Újra felüti a fejét a szamárköhögés Szlovákiában, és sajnos már két kisbaba életét követelte.


A szamárköhögés eseteinek növekvő előfordulása Szlovákiában és a szomszédos országokban az elmúlt évben rámutat a kötelező védőoltások létfontosságú szerepére - figyelmeztetett a Közegészségügyi Hivatal kommunikációs osztálya az Európai Immuizációs Hét keretében, ahogy arról a TASR hírügynökség is beszámolt. A hivatal emellett kezdeményezett egy kerekasztal-beszélgetést, ahol szakértők együttesen dolgoznak majd a megbetegedések csökkentésére irányuló konkrét megoldások kidolgozásán.

Szlovákiában mostanában a szamárköhögés fokozott megjelenése tapasztalható. Az idei évben eddig 7306 esetet dokumentáltak, ami heti átlagban körülbelül 150 új megbetegedést jelent - tájékoztatott az ÚVZ. Továbbá megjegyezték, hogy bár az iskolákban nem alakultak ki járványos gócpontok, a betegség leginkább családtagok között terjed.

A hivatal elmagyarázta, hogy a megbetegedések számának emelkedése akkor következik be, amikor a lakosság körében nő az érzékeny személyek - vagyis az oltatlanok, illetve azok - aránya, akiknél idővel jelentősen csökkent a védettséget biztosító ellenanyag szintje.

Az ÚVZ hangsúlyozta, hogy a legnagyobb kockázatnak a legfiatalabb gyerekek vannak kitéve, akik életkoruk folytán még nem részesülhetnek védőoltásban.

A Közegészségügyi Hivatal rendszeresen hangsúlyozza a szamárköhögés elleni védőoltás fontosságát, és járványkitörés esetén a szükséges járványügyi intézkedéseket is megteszi. "Ugyanakkor arra számítunk, hogy legalább 2025 első felében még továbbra is magas marad a megbetegedések száma" - tették hozzá.

"A környezetünkben is egyre gyakoribbá válik a megbetegedések száma. Különösen fontos, hogy a várandós nők figyeljenek a szamárköhögés elleni védőoltásra, melyet a terhesség 27-36. hetében ajánlott megkapni. A vakcina beadása előtt mindenképpen konzultálniuk kell háziorvosukkal és nőgyógyászukkal, figyelembe véve az egyéni egészségi állapotukat."

A szakértők kifejtették: az oltás célja nemcsak a várandós nő védelme, hanem a megszületendő gyermeké is az első hetekben. Az anya szervezetében képződő specifikus ellenanyagok a placentán keresztül átjutnak a magzatba, így védelmet nyújtanak számára abban az időszakban, amikor még túl fiatal az oltáshoz.

A szamárköhögés egy rendkívül fertőző légúti betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Jellemzője a súlyos, paroxizmális köhögési rohamok megjelenése. A kórokozó főként cseppfertőzés útján terjed, és a betegség már a tünetek megjelenése előtt, körülbelül három-négy nappal is fertőző lehet, így a korai felismerés és a megfelelő óvintézkedések kiemelten fontosak.

Related posts