bútorfestő csoportok egyaránt megmutathatták tudásukat. Ezen a különleges napon a népi ékszerkészítők is lehetőséget kaptak, hogy prezentálják mesterségük fortélyait és alkotásaikat.

A képzés 13 évvel ezelőtt a Hagyományok Házában indult el, Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnökének invitálására pedig városunkban is kezdetét vehette Ament Éva vezetésével, aki kiemelte: nem csak a szakma, de a közösség is fontos.

- Akárhol tanítok, mindig kiemelten fontos számomra a közösség kialakítása. Nem csupán tudást szeretnék átadni, hanem egy erős, összetartó csoportot is szeretnék létrehozni. Az első képzésünk hatalmas siker volt, 2018-ban végzett diákjaink ma is szoros kapcsolatot ápolnak egymással, és ez számomra óriási inspirációt jelent. Jelenleg Békéscsabán már a 11. csoport vizsgázik, ami valóban örömteli hír – hangsúlyozta Ament Éva, bútorfestő népi iparművész és szakoktató.

A kiállításon az érdeklődők megcsodálhatják a vizsgázók alkotásait, melyek közül minden résztvevő három különleges művet mutat be.

A vizsga művekben megjelenő motívumok színes palettája különféle tájegységekhez kapcsolódik. A kezdő művészek alkotásaiban felfedezhetjük Torockó, Sárköz és a Dél-Dunántúl jellegzetes elemeit, míg a haladóbb szintet képviselők munkáiban a Felvidék, Kalotaszeg és Vizeskerék egyedi vonásai bontakoznak ki.

Egy kiállító három évvel ezelőtt egy szakkör keretein belül felfedezte a bútorfestés világát, és azóta szenvedéllyel tanulmányozza és gyakorolja ezt a művészeti ágat.

- Megszerettem. És amikor jött a lehetőség, hogy tanulni is lehet, akkor én egyből rácsaptam, hogy igen én többet szeretnék tanulni. Azóta ez a tanulás folyamatos, évről évre visszajáró vendég lettem. Feltölt, olyannyira, hogy amikor festek, teljesen kikapcsol a világ körülöttem és csak ezekre koncentrálok - fogalmazott a végegyházi Kinyó Ágnes, aki már a haladó kategóriában vizsgázhatott.

Nem könnyű feladat egy végzett bútorfestő számára, hiszen az oktató tapasztalatai alapján már 35 éve űzi ezt a mesterséget, és mára főállású szakemberré vált. Érdekesség, hogy amikor ő elkezdte a pályafutását, csupán hetedmagával osztozott a festés iránti szenvedélyen az egész országban.

Ahhoz, hogy valaki magánvállalkozóként sikeresen építse a karrierjét a bútorfestés területén, legalább egy évtized elkötelezett munka és kitartás szükséges. A tanulók közül csupán körülbelül 5 százalék képes arra, hogy a bútorfestést főállásban űzze, míg sokan inkább mellékállásban vagy hobbi szinten élvezik a festés örömét. Az igazi szakmai sikerhez nemcsak a tehetség, hanem a szorgalom és a folyamatos fejlődés is elengedhetetlen.

A kiállítás ingyenesen megtekinthető 2025. május 22-ig az Alkotóház nyitvatartási idejében.

Related posts