Újabb kedvezőtlen értékelés érkezett a magyarországi eseményekről: most már hivatalos dokumentum is tanúskodik arról, hogy a jövőnk kilátásai nem éppen fényesek.

Ahogyan Abraham Lincoln megfogalmazta: "Mindenkit meg lehet vezetni egy ideig, és néhányakat mindig bolondítani lehet, de mindenkit nem lehet folyamatosan átverni." E gondolat különösen érvényes a hitelminősítőkre is, hiszen a tapasztalatok azt mutatják, hogy ők nem csupán egyszeri alkalommal tévedhetnek, de végül – ha némi időt is igényel – náluk is elérkezik az igazság órája. Most egy ilyen mérföldkőhöz érkeztünk. A három nagy nemzetközi hitelminősítő közül az első, a Standard and Poor's, idén a magyar gazdaság helyzetéről és jövőbeli kilátásairól tett nyilatkozatában nem csupán szavakra szorítkozott, hanem konkrét lépéseket is tett: negatívra módosította a magyar államadósság besorolásának kilátásait.
Megjelent az idei első hitelminősítői felülvizsgálat eredménye: a három nagy közül a Standard and Poor's mondott először véleményt a magyar gazdasági, pénzügyi folyamatokról és kilátásokról. Ugyan a besorolásban magában nem történt változás - továbbra is a bóvli felett egy grádiccsal tartják nyilván a magyar államadósság biztonságát -, de a kilátásokon rontottak a szakértők: az eddigi stabil helyett negatívra változtatták azt. Ez lefordítva annyit jelent, hogy 1-3 éven belül várható a besorolás megváltoztatása. Ez lehet a besorolás leminősítése, vagy a kilátás visszaváltoztatása stabilra. Azt már mi jegyezzük meg, hogy a magyarországi folyamatok nem segítik, hogy Orbán mindent egy lapra - a jövő évi országgyűlési választás megnyerésére - tesz fel, mindent annak rendel alá. Így, ha 2026 után továbbra is hatalmon marad, akkor pozitív lépésre nem lehet számítani.
A Standard and Poor's lépése nem okozott meglepetést. Ahogy arról a Portfolio február végén beszámolt, az S&P Global Ratings figyelmeztetett, hogy a magyar kormány által a választások előtt tett költekezési ígéretek gazdasági kockázatot rejtenek, amelyek nehezítik a költségvetési hiány csökkentését és a forint stabilizálását. A hitelminősítő különösen aggasztónak találta az új, két- vagy háromgyerekes nőknek szóló, életre szóló adókedvezményt. Az S&P akkori értékelése szerint a kormány várakozásait alulmúló növekedés valószínű, míg az államadósság 2026-ig folyamatosan emelkedhet. Tavaly októberben a hitelminősítő még nem módosította a magyar adósságbesorolást, annak ellenére, hogy jelezte: a bejelentett adócsökkentések és a növekvő kiadások miatt a GDP-arányos államadósság 2026-ban tetőzhet, ami megnehezítheti a 3 százalékos költségvetési hiánycél elérését.
Az S&P legfrissebb lépése egyértelmű üzenetet hordoz, és ahogy a közleményükből is kiderül, a véleményük nem változott. A Portfolio által kiemelt információk alapján a következő két év során Magyarország költségvetési és külső stabilitása fokozódó kockázatoknak van kitéve. E kockázatok forrásai között szerepel a növekvő kereskedelmi protekcionizmus, a globális kereslet gyengülése, a tőkebeáramlás csökkenése, valamint a választások előtti költségvetési lazítás következtében fellépő megemelkedett kamatkiadások.
Természetesen a Nemzetgazdasági Minisztérium azonnali válaszlépéseket tett, és ahogy az várható volt, a tényeket igyekezett kedvező irányba terelni. Nem meglepő, hogy azt hirdetik: hurrá! "A hitelminősítő ismét megerősítette Magyarország államadósság-besorolását, és – hasonlóan más hitelminősítőkhez – továbbra is a befektetésre ajánlott kategóriában tartja nyilván hazánkat." Ez persze valós, csakhogy a probléma abban rejlik, hogy mindössze egyetlen kategóriával maradtunk a bóvli szint felett – ahogy azt az alábbiakban is láthatjuk.
Az NGM próbálja csökkenteni a negatív kilátások jelentőségét, hangsúlyozva, hogy a hitelminősítők az utóbbi időszakban folyamatosan kedvezőtlenül ítélték meg az európai országok teljesítményét. Ugyanakkor itt egy optimista üzenet is: "A kormány véleménye szerint ez az értékelés csupán átmeneti, és a második félévben várhatóan kedvező változások következnek be."
A következő táblázatból egyértelműen kiderül, hogy a magyar besorolás sajnos a leggyengébb a térségünkben, és bár a románokkal egy szinten állunk (legalább ebben az esetben nem maradtunk le tőlük), mégis aggasztó a helyzet.
Az sem túlságosan biztató, hogy az S&P milyen forgatókönyveket lát a következő időszakban Magyarország esetében. A negatív forgatókönyv eredményezheti a besorolás rontását, a Portfolio ezeket sorolva következőket emeli ki: Magyarország költségvetési teljesítménye gyengébbnek bizonyul előrejelzéseiknél; fokozódik a külső nyomás (például a kereskedelmi háború eszkalációjának tovagyűrűző hatásai formájában); véglegesen törölnek jelentős uniós támogatásokat; félrekezelt monetáris politikai lépések következnek (ami rontja a forint árfolyamát, negatívan hat az inflációra).
Egyesítve a jelenlegi kedvezőtlen kilátásokat, a jövőbeni stabilitás ismét elérhetővé válhat, amennyiben a költségvetési konszolidáció gyorsabb ütemben valósul meg, mint ahogyan azt előre jelezték. Emellett, ha az adósság és a GDP aránya folyamatosan csökkenő tendenciát mutatna, az is kedvezően befolyásolhatná a helyzetet. Továbbá, a kilátások stabilra történő felülvizsgálatát is célszerű lenne mérlegelni, amennyiben Magyarország a következő két évben jelentős előrelépéseket ér el az uniós támogatásokhoz való hozzáférés terén. Ez a fejlődés pozitív hatással lenne az államháztartásra és a beruházásokra egyaránt.
A Standard and Poor's legközelebb október 10.-én tekinti át a helyzetet. A másik két nagy ítélete később születik meg. Mint minden évben, most is jó előre tudatták, hogy mikor tartják a felülvizsgálatot. A menetrend szerint a Moody's következik előbb, május 30.-án, majd a Fitch június 6.-án.