Újabb kihívás az EU számára: a globális energiapiacok teljesen eltérő irányba mozdulnak el - Mandiner
Az Európai Unió energiapolitikája markánsan különbözik a globális irányelvektől, ami aggasztóan befolyásolja a kontinens versenyképességét, és jelentős gyengülését valószínűsíti a jövőben.
Az Európai Unió energiapolitikája markánsan különbözik a globális irányelvektől, ami aggasztóan befolyásolja a kontinens versenyképességét, és jelentős gyengülését valószínűsíti a jövőben. Miközben Washington és Peking az energiadominancia és a versenyképesség maximalizálására törekszik, az EU a dekarbonizáció sebességét helyezi előtérbe. Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök szavaival élve: "Az energiaárak azt közlik velünk, hogy nem csak gyorsabban, de máshogy kell haladnunk, új megoldásokat kell találnunk (...) A most zajló geopolitikai változásokkal ez még sürgősebbé vált."
A fosszilis energia iránti globális kereslet folyamatosan emelkedik. Az olajfogyasztás új csúcsokat ér el, az Egyesült Államok olajkitermelése a legmagasabb szinten van, míg India és Kína továbbra is növeli szén- és gázfelhasználását. Az EU azonban a szén- és gázágazatot korlátozó intézkedései nem igazodnak a globális piac valóságaihoz, és a földgáz-importra való támaszkodás csak fokozza az energiaárakat. Ezzel szemben a világ más részein olcsóbb és időjárásfüggetlen energiaforrásokat választanak.
Az atomenergia területén az Európai Unió jelentős hátrányban van. Míg Kína évente tíz új reaktor felépítését tervezi, addig az európai projektek előrehaladása a bürokratikus akadályok miatt elmarad. Az Egyesült Államok viszont a nukleáris innováció gyorsítására összpontosít, hogy megfeleljen a technológiai szektor növekvő energiaigényeinek. Ezzel szemben az EU nem képes lépést tartani e fejlődéssel, ami hosszú távon komoly kockázatot jelenthet gazdasági stabilitására és technológiai versenyképességére nézve.
Ha Brüsszel nem tekinti át zöldátállási stratégiáját, és nem igazítja azt a globális energiapolitikai trendekhez, akkor Európa továbbra is elszigetelődik, és komoly hátrányba kerülhet a nemzetközi porondon. A világ vezető gazdasági hatalmai az olcsó és megbízható energiaforrások versenyét helyezik a középpontba – az EU-nak is ehhez a megközelítéshez kellene alkalmazkodnia.