Újabb korrupciós ügy borzolja a kedélyeket az Európai Parlamentben, és a jelek szerint Kína is érintett a háttérben. A helyzet rávilágít a nemzetközi kapcsolatok bonyolultságára és a politikai integritás megőrzésének kihívásaira az uniós intézményekben.

A belga rendőrség 21 helyszínen csapott le, még Portugáliában is voltak razziák. A gyanú szerint a Huawei pénzzel befolyásolta az EP döntéseit - több volt és jelenlegi képviselő is célkeresztbe került.
A belga szövetségi rendőrség csütörtök reggel akciót indított egy korrupciós ügy keretében, amely több egykori és jelenlegi Európai Parlamenti képviselőt is érinthet. Az ügyészség tájékoztatása szerint a nyomozás célja a hivatali vesztegetés, okirat-hamisítás és pénzmosás gyanújának kivizsgálása.
A hatóságok több mint húsz különböző helyszínen végeztek házkutatásokat Brüsszelben, Flandriában, Vallóniában és Portugáliában. Ennek eredményeként több személyt őrizetbe vettek. A Follow the Money oknyomozó portál, valamint a belga Le Soir és Knack című lapok tudósítása szerint a nyomozók körülbelül 15 volt és jelenlegi európai parlamenti képviselőt vizsgálnak. A hivatalban lévő képviselők esetében az ügyészeknek előbb az Európai Parlamentnél kell kérvényezniük a mentelmi jog felfüggesztését, azonban eddig erre még nem került sor.
A Politico jelentése alapján a Huawei brüsszeli irodájában tevékenykedő két munkatárs tanúja volt, ahogy reggel a rendőrség megérkezett, és még délben is ott tartózkodtak a helyszínen. A Follow the Money forrásai szerint ez a razziákat megelőző akció egy titkos nyomozás eredménye, amely már két éve zajlik.
A belga ügyészség szerint a feltételezett korrupció "2021 óta rendszeresen és nagyon diszkréten" zajlott, "kereskedelmi lobbitevékenység álcája alatt". A nyomozók több olyan esetet is vizsgálnak, amikor politikai döntéshozók pénzt vagy más értékes juttatásokat kaphattak az álláspontjukért.
Az Európai Parlament szóvivője bejelentette, hogy jól ismerik a kialakult helyzetet, és készséggel együttműködnek az igazságügyi hatóságokkal. "Az Európai Parlament figyelembe veszi a rendelkezésre álló információkat" - nyilatkozta a szóvivő. "Bármikor kérik, teljes mértékben támogatjuk az igazságügyi hatóságok munkáját." A Huawei eddig nem adott választ a felmerült ügyre.
Victor Negrescu, az Európai Parlament átláthatóságért és korrupcióellenes harcért felelős alelnöke kifejezte aggodalmát a legutóbbi vádakkal kapcsolatban: "Ezek a vádak rendkívül aggasztóak. Nem engedhetjük meg, hogy olyan egyének, akik ellen súlyos vádak állnak, befolyásolják a döntéshozatali folyamatokat és az európai jogalkotást."
2022 decemberében egy komoly korrupciós botrány rázta meg az Európai Uniót, amelynek középpontjában a Katar-gate ügy állt. A nyomozás során felmerült a gyanú, hogy Katar és Marokkó illegális módszerekkel próbálta befolyásolni az Európai Parlament döntéseit. A vizsgálat során letartóztatták Pier Antonio Panzerit, a volt olasz szocialista EP-képviselőt, valamint Eva Kailit, az Európai Parlament akkori alelnökét és élettársát, Francesco Giorgit. Őket bűnszervezetben való részvétellel, pénzmosással és korrupcióval vádolták meg, ami tovább súlyosbította a botrány körüli feszültséget.
A Politico korábbi jelentései alapján a belga hírszerző ügynökség is alapos vizsgálat alá vonta a Huawei működését. Titkos iratok és bennfentes információk révén kiderült, hogy a belga állambiztonsági szolgálat interjúkat folytatott olyan egykori Huawei-lobbistákkal, hogy feltérképezze a vállalat lehetséges szerepét Kína európai politikai befolyásának fokozásában.